Bugun...Büyük Ve Küçük Başağaların Mürüvetleri Göz Kamaştırırken, Ağızlar’da Tatlanıyor (Özel Haber)
Tarih: 17-03-2017 12:36:15 Güncelleme: 17-03-2017 13:18:15 + -


Çankırı denildiğinde, akla ilk gelen geleneğin yaran olduğunu ifade eden www.haberci18.com admini Mustafa Çelik “Bugün başağlarımızın mürüvveti kuzu ve çeşitli menü ikramları vardı."


Büyük Ve Küçük Başağaların Mürüvetleri Göz Kamaştırırken, Ağızlar’da Tatlanıyor (Özel Haber)

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları, bu yıl kendi imkanları ile büyük emekler sarf ederek meydana getirdikleri Cumhuriyet Mahallesi, Belediye Caddesi, Paşabeyoğlu İş Merkezi üst kattaki Yaran Evi'nde ocaklarını aralıksız, kusursuz olarak yakmaya devam ediyorlar.

 

Tabiî ki farklı meslek grupları ve kesimlerden oluşan “Çankırı Sevdalısı” birçok insanın bir araya gelerek Çankırı için ortak akılla hareket etmeleri; şehrin gelişmiş, modern ve yaşanabilir olması açısından adet ve göreneklerimizden olan yaran sohbetleri büyük önem taşıdığından geleneklere göre akşam namazından sonra başlayan ve sabah namazı ile sona eren yaran toplantılarının (yorucu günlerin) karşılığı olan mükâfat Büyük ve Küçük Başağalar tarafından mürüvvet olarak yaranağalar ve sayılı davetli misafirağalara ikram olarak sunuluyor.

 

Sevgi ve kardeşlik hamurunun, birlik ve dayanışma potasında yoğrularak, İslam ahlak ve fazileti ile şekillenmesinden meydana gelen çelik yürekli Anadolu insanlarının bir araya gelerek belirli ilke ve kurallar üzerine inşa ettiği, özel mekanlarda yaşanan milli kültür mirasımızın bir müessesesi, Oğuzlardan günümüze ulaşan ilim ve irfan yuvası milli ahilik müessesesinin bir şubesidir Yaran.

 

Zülkif Akdoğan ve İbrahim Harmancı başağalara çok teşekkür ederiz. Tercih ederek güzel günler geçirebileceklerini söyleyebildiğimiz yerli ve yabancı, şehir içi, şehirdışı misafirlerimiz “Bizleri çağırıp onurlandırdıkları için Yaran Meclisinde yerlerimizi alıyoruz. Çankırı’ya kazandırılan yeni yaran evi mükemmel olmuş. Her şey çok güzel. Hepinize sonsuz teşekkürler, ocaklarınız şen muhabbetleriniz daim olsun diyen misafirler yaran kültürünün geliştirilmesi ve yaşatılması için ellerinizden gelen tüm desteği veren sizlerle gurur duyuyoruz.” Dediler.

 

“Yaren geleneğini ne kadar çok yaygınlaştırabilirsek, irfanımızı o kadar yaygınlaştırmış oluruz” diyerek sözlerine devam eden Mustafa Çelik “Kız anadan öğrenir sofra düzmeyi, oğlan babadan öğrenir sohbet gezmeyi dizeleri sıradan gibi gözüküyor ama öyle değil. Bu dizeler; bir kültür, inanç, irfan içermektedir.” diye konuştu.

 

Çankırı denildiğinde, akla ilk gelen geleneğin yaran olduğunu ifade eden www.haberci18.com admini Mustafa Çelik “Bugün başağlarımızın mürüvveti kuzu ve çeşitli menü ikramları vardı. Sağolsunlar eski başağlarım Tahir kavukcu, İhsan Tekin GürözLokman ArslanZekai Çakır, Reisim Mustafa Uyar, Çavuşum Orhan Ege, Yaren ağalarım Oktay BabadağHalil Cebeci, Murat Altun, Osman Özsu, Gürbey Baş, Hasan ŞimşekMahmut Cebeci, Turgay Kızıl, sazendelerimiz Mehmet BayraktarNazım Ege’ye ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Davete icap ederek bizleri onurlandırdılar, Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranlarını, yeni Yaranevi’ni gördüler.

 

Yukarıda isimlerini açıkladığımız eski ve yeni yaranağalar ile davete katılanlar Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisinde bir birinden güzel gösteri sundular. Çok eski günlere götürdüler hazurunu.

 

Çankırı’mızda havamız, suyumuz tertemiz ama daha önemli olan kalplerimiz, gönüllerimiz, yüreklerimiz ter temiz olan insanlarımızdır, yaranlarımızdır." Dedi.

 

Mustafa Çelik duygu yüklü konuşmalarını yaparken ben gençliğimi arıyorum, örf adetlerimi özledim onları yaşamak adına, yarenlere ve büyük-küçük başağalara bu kültürü yaşattıkları için kendilerini tebrik ediyorum diyerek buket çiçek sundu.

 

Unutulmayacak ve tarihe geçecek günlere imza atan Başağaların mürüvvet daveti amacına ulaşarak son buldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 6532 defa okunmuştur.

Etiketler :
Zekai ÇAKIR / 17-03-2017 15:31:00

BU NAZİK DAVETLERİNDEN DOLAYI BAŞAĞALARA TEŞEKKÜR EDİYORUM.AYRICA KENDİ İMKANLARI İLE YARAN EVİNİ DAYALI VE DÖŞELİ HALE GETİRİP BU KÜLTÜRÜ YAŞATTIKLARI İÇİN KATKIDA BULUNAN HERKESE, REİSLERİNE YARANLARINA VE MİSAFİRAĞALARINA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI