Bugün...Çankırı’da Okul Servis Araçlarında Devletin Zorunlu Tuttuğu Şartlara Uyan Kaç Aracımız Var? (Özel Haber)
Tarih: 08-09-2018 07:59:06 + -


Anlaşma yapılacak şirketleri ve sürücüleri güvenlik araştırması için güvenlik kuvvetlerine göndermeli ve gelen sonuca göre hareket etmeli.


Çankırı’da Okul Servis Araçlarında Devletin Zorunlu Tuttuğu Şartlara Uyan Kaç Aracımız Var? (Özel Haber)

Öğrencilerimiz Okullarına Hazır Ama; Okul Servisleri de Hazır Mı?

 

Devletin Zorunlu Tuttuğu Şartlara Uyan Kaç Aracımız Var?

 

Türkiye genelinde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında okul servis araçları usul ve esaslara uygun mu? 

 

Sayın Yetkililer. Malumunuz okullar açılıyor. Okul servislerinde olması gereken devletin zorunlu tuttuğu bazı şartlar var. İlimizde bu şartlara uyan kaç servis aracı var, mevcut servis yapan araçların durumu nedir? Bununla ilgili çok ciddi araştırma ve denetleme yapmanızı, noksanlıklarını gördüğünüz araçlara ise göz yummamanızı rica ediyoruz.

 

Yapılması Gerekenleri Lütfen Yapın

 

Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’ne göre, okul servis araçlarının kiralanmasından denetimlerinin yapılmasına ve güvenliğinin sağlanmasına kadar bütün aşamalarda okul yöneticilerine, ailelere ve ilgili bakanlıklara görev düşüyor. Sık yaşanan bu olaylarda kuşkusuz en önemli eksiklik ise denetimsizlik. 

 

İl Trafik Şube Müdürlüğünü bu konuda denetimlere davet ederek gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.

 

Denetimler kapsamında, emniyet kemeri kullanımı, dur ikazları, sağlık çantası, okul taşıt yazıları, cam filmleri, otomatik kapı, yangın söndürme tüpleri, çekme halatı, mesleki yeterlilik belgesi kontrol edildi mi?

 

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı veliler daha ilk günden dert yanmaya başladılar. Kameralarımıza seslenen bir veli, “Kızımı okula verdik, bu sene servisçi ile görüştük. Servisi gördük ve servise vermekten vazgeçtik. Servislerin içi rezalet. Kamera yok, şoför dışında görevli yok. Servisler zaten hemen hemen hepsi kayık tipler. Bu konuda kapsamlı bir denetleme yapılmasını Sayın Valimizden, İl Emniyet Müdürümüzden, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzden, İl Trafik Şube Müdürlüğümüzden siz basın mensubu kardeşimizin önderliğinde rica ediyoruz.” Dedi. 

 

Çankırı’da Denetimler Yeterli mi, Yetersiz mi?

 

-Tartışılacak Ve Üzerinde Durulması Gerekli Bir Konu-

 

Servis güvenliğinin, okul güvenliği içinde değerlendirmek gerekiyor. Maalesef okullarda güçlü bir güvenlik yönetişimi oluşturulamıyor. En büyük eksiklik bu. Okul müdürünün sorumluluğunda, okul güvenliğinin, yasal yetkileri olan güvenlik görevlileri, okul müdürü ve öğretmenlerden oluşan bir komisyon kurularak güvenli okul standartlarının sağlanması gerekiyor. Yönetmelikte belirtilen komisyonlar var ama bunlar servis araçlarını ihale yaparak kiralıyorlar. Maalesef en ucuz taşıyan şirket ihaleyi alıyor veya komisyonların tanıdığı şirketlere de verilebiliyor. Anlaşmalar yapılırken servis şirketlerinin kurumsal yapıları incelenmiyor. Ayrıca okul ve ailelerin, şirketleri, sürücüleri ve araçlardaki rehberleri denetlemesi gerekiyor. Bu da tam olarak yapılmıyor. Bunun için öncelikle okul sorumluluk üstlenmeli.

 

Anlaşma yapılacak şirketleri ve sürücüleri güvenlik araştırması için güvenlik kuvvetlerine göndermeli ve gelen sonuca göre hareket etmeli. Öte yandan kolluk kuvvetlerinin denetimleri de istenilen düzeyde değil. Tam olarak güvenliğin sağlanması için valiliklerin koordinesinde, kolluk kuvvetleri ve milli eğitim müdürlüklerinin denetim yapması gerekiyor. Her aile de çocuğunun bindiği servisi incelemeli, yasal şartlara uygun olmayan ya da çocuğa iyi davranmayan, trafik kurallarına uymayan sürücü ve rehberleri denetleyerek okullarla işbirliği yapması gerekiyor.

 

Şahsımızca; Asıl sorun yasaların yetersizliğinden değil, denetimsizlikten şirket, sürücü ve rehberlerin eğitimsizliğinden ve okullarda bu sistemi yönetecek denetimleri yapacak, sürücü ve rehberleri eğitecek bir yönetsel yapının oluşturulmamasından kaynaklanıyor.
Bu haber 7627 defa okunmuştur.

Etiketler :
SİYASETÇİ / 08-09-2018 08:39:00

Mustafa bey yine güzel bir konuya değinmişsiniz..Biz okula giderken bunların hiçbirine gerek yoktu, Biz uzak mesafeleri bile yürüdük. Hayatla mücadeleyi öğrendik..Şimdi aileler aynı mahalledeki 500 mt uzaklıktaki okullar için servise ihtiyaç duyuyorlar. Nedir kardeşim bu rahatlık? Sözün öğrenci velilerine "Bu zerafet, farkında değilsiniz ama ''GELECEK NESİL ÇOCUKLARINIZI TEMBEL VE KOF YETİŞTİRİYORSUNUZ'' ondan sonra çıkıp yakınıyorsunuz. Yok servis parası, trafik v.s .KAÇ ÇOCUĞUNUZ SPOR YAPIYOR, GÜNÜNÜ DIŞARIDA AKTİF GEÇİRİYORDA YETMEZMİŞ GİBİ KISA MESAFEDE ÇOCUĞUNUZU YÜRÜTMÜYORSUNUZ..EEE OZAMAN KUSURA BAKMAYIN GÜLÜ SEVEN DİKENİNE KATLANIR. HER AİLENİN ÇOCUĞU ÖNEMLİDİR, CANDIR AMA BU DÜŞÜNCEYLE ÇOCUĞUNA İYİLİK DEĞİL KÖTÜLÜK YAPIYORSUN KARDEŞİM. ÇOCUĞUN HAYATLA MÜCADELEYE BAŞLAMADAN SEN ERTELİYORSUN..OKUL SERVİS ARAÇLARI ZATEN AMAÇ TİCARET ÜLKEMİZDE BİR ŞEKİLDE KILIFI UYDURULUR..MERAK ETMEYİN..SİZ KENDİNİZİ VE ÇOCUĞUNUZU DÜŞÜNÜN...Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Eğitim Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI