Bugun...8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nedeniyle İYİ Parti Basın Toplantısı Gerçekleştirdi
Tarih: 09-03-2018 09:04:45 + -


İyi Parti bir cesurlar ve kadın hareketidir” diyen Mertkan, “Kadına yönelik şiddete başvurmuş herhangi bir kişi hüküm giymemiş dahi olsa partimize üye dahi olamamaktadır." dedi.


8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nedeniyle İYİ Parti Basın Toplantısı Gerçekleştirdi

Açıklamayı yapan Merkez ilçe yönetim kurulu üyesi Sevinç Mertkan, “Bilindiği gibi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1977 yılında, 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etmiştir” ifadelerini kullandı.

 

“Bu dünyada yalnızca erkekler yok, kadınlar da var” diyen Mertkan, “Öyleyse kadınların değeri bilinmeli ve onlara gereken önem verilmelidir. Kadın toplumun içindeyse o toplum ileridir. Kadın toplumun içindeyse o toplum üretkendir” şeklinde konuştu.

 

Türk kadınları için ne yazık ki haksız bir itham söz konusu olduğunu beyan eden Mertkan. “Atatürk’ün çıktığı yolda, O’nun yolundan ilk gidenler kadınlardır. Müdafaa-i Hukuk Cemiyetini kurmuşlardır. İstiklâl Savaşı içinde yer almışlardır. Halide Edip Adıvar’ın meşhur Sultanahmet konuşmasını hepimiz biliriz. Erkeklerimizi ayağa kaldıran, düşmanlara meydan okuyan o konuşmadır” dedi.

 

Mertkan konuşmalarına şu şekilde devam etti:

 

“Şunu da ifade etmek isteriz ki, demokrasinin en somut ve en meşru aracı olan seçme ve seçilme hakkı kadınlarımıza yetmemektedir. Kadınlarımız, hayatımızı şekillendiren karar alma veya temsil organlarında daha fazla yer almak ve aktif birey olmayı istemektedirler.

 

Türkiye ekonomisi, siyaseti, sosyal hayatı ve demokrasisi gelişirken, bu sürece en fazla katkı veren kadınlarımız olmuştur. Bu süreçte kadınlarımız kendilerini ifade edebilecekleri sivil toplum örgütlerine ihtiyaç duymaktadırlar”.

 

Türkiye tarihinde kurucusu kadın olan ilk ve tek siyasi partinin İyi Parti olduğunu ifade eden Mertkan, “Bizler, İyi Parti’li kadınlar olarak kadın ve erkeğin bir bütünün eşit iki yarısı olduğuna inanan bir gelenekten geliyoruz. Son günlerin en üzücü olaylarından olan kadına şiddet, cinsel taciz ve kadın ölümleri, ne yazık ki, Türkiye gündemini meşgul etmektedir. Partimiz bu olayların takipçisi olacaktır. Artık bu tür olaylara dur deme zamanı gelmiştir” diye konuştu.

 

İyi Parti bir cesurlar ve kadın hareketidir” diyen Mertkan, “Kadına yönelik şiddete başvurmuş herhangi bir kişi hüküm giymemiş dahi olsa partimize üye dahi olamamaktadır. Kadınlarımız artık, kendilerinin üretimin içinde yer aldığı, yediklerine, içtiklerine, konuştuklarına karışılmadığı, kendilerine parmak sallanmadığı bir Türkiye istiyor” ifadelerine yer verdi.

 
Bu haber 1573 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Siyaset Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI