Bugün...30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı
Tarih: 31-08-2018 10:09:08 Güncelleme: 31-08-2018 10:58:08 + -


Çankırı’da 30 Ağustos Zafer Bayramının 96. yıl dönümü coşkuyla kutlandı.


30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı

Zafer Bayramı’nın 96. Yıldönümü törenlerle kutlandı.

 

Programa Vali Vekili Abdullah Aslaner, Garnizon Komutan Vekili Hv. Svn.Alb. Yusuf Diker, Belediye Başkanı Hüseyin Boz, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Baro Başkanı Av. Erkan Köroğlu, Vali Yardımcısı Zeki Karaca, İl Emniyet Müdür Vekili Yüksel Yazıcı, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, Askerî ve Mülkî Erkân, Daire Amirleri, Kamu Personeli, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Çelenk sunma programı saat 10:00’da Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başladı. Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin konulmasından sonra program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile sona erdi.

 

Anıt alanından sonra Valiliğe geçen protokol üyeleri, Askerî ve Mülkî Erkân, Kamu Personelive STK temsilcileri tebrik törenine katıldı. Vali Vekili Abdullah Aslaner, Garnizon Komutan Vekili Hv. Svn.Alb. Yusuf Diker, Belediye Başkanı Hüseyin Boz ile birlikte Valilik Makamında tebrikleri kabul etti.

 

Tebriklerin kabulünden sonra Milli İrade Meydanında Zafer Bayramı kutlamalarına devam edildi. Programda ilk olarak Vali Vekilimiz Aslaner, yanında Garnizon Komutan Vekili Yusuf Diker ve Belediye Başkanı Hüseyin Boz ile birlikte selamlama yaparak halkın bayramını kutladı.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşma Piyade Binbaşı Olcay Hülür tarafından yapıldı.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşma ile başlayan kutlama programı, bir öğrenci tarafından Zafer Bayramı ile ilgili okunan şiir ile devam etti.

 

Binbaşı Hülür, "Bugün asil Türk milletinin ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusunun en şanlı zaferlerinden biri olan 30 Ağustos zaferinin 96. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve heyecanı içindeyiz" dedi.

 

Bugün asil Türk milletinin ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusunun en şanlı zaferlerinden biri olan 30 Ağustos zaferinin 96. Yıldönümünü kutlamanın gurur ve heyecanı içindeyiz” sözleri ile konuşmasına başlayan Binbaşı Hülür, zafer tarihinin her döneminde hür yaşamış olan Yüce Türk milletinin ulu Önder Atatürk'ün etrafında kenetlendiği ve milli beraberlik ruhu içerisinde 'Ya istiklal, Ya ölüm' parolasıyla sürdürdüğü bir bağımsızlık mücadelesinin tarihe altın harflerle yazılmış destan olduğunu söyledi.

 

Binbaşı Hülür, “Bu zafer, ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak, hatta yok etmek isteyen güçler tarafından yıllar boyunca sinsice hazırlanan planların yırtılıp atıldığı, bugün, bu toprakların hakiki ve sonsuza kadar tek sahibi olan Yüce Türk milletinin ve kahraman Türk ordusunun bağımsızlığı ve hürriyeti söz konusu olduğunda nasıl şahlandığının tüm dünyaya gösterildiği, Türkiye cumhuriyeti devletinin temellerinin atıldığı, Türk birlik ve beraberliğinin, kudret ve kabiliyetinin nelere muktedir olduğunun tüm dünyaya gösterildiği ve öğretildiği tarihte bir benzeri bulunamayan eşsiz bir zafer” diye konuştu.

 

Tarihe Gömdü

 

Düşmanları ve onların ülke içindeki işbirlikçileri tarafından yok edilmeye ve paylaşılmaya karar verilerek toprakların işgal edildiğini, ordularının elinden silahları alınıp askerleri terhis edildiğini, yıllardır devam eden savaşlarda bütün kaynakların harcandığını ve yetişmiş insan gücünü kaymeden imparatorluğun yıkıntılarından, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, milli bir devlet ve kahraman bir ordu çıkarmayı başararak 30 Ağustos 1922'de ana doludaki yüzlerce yıllık Türk varlığına kastedenleri tarihe gömdüğünün altını çizen Binbaşı Hülür şunları ifade etti:

 

“Büyük taarruzda Türk ordusu 'dört - beş ayda düşürülemez' denilen düşman mevzileri altı günde çökertmiş, Afyon- İzmir arası 400 km’lik takip harekatını da on günde gerçekleştirdi. Büyük taarruz ile zalim ve mağrur düşman ordusunun büyük bir kısmı inanılmayacak kadar az bir zamanda yok edilmiş, amacı ile Anadolu topraklarına çıkanlar ağır bir yenilgiye, bir daha dönmemek üzere denize döküldü. Türk milletinin, bağımsızlık karakterinin ölümsüz bir anıtı olan bu zafer, Türk ordusunun yüksek kudret ve kahramanlığının bir göstergesi olmakla kalmamış birlik ve beraberliğinin ne kadar büyük olduğunu ortaya koydu. Ordu- Millet dayanışması en üst seviyede gerçekleşmiş ve milletimiz bu var olma mücadelesinde topyekûn, bir bütün olarak yerini aldı. Bunun en güzel örneklerinden biri İnebolu - Ankara arasındaki istiklal yolunda sırtında çocuğu ile kağnı arabalarında cepheye mühimmat ve malzeme taşıyan fedakâr, vatansever Türk anaları, Türk kadınları. Nitekim Ulu önder Atatürk 10. Yıl nutkunda 'az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bundaki başarıyı, Türk Ulusu’nun ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak azimler yürümesine borçluyuz' demekte. Atatürk burada vurguladığı gibi Türk ordusu milletinin ordusu. Ordu demek millet demek, millet demek ordu demek. Türk ordusu tarihin her döneminde gücünü milletinden almış, kendisini milletinin hizmetine adamış, milleti ve devletini canından aziz bildi. Türk silahlı kuvvetlerinin milleti ile olan bağını, ona olan muhabbet ve sadakatini ancak tarihini özümsemiş bu milletin evlatları bilir. O yüzden yüce Türk milleti de ordusunu kendi gözü gibi korur, evladı gibi sever, ordusuyla gurur duya, onu güçlü kılar. Çünkü bu millet bilir ki; güçlü ordu caydırıcılık sağlar, caydırıcılık güvenliği getirir, güvenlik ortamı varsa ekonomik ve kültürel gelişme olur."

 

Dosta Güven, Düşmana Korku

 

Bugün kendimizi ve ülkemizde huzur ve güvenli hissediyorsak bunun bilgi çağının bilim ve teknoloji alanlarındaki gelişmelerinden yararlanarak yeteneklerini daha üst seviyelere taşıyan Türk Silahlı Kuvvetlerinin kararlılığından kaynaklandığını vurgulayan Hülür “Türk ordusu; dosta güven, düşmana korku vermekte. Dün yokluk ve kıtlıklar içinde canını seve seve feda ederek, milleti ile beraber bağımsızlık savaşı veren bu savaştan zaferle çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri bugün de aynı inançla Türkiye Cumhuriyetini her türlü tehdide ve düşmana karşı korumaya kararlı. Bize bu zaferi kazandırlar; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını, vatan ve milleti için tereddüt etmeden hayatını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, kahraman gazilerimize ve böyle bir ordu yetiştirdiği için yüce Türk milletini şükranlarımızı sunuyoruz” şeklinde konuştu.

 

Mehmetçik  Ortaokulu  öğrencisi Azra Esra Sarı Ahmet Kutsi  Tecer’in “30 Ağustos” şiirini seslendirdi. Ardından Ahi Yâran Meclisi Yâran Kültüründen kısa bir gösteri sundu.

 

Tören birliğinin geçişiyle devam eden program, vatandaşların tören birliğinin geçişini alkışlayarak telefona kaydetti. Gaziler ise askeri araçlar üzerinde protokolü selamlayarak geçiş yaptı.

 

Program, Askerî birliklerin ve Gazilerin katıldığı geçit resminin ardından sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 2411 defa okunmuştur.

Etiketler :
AK PARTi Li ama kızgın / 31-08-2018 13:08:00

Bu memleketin vekili felan yokmu? Protokolde göremiyoruzda hiç zaten 1 tanesini göremiyoruz kırmızı plakalıyı arada ugrasın memleketıne. Salım Çıvıtcıoğlu yine gelıyor gezıyor birşeyler yapmaya çalısıyor neyse .......Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI