Bugün...Büyükbaşağa Zülkif Akdoğan, Küçükbaşağa İbrahim Harmancı Görkemli Bir Şekilde Jübile Yaptılar
Tarih: 12-04-2018 20:29:21 Güncelleme: 12-04-2018 23:57:21 + -


Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Başağaları Zülkif Akdoğan ve İbrahim Harmancı yaktıkları başağa ocağı ile 2017-2018 sezonunu tamamlayarak jübile yaptıklarını duyurdular.


Büyükbaşağa Zülkif Akdoğan, Küçükbaşağa İbrahim Harmancı Görkemli Bir Şekilde Jübile Yaptılar

Görkemli Bir Şekilde Jübile Yaptılar

 

Yarana Gönül Veren Ayrılmaz İkili Tavan Yaparak Yaran’a Veda Ettiler

 

İsimlerinden sıkça söz ettiren Akdoğan ve Harmancı Başağalar kendi çabaları ile kurdukları Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneğindeki görevlerine ömürleri yettikçe devam edecekler.

 

Çankırı’mızın bin yıldır yaşatılan ve UNESCO tarafından somut olmayan tarihi kültürel mirasımız olan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Başağaları Zülkif Akdoğan ve İbrahim Harmancı yaktıkları başağa ocağı ile 2017-2018 sezonunu tamamladı.

 

Ocakların sonuna gelinirken, şehrimizin sevilen esnaflarımızdan, Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği yaran Büyükbaşağa Zülkif Akdoğan, Küçükbaşağa İbrahim Harmancı’nın ocaklarına yoğun ilgi gösterilirken, davetli misafirler konusunda da izdiham yaşanmasına yol açtı. Başağa gecesinde 150 kişiyi, tüm sezon boyunca da binlerce kişiyi ağırlayan Başağalar, Reis, Yaranlar duygulu bir şekilde sezona elveda demenin burukluğunu yaşadılar.

 

Büyükbaşağa ve Küçükbaşağa Yaran Ocağına "Dostluk, Kardeşlik Mutluluk, Sevinç ve Sevgi Hazinelerini İçerisinde Barındıran, Çankırı Kültürü" Damgasını Vurdu.

 

Başağa Mürüvvetleri İle Gündeme de Damga Vuran Büyükbaşağa Zülküf Akdoğan, Küçükbaşağa İbrahim Harmancı tarih yazdılar. Her ocakta Şehit ve Gazilerimiz için Kuranlar okuttular, dualar ettiler. Yaralı olan tüm güvenlik güçlerimize şifalar dilediler.

 

Yaran Kültürünün yaşatılması konusunda gösterdikleri çabadan dolayı Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Büyükbaşağa Zülküf Akdoğan, Küçükbaşağa İbrahim Harmancı, Yaran Reisi Metin Ekizceli, yaranlar, yaran çavuşu, sazendeler ve aşçılar şehir içi ve şehir dışından gelen davetli konuklar tarafından ayakta alkışlandılar. En önemlisi de basın temsilciliği olarak bu kardeşlerimizi zirveye taşıdık.

 

Çankırı ve Çankırılı sevdası taşıyan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği yaranlarının 2017-2018 sezonunda yaktıkları ocaklar şekçin davetli konuklar ile doldu doldu boşaldı, yaran evinde bol bol kültür mirasımızı anlatan izdihamlar yaşandı.

 

Misafirler arasında muhtarlar, esnaflar, daire müdürleri, siyasiler, öğrenciler, iş adamları, müteahhitler, eski yeni duayen yaranlar, başağalar, şehiriçi, şehirdışı ve yurtdışından konuklar vardı.

 

Cebeci Restaurant’ta başlayan sabah kahvaltısı ile start alan Büyükbaşağa Zülkif Akdoğan ve Küçükbaşağa İbrahim Harmancı’nın Yaran Ocağı aynı gün, aynı yerde öğle yemeği ve ilerleyen saatlerde de Yaran Evinde görkemli gösterilere ev sahipliği yaptı. Kahvaltıya Yaran Büyükbaşağası, Küçükbaşağası başta olmak üzere tüm yaranağalar, aile büyükleri babaları ile isimlerini ayrı ayrı yazamadığımız çok sayıda davetli konuklar katıldı.

 

Konuklar Yaran geleneği gereği saat 20.30 de Yaran Meclisine alındı. Büyükbaşağa Zülkif Akdoğanve Küçükbaşağa İbrahim Harmancı Meclisimizin “Ocak Yakma” törenine hepiniz hoş geldiniz dedikten sonra mutat olarak geleneksel bilgilendirme ve açıklamalarda bulundular.

 

Gecede akşam havaları, mahalli oyun havaları, halk oyunları gösterileri, orta oyunları ve canlı müzikle unutulmaz anlar yaşandı. Başağaların oynadığı Mahim ve diğer oyunlar ile yaranlarımızın oynadıkları zık zık ve çeşitli halk oyunları ayakta alkışlandı. Nefesler tutuldu. Tura sesleri cirit attı. Kuralları ihlal edenler tura cezası ile nasibini aldı. Kısacası her ocakta olduğu gibi bu ocakta da icra edilen bütün şekiller sergilendi.

 

Davetlilere Yayla çorbası, Çabada Güveç, Tereyağlı Pirinç Pilavı, Üzüm Hoşafı, Elde sarılmış Yaprak Sarma dolma, Bamya yemeği ve yöremize has Baklava Tatlısı, kahve, çay ikram edildi. Oldukça güzel ve eğlenceli geçen gece yenen yemek ve sofra duasıyla kısa bir süre dinlenme faslına geçildi.

 

Fasıl bölümünde sazendeler Metin Gül, Mehmet Bayraktar, Hüseyin Bayraktar, Nazım Eğe bir birinden güzel eserleri ile yine ayakta alkışlandılar. İlerleyen saatlerde ise Mustafa Efe, Yasin Buğra Demirel, İbrahim Akdoğan yaranağalar ve Reis Metin Ekizceli’nin bir birinden güzel oyunları ile yaran meclisi son buldu, davetliler gece sonunda geleneksel Cezayir Marşı eşliğinde uğurlandılar.

 

Sahip olduğu kurallar ve özellikleriyle her zaman Türk Kültürü’nün kendisi olarak değerlendirilen Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği “Yaran Kültürü ile bu kültürün yozlaşma mamasını ve gelecek nesiller tarafından da kurallara göre yaşatılmasını amaçlayarak Küçükbaşağa ve Büyükbaşağa ocakları ile 2017-2018 yaran sezonunu kazasız, belasız, ağız tadıyla tamamladılar.

 

Gün boyu süren etkinlikler hatıra fotoğraflarının çekimiyle son buldu.

 

Basın temsilcisi Mustafa Çelik “Her kişi yaran olamaz, er kişi yaran olur. Son sözümüzde şudur. Yaranımız Yarınımızdır. Kız anadan öğrenir sofra düzmeyi, Oğlan babadan öğrenir sohbet gezmeyi” dedi.

 

Türk töresi ile inanışımızın bir sentezi, dostluk ve birlikteliğin teminatı, bütün iyilikleri uhdesinde barındırarak sosyal yaşama nizam veren yaran bizim geleceğe aktarmak zorunda olduğumuz öz kültür değerlerimizdendir. Bu meclisler öyle bir eğitim, ahlak, irfan ve yardımlaşma ocağı ki Allah’a duamız tüm yaren meclislerimizin; “Muhabbetleri Şen, Ocakları Daim Olsun.”

 

Her ocakta olduğu gibi; Çift Sazende, Çift Aşçı, Çift Darbukader İle “Kültürün harman olduğu toprağın Çankırı olduğu, her ocakta olduğu gibi Başağalar ocağında da bir kez daha kanıtlandı. Toplumun her kademesindeki saygın ve itibarlı insanlar bu meclislerden yetişir. Yaran olmak ayrıcalıktır, bu ayrıcalığı her Çankırılı yaşamalıdır.

 

Büyükbaşağa: Zülkif Akdoğan

 

Küçükbaşağa: İbrahim Harmancı

 

Reis: Metin Ekizceli

 

Yaranlar: Ekrem Aktaş, Yasin Buğra Demirel, Ahmet Kapdan, Murat Gücükçapraz, İbrahim Akdoğan, Abdullah Yardımcı, Mustafa Efe, Ziya Karakuş, Osman Akdoğan, İbrahim Varmaz, Osman Alaca, Yusufcan Türkmen, Ertuğrul Varmaz, Günhan Durmuş, Cengiz Efe, Alperen Çağlar, Mustafa İnci, Turan Şen, Hamza Taşçı, Osman Tuna, Ertuğrul Çınar

 

Çavuş: İbrahim Kayabaşı

 

Sazendeler: Metin Gül, Mehmet Bayraktar, Hüseyin Bayraktar, Nazım Eğe

 

Aşçı: Üzeyir Tekmen, Atakan Tekmen

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Basın Danışmanı: www.haberci18.com İnternet Medyası=>Mustafa Çelik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 8688 defa okunmuştur.

Etiketler :
MUSTAFA SARAÇOĞLU / 12-04-2018 15:46:00

Öncelikle Cumartesi akşamki yaran programı çok güzeldi. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Kültürümüzün orjinal haliyle yaşanması adına devamını diliyorum ki zaten devam ediyor Allahın izniyle.. Bir durumu arz etmek istiyorum. Yaran akşamı fotoğraf almamıza izin verilmedi. Bir sürü fotoğrafımız çekildi. Ancak hiç birisi yayınlanmamış. İzin vermeyen ve fotoğraflarımızı çekende sanırım haberci 18 temsilcisiydi. Mümkünse e-mail adresime fotoğrafların atılmasını talep ediyorum. SaygılarımlaFacebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI