Bugun...Ağız Diş Sağlığı Haftası Etkinlikleri
Tarih: 27-11-2015 07:25:43 + -


Bu eğitim öğretim döneminde ilimiz genelinde 3621 öğrenciye “Florür Vernik ve Tarama Uygulaması” planlanmıştır.


Ağız Diş Sağlığı Haftası Etkinlikleri

Ülkemizde her yıl 22 Kasım “Diş Hekimleri Günü”, içinde bulunduğu hafta ise “Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır. Hafta boyunca yapılan etkinliklerle ağız ve diş sağlığı konusunda farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır.

 

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun ilk olarak geçen yıl 81 ilde başlattığı, bu yılda ikincisini gerçekleştirdiğimiz Florür Vernik Programı çerçevesinde 60 ayını doldurmuş ana sınıfı öğrencileri ile bu yıl programa dahil olan ilkokul birinci sınıf öğrencilerine, sınıf ortamında Vernik uygulaması yapılmaktadır.

 

Bu eğitim öğretim döneminde ilimiz genelinde 3621 öğrenciye “Florür Vernik ve Tarama Uygulaması” planlanmıştır. Birinci ve ikinci yarıyıl dönemi olmak üzere iki kez yapılması düşünülen vernik uygulaması yanında, her öğrenciye diş fırçası-macun dağıtımı yapılacaktır.

 

Ayrıca uygulama için gidilen her okulda, öğrencilerin yaş gruplarına uygun olarak gerekli ağız ve diş sağlığı eğitimleri, taramada görevli diş hekimlerince verilecektir.

 

Florür, uzun yıllardır koruyucu diş hekimliği alanında kullanılmakta olup bu yönü ile dünyanın pek çok ülkesinde okul tabanlı koruyucu ağız diş sağlığı programına girmiştir. Florür, diş minesini güçlendirerek asit ataklarına karşı dişin daha dirençli olmasını sağlarken aynı zamanda asit ataklarından zarar görmüş mineyi, özellikle de beyaz lezyon denilen başlangıç çürüklerini tamir edebilme özelliğine sahiptir. Florür Vernik, tek kullanımlık ambalajında olup, paketi içinden çıkan fırçası yardımıyla, temizlenmiş diş yüzeyine sürülmektedir. Klinik dışında uygulanabilirliği ve tükürükle temasa geçtiğinde anında sertleşme imkânı vermesi nedeniyle 6 yaş altındaki çocuklar için de güvenlidir.

 

25.11.2015 tarihinde etkinlik çerçevesinde 6 yaş altındaki çocuklarda yapılacak olan florür vernik uygulaması için ilimizde bulunan Ahmet Talat Onay Anaokulundaki velilerimiz tarafından verilen izin doğrultusunda Dt. Şule Esen, Dt. Ayşe Merve Türker ve yardımcı sağlık personelinin katkıları ile yapılmış etkinliklerimiz; İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammed Safa Acehan, Ağız Diş Sağlığı Merkezi Baş Hekimi İbrahim Coşkuner, Şube Müdürü Şener Melek ve davetlilerin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Anaokulu Müdiresi Yasemin Aygün’e hizmetlerimize verdiği katkıdan dolayı İl Müdürümüz Dr. Muhammet Safa Acehan tarafından teşekkür edildi. Ayrıca Kurumumuz tarafından hazırlanan çeşitli hediyelerin öğrencilerimize dağıtımı gerçekleştirildi.
Bu haber 1978 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI