Bugun...ÇAKÜ Rektörü Prof.Dr. Hasan Ayrancı 7 Aylık Görev Süresi, Üniversite İle İlgili Bilgileri Basın İle Paylaştı
Tarih: 09-11-2017 01:45:38 Güncelleme: 09-11-2017 02:07:38 + -


Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, "Asıl işimiz öğrencilerin bilim hayatını geliştirmek ve yeni fikirleri açığa çıkarmak" dedi.


ÇAKÜ Rektörü Prof.Dr. Hasan Ayrancı 7 Aylık Görev Süresi, Üniversite İle İlgili Bilgileri Basın İle Paylaştı

Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı yerel, ulusal basın ve İnternet Medya temsilcileri ile basın toplantısında bir araya geldi.

 

Rektör Ayrancı, 7 aylık görev süresini ve üniversite ile ilgili bilgiler verdi. Görevinde 7 ayı geride bıraktığını aktaran Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, üniversite ile ilgili tüm işleyişin nasıl yapıldığını bildiğini söyledi.

 

Rektör Ayrancı göreve başladıktan sonra yenilenme işlemlerine de başladığını vurgulayarak, yerleşke ve idari olarak yenilenmenin öğrenciler, akademisyenler, üniversitemiz ve Çankırı için yararlı olduğunu ifade etti.

 

Öğrencilerle sürekli görüştüğünü belirten Ayrancı, "Öğrencilerle iletişim halindeyim. Onlarla konuştuğumuzda genelde yaz okulu istediler. Yaz okulu ihtiyacı olduğundan yaz okulunu açtık. 1300 öğrenci yaz okuluna geldi. Hem üniversiteye hem de şehre yazın hareketlilik geldi. İlerleyen senelerde bu öğrenci sayısı da artacaktır. Üniversitemizin kış nüfusunu artırdığımız gibi yaz nüfusunu da artırıyoruz. Üniversitemizde ve şehrimizde bir faaliyet ve canlılık katıyor" dedi.

 

Ayrancı, 15 Temmuz hain darbe girişimi nedeniyle üniversitede bir tedirginliğin olduğunu dile getirerek, "Hain darbe girişimi nedeniyle bir tedirginlik ortamı vardı. İhraçlar, açığa alınmalar, davalar olmasından dolayı sorunlar vardı. Öğrencilerin kampüs içi de ve okul binalarında yaşadıkları güvenlik önlemlerini biraz daha yumuşattık. Kampüs girişimize gerekli güvenlik tedbirlerini zaten almışız güvenliklerimiz gayet başarılı.

 

Öğrencinin akademisyenlerin burada daha özgür olması gerekir. Öğrencilerin burada fikir üretmesi gerekir. Gelişme, yeni bir fikir bekliyorsanız şartlar daha iyi olmalıdır. Terör ile bağlantısı olanlara zaten gerekli işlemler yapılıyor. Bizim işimiz güvenlik değil asıl işimiz öğrencilerin bilim hayatını geliştirmek ve yeni fikirleri açığa çıkarmak. Bu yolda ilerliyoruz" şeklinde konuştu.

 

Yeni bir sürece girdiklerini söyleyen Ayrancı, "Bundan sonra ikinci dönemimiz başlıyor diyebiliriz. Yeniden yapılanma ve yeniden oluşum meydana gelecek. Rektör tek işle değil birçok isle uğraşıyor" ifadelerini kullandı.

 

Ayrancı, üniversite bünyesinde yeni bölümlerin açılacağının altını çizerek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Enstitüler açtık. İslami İlimler Fakültesi açtık. Sağlık Bilimleri Enstitüsü kuruldu. Cazip bölümleri açmaya çalışıyoruz. Eskiden beri bekleyen ama açılmayan 9 bölümümüz var. Bunlarla birlikte toplamda 12 bölüm açmayı planlıyoruz. Öğretim elemanı için alım yapacağız. Elektrik elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, malzeme mühendisliği, arkeoloji gibi parlak bölümler var, bunları açacağız inşallah. Fakültelerimizin, bölümlerimizin, enstitülerimizin çokluğu alanımızı genişleten konular ve bizim için gurur kaynağı. Öğretim elemanı almadan Hukuk Fakültesini 4. sınıfa kadar öğretecek durumdayız. Yeterli ve kaliteli hocalarımız var. Açılması için dilekçemizi belgelerimizi hazırladık, verdik. Sonuç ne olur bekliyoruz."

 

Üniversitede 14 bin 750 öğrencinin olduğunu aktaran Ayrancı, birkaç yıl içinde 20 bin öğrenci sayısına ulaşarak hem sayıyı hem de kaliteyi artıracaklarını sözlerine ekledi.

 

Rektör Ayrancı'nın gazetecilerin sorusunu cevaplamasının ardından basın toplantısı sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 1755 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Ç.K.Üniversitesi Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI