Bugün...Çankırı’da TOKİ 2. Etap Alanı Kura Çekim Töreni Yapıldı
Tarih: 06-02-2018 11:37:57 Güncelleme: 06-02-2018 11:51:57 + -


Belediye Başkanı İrfan Dinç, Türkiye’de kentsel dönüşüm işlerine başlayan ilk belediyelerden olduklarını vurgulayarak, insanların huzura kavuşmaları için zoru hep birlikte başarmak zorunda olduklarını kaydetti.


Çankırı’da TOKİ 2. Etap Alanı Kura Çekim Töreni Yapıldı

Çankırı Belediyesi ve TOKİ iş birliği ile yürütülen Çankırı merkez kentsel gelişim ve dönüşüm projesi 2. etap alanı hak sahipleri kura çekimi dün Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi. 163 konutun kura çekiminde öne çıkan konu ise Belediye Başkanı İrfan Dinç ve Hüseyin Filiz'in TOKİ çalışmaları hakkındaki sarf ettikleri sözler oldu.

 

Belediye ve TOKİ işbirliği ile yürütülen 2. etap alanı hak sahipleri kura çekimi dün saat 13:00'de Atatürk Kültür Merkezi salonunda gerçekleştirilecek. Gerçekleştirilen programda 163 konut için hak sahipleri kura çekti.

 

Kura çekimi için yapılan törenin açılı konuşmasını yapan TOKİ Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı Şube Müdürü Mustafa Bakır, TOKİ çalışmalarına değinerek, Türkiye çapında 817 bin konut inşa ettiklerini dile getirdi.

 

Kentsel dönüşüm çalışmaların da değinen Bakır, "Bu işler zor. Bugün Çankırı'da farklı bir mimari, TOKİ'nin yeni bir vizyonu olarak gerçekleştirilen 502 konut ihale edilmişti.  Fakat sonradan Koruma Kurulu kararı ile konut sayısı 414 olarak devam ediyor. Çalışmalar yakın zamanda tamamlanacak. Bugün 414 konuttan 163 hak sahibimizin konutunu belirleyeceğiz" dedi.

 

"Kentsel dönüşüm ve kentsel yenileme işleri çok zor işlerdir" diyerek sözlerine başlayan Belediye Başkanı İrfan Dinç, "Bunu hep birlikte yaşadık. Türkiye’de kentsel dönüşüm işine başlayan ilk belediyelerdeniz. Zoru hep birlikte başaracağız, kolay hiçbir iş yok. Zora talip olacağız ki zoru başaracağız ki insanlarımız huzura ve rahata kavuşsunlar" dedi.

 

"Birileri çıkıyor ‘TOKİ yok Çankırı’da’ diyor. Allah’tan korkman lazım" diyen Başkan Dinç, "Şuan da bin 873 konut TOKİ tarafından yapılmıştır. 888 konutta insanlarımız şuanda ikamet ediyorlar. Bin tane konut bitmek üzere. Konutlar bitmeye yakın kuralar çekiliyor kurlardan sonrada TOKİ kendi programını yapıyor. Çünkü konutların hepsi hak sahiplerinin değil bir kısmını TOKİ satacak.

 

Bu yapılan konutlar biraz gecikti. Gecikme nedeni de müteahhitten kaynaklanmıyor. Kazı yapılıyor hafriyatları yapılırken alttan göçük tüneller çıkıyor. Koruma kurulu tünel çıktığı anda bekletmeye alıyor. Yoksa şimdiye çoktan konutlarımız bitmişti. Planlanan konut sayımız 502 idi o göçüklerden dolayı 88 konutu Koruma Kurulu iptal ettirdi. 414 konutumuzda Hazirana kadar inşallah bitecek. Sağlıcakla konutlarınızda oturacaksınız.

 

502 konut 2. Etapta planladık, 571 konut Tuzlu Bağlarında bitmek üzere. 3. Etapta planını yaptığımız konut sayısı 640. 640 konutta TOKİ onay verdikten sonra faaliyete geçecek. Toplam konut bin 873 konut olacak. Çankırı gibi bir yerde biz bin 873 konutun altına imza attık" dedi.

 

Uydu kent çalışmalarına da değinen Başkan Dinç, "Uydukent çalışması yapıyoruz. Uydukent daha kimsenin aklının ucunda yokken şehirle Yakınkent OSB arasında bir Uydukent oluşturalım hem şehirden kopmasın hem de Uydukent çalışanlara hitap etsin diye biz bir planlama yaptık.

 

Aşağıpelitözü köyünün orada bir milyon 350 bin m2 lik müthiş bir alanı tespit ettik. Buraya bir Uydukent yapalım ve örnek olsun dedik. Gerçekten örnek bir çalışma yaptık. Bütün çalışmalarımızı bitirdik ama Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız orada konut yapılmasına izin vermedi.

 

Bizim jeoloji mühendislerimiz pozitif bir rapor vermesine rağmen biz Bakanlığın mühendislerini aşamadık. Buna sayın Milletvekili Hüseyin Filiz’de şahittir o zaman onu da götürdük Bakanlığa. Dolayısıyla bir buçuk yıllık bir çalışmamız boşa gitti.

 

Ankara yolu üzerinde gerçekten konut yapılabilecek böyle güzel alanlar maalesef yok. Sol taraf acı çay bataklık sağ tarafta tamamen heyelan zemin gerçekten kötü. Yeni bir yer tespit edildi. Yeni yerin tespitiyle alakalı bütün çalışmaları Çankırı Belediyesi olarak en hızlı şekilde yaptık ve TOKİ’ye teslim ettik.

 

Benim 2004’teki sözümdür ‘Bu şehirle ilgili vizyonumuz şudur bu şehirde yaşayan insanlar yaşadıkları şehirden keyif alsınlar, zevk alsınlar, huzur bulsunlar derdimiz bu bunun için çalışıyoruz. Ufak tefek eksiklerimiz noksanlarımız olabilir. Ama biz her zaman yapmamız gereken neyse sonuna kadar gücümüzü kullanarak sizlerin huzuru ve rahatı için yapmayı kendimize bir görev olarak biliyoruz" dedi.

 

"Hükümetimizin dünyada adından söz ettirdiği projelerden birisi de TOKİ’dir" diyen Filiz, "TOKİ projesiyle hükümetimiz 817 bin konut yapmıştır. Sadece Güneydoğu’da 1 yılda 127 bin konut yapılmıştır" dedi.

 

Çankırı'da konut ihtiyacının hat safhada olduğunu aktaran Filiz, "Çankırı’ya gelince hükümetimizin bu kadar başarılı olduğu projede Korgun’un tabelasında 2 bin 100 yazıyor, Kurşunlu’nun tabelasında 5 bin yazıyor. Kurşunlu’da yapılan TOKİ bin 500, yüzde 35 civarındadır. Çankırı’nın ihtiyacı bin 800 ise biz bir şey bilmiyoruz o zaman" dedi.

 

Sanayinin gelişmesi için konuta ihtiyaç olduğunu da aktaran Filiz, "Çankırı sanayi şehri olsun dedik. Burada şuanda 3 bine yakın insan çalışıyor. Lakin bu 3 bin insanın bin tanesi Ankara’dan geliyor. Fabrika sahipleri diyor ki Çankırı’da ev tutarda oturursanız biz o zaman sizi işten çıkartmayız. Sadece maaşını buradan alan insanlara konut yaparsak bin konuta ihtiyaç var. Uydu kentle ilgili ne yaptık. Pelitözü’nün yukarısındaki yerin zemini çürük çıktı. Çevre Bakanlığı’da buna müsaade etmedi. Ama hemen altında bir yer bulduk. 560 dönüm mera yerini mera komisyonundan çıkardık Ankara’ya dosyaları götürdük. 560 dönümü TOKİ’ye verdik. İmar planını da TOKİ yaptı. Allah’a şükür asfaltın altındaki zemin tertemiz çıktı. Şuanda sadece Organize Sanayi’nin ihtiyacı 10 bin konuttur. Ve sırada bekleyen 30 tane fabrika var. Çankırı’yı büyütecekseniz konut yapacaksınız. Bu şehri büyüteceğiz. Ahirette iman dünyada mekan diyorum" dedi.

 

Hükümetin Çankırı'ya yaptığı yatırımlara değinerek konuşmasına başlayan milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, "Bugün Çankırı'da hak sahipleri olan Çankırı'nın güzel insanları yuvalarına kavuşacaklar" dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından kura çekimine geçildi. 163 hak sahibinin kura çekiminin gerçekleştirildiği törende ilk şanslı hak sahipleri Recep Erdoğan, Zeliha Vesek, Abdulmuttalip Çalış oldu.

 

Çankırı Belediyesi ve TOKİ iş birliği ile yürütülen Çankırı Merkez Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi 2. etap alanı hak sahipleri kura çekim töreni gerçekleştirildi. 163 adet daire için hak sahipleri kuralarını çekerek konutlarını belirledi.

 

Belediye Başkanı İrfan Dinç “Eski Çankırı ve Yukarı Çarşı olarak bilinen bölge bu çalışmalarımız ile çok canlanacak.” Dedi.

 

TOKİ adına Kentsel Yenileme Daire Başkanlığı Şube Müdürü Mustafa Bakır’ın katılımı ile Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen kura çekilişi sonunda 2. etap hak sahipleri B Tip 1 3+1, J Tip 4 3+1, D Tip 2 3+1, E Tip 3 2+1, H-M Tip 5 ve Tip 6 2+1 olmak üzere altı tipte konutun kuraları çekildi.

 

Belediye Başkanı İrfan Dinç, Türkiye’de kentsel dönüşüm işlerine başlayan ilk belediyelerden olduklarını vurgulayarak, insanların huzura kavuşmaları için zoru hep birlikte başarmak zorunda olduklarını kaydetti. Çankırı’ya 1873 konutun TOKİ tarafından kazandırıldığını belirten Dinç, “888 konutta insanlarımız ikamet ediyor. 1000 konutumuz bitmek üzere 640 konutumuz da TOKİ onay verdikten sonra faaliyete geçecek. Yani 1873 konutun Çankırı’ya kazandırılmasına TOKİ ile imza attık, toplamda ise 2400 konutun planlaması yapılmış olacak. Daha kimsenin aklında yokken Uydukent Projesini biz ortaya attık. Bize ait süreçlerin hepsini tamamladık fakat Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan izin çıkmadı. Maalesef Çankırı’da da uygun alanlarımız yok. Şimdi yeni bir alan tespit ettik. Artık Uydukent ile ilgili çalışmalarımızı TOKİ’ye teslim ettik.” diye konuştu.

 

Dinç, bu şehirde yaşayan insanların yaşadıkları şehirden keyif almalarını ve mutlu olmaları için çalıştıklarını ifade etti. Tarihi doku ile ilgili ciddi çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Dinç, “Eski Çankırı ve Yukarı Çarşı olarak bilinen bölge bu çalışmalarımız ile çok canlanacak. Konutları belirlenen hak sahiplerimize şimdiden hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

 

Dinç, ayrıca, kentsel gelişim ve dönüşüm sürecine destek veren mahalle muhtarlarına da teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 2672 defa okunmuştur.

Etiketler :
faruk cenk / 06-02-2018 15:45:00

20 km uzağa uyduruk kent yapacağız diye uğraşıyorsunuz bağlardaki toki konutları 5 km alan yok şehir bir milyon olursa insanlar pelitözüne de gider. Şehrin çevresinde yer kalmadı zira. Yazık bu milletin parasına. Harcanan paramız bir işe yarasa bari. Sizi Allah a havale ediyoruzFACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI