Bugün...Çankırı’da Trafikte Yayalara Saygı Yok (Özel Haber)
Tarih: 28-08-2018 09:38:19 + -


Çankırı'da yola çıkın karşıdan karşıya geçmeye çalışın sanki dilenci gibi araçların durmasını beklemek zorundasınız.1 tane yaya üst geçidi yok.


Çankırı’da Trafikte Yayalara Saygı Yok (Özel Haber)

Üst Geçitleri Yıktınız, Şimdi Kıvranıp Duruyorsunuz!

 

Türkiye'de İlk Üç'e, İlk Dört'e Girdik Diye Sevinmenin Bir Anlamı Yok

 

Yaranlar, Şehitler diyarı Çankırı’mızda yapılamayacak iş yoktur, yapılmayan iş vardır. Yaşanılabilecek bir Çankırı için www.haberci18.com İnternet Medyası olarak görevimizi layıkıyla yapmaya devam ediyoruz. Bir aksilik çıkmaz ise 2019 yerel seçimleri yapılacak. Çankırı’mız için hayırlı olur inşallah. Yazdıklarımız kimsenin zoruna gitmesin. Çankırı halkı 2019 yerel seçimlerinde uyanarak seçmesini, seçilmesini artık öğrenmeli diyoruz.

 

Yayalar Mağdur

 

Yayalar Yolda, Araçlar, Masa Ve Sandalyeler Kaldırımda

 

Çankırı’yı Yöneten Siyasilerin, İdarecilerin, Valiliğin, Belediye Başkanlığının, İl Emniyet Müdürlüğünün Ve İlgili Tüm Kamu Kurumların Dikkatine!

 

STK'lar Susmayın artık, sesinizi çıkartınız. Bu Kervan Böyle Gitmez!

 

Bütün Avrupa ülkelerinde, hatta İran ve bazı Arap ülkelerinde bile trafikte yayalara öncelik tanınırken, yayalar için trafik dururken, Türkiye'de, Çankırı’da bunun tam tersi yaşanıyor.

 

Çankırı’da üst yaya geçidi ve kaldırımlarda yayalar neden yürüyemiyor?

 

Bu konuyla ilgili özel bir yazı yazmamız ve gittiğiniz her ortamda da halkım adına üst yaya geçidi ve yaya kaldırımlarına acil ihtiyacımızın olduğunu dile getirelim istedik.

 

Çankırı şehir merkezi başta olmak üzere, bazı cadde ve sokaklarda yaya geçitlerinde sürücülerin, yayalara yol vermemesi tepki çekiyor.

 

Medeni ülkelerde yayalar trafikte öncelik hakkına sahipken, ülkemizde, hele hele yaranlar, şehitler diyarı Çankırı’da yayaların hiçbir değeri yok. Her cadde de yaya geçidi olmasına rağmen, yayalara yol veren sürücüleri bulmak imkansız. Yaz aylarında Türkiye'ye gelen gurbetçiler bile yayalara öncelik hakkı tanımıyor.

 

Çankırı'da yola çıkın karşıdan karşıya geçmeye çalışın sanki dilenci gibi araçların durmasını beklemek zorundasınız.1 tane yaya üst geçidi yok. Trafik polisleri Allaha emanet. Nerde çalışıyorlar merak ediyorum. Kaza olunca bir şeyiniz var mı? Anlaşın deyip.. Ayrılıyorlar. Çankırı’nın pişmiş esnafları siyaseti de yanına alarak kaldırımlara masa koyuyor, ürün koyuyor? Soruyorum size O kaldırım Kamu malı değil mi? Kim kime neyi satıyor? Trafiğin yoğun olduğu araç sayısının boş yere kalabalık ettiği küçük bir şehirde 1 tane trafik polisi Bulvara geçip trafiği rahatlatamaz mı? Biz ne zaman ailemizle Çankırı'da rahatça yürüyebileceğiz. Kim Çözecek Bu Sorunları. Kırmızı Plakalı Milletvekili, Komisyon üyesi milletvekillerine sorun. Bu sorunlardan haberi var mı?

 

Trafik Kültüründe Eksiklik Var!

 

Bizim düşündüklerimizi siz hiç düşündünüz mü?

 

İnsanların evlerinde, işyerlerinde, sosyal hayatta son derece hoşgörülü iken araçlarına bindiklerinde davranışlarında değişmeler yaşandığını biliyormuydunuz? Hayır bilmiyordunuz. Neden mi? Cevabı aşağıda okuyunca anlarsınız sanırım.

 

Böyle bir şehirde birbirimize daha fazla hoşgörülü olmalıyız. Trafikte öfkemizi kontrol etmeliyiz. Sürücüler araçlarına bindiklerinde devamlı hızlı gitmek istiyorlar ama kurallara göre hareket etseler 10 dakika geç gitmiş olurlar. Özellikle yayalara karşı müthiş bir saygısızlık var. Trafikte sürücülerin yayalara karşı daha saygılı olmasını bekliyoruz.

 

Maalesef Çankırı’da yaya geçitlerinde kurallara uyulmuyor. Yaya geçidi önüne gelen bir yayaya araçların hemen yol vermesi gerekir, yayalar yaya geçidinde saatlerce beklemek zorunda kalıyor. Ayrıca yaya geçidinden geçmeye çalışan bir yayaya yol vermek istenmemesi de birçok kazaya neden olabiliyor. Vatandaşlar, şehirde bulunan yaya geçitlerinin güvenli olmadığını söyledi. Belediyelerin yaya geçitlerini farkındalık yaratacak şekilde boyalı tutması gerektiğini savunan vatandaşlar, ayrıca ne yayaların yaya geçidi kullanma alışkanlığı olduğunu ne de sürücülerin yaya geçidi kurallarına uyduğunu belirtti. Araç sürücülerinin yaya geçidinde bekleyen bir yaya yol vermemesi nedeniyle yayaların yaya geçidinde beklerken hangi araç sürücüsünün kendisine yol vereceğini merak etmeye başladığını kaydeden vatandaşlar, “Ancak insaflı ve kültürlü bir sürücü geçtiğinde yaya geçidinde bekleyen yayaya yol veriyor” dedi.

 

Çankırı İçin Umutlumusunuz?

 

Yalakalık, şakrabanlık, şakşakçılık iyide, kardeş birazda Allah için, memleket için, devlet ve millet için bir şeyler deyin ve yapın!

 

Memleketimin sorunlarını, ahalinin konuşuşta dillendiremediği mevzuları, bu memleket sahipsiz mi kardeşim denildiğinde, en azından burası sahipsiz memleket değil diyebilecek birilerinin çıkması, susan, korkan ve aman benden olmasın mantığıyla, yanlışlıklar karşısında sus pus olmuş bir toplum değil, hak namına kamçı yiyecek, adam sen git aldırma dediklerinde, aldırırım diyebilecek, sen yanmazsan, ben yanmazsam kim yanacak kardeşim diye düşünecek, haksızlıklar karşısında susmayacak, en azından eliyle, diliyle onu da yapamıyorsa buğz edecek duyarlı bir topluluk olmaya ihtiyacımız var.

 

Mustfa Çelik kardeşini olarak "Yaklaşık 30-32 senedir yazmaya devam ederim. Yazma işi kadar zor bir iş yok. Kaleminizin ucundan yaldızlı, şatavatlı, yalakalık kokan yazılar akıyorsa, en iyi yazar sizsinizdir, yok biraz olsun halkın sesi olmaya, biraz olsun doğruları yazmaya, biraz olsun, yazılarınız dokunmaya başladıysa, hazırlıklı olun sövülmeye, sayılmaya, tehdit edilip, sokarım, çıkartırım sözlerini işitmeye. Yapacak birşey yok. Ya yazmayacaksınız veya yazınca bunlara razı olacaksınız. Kusura bakmayın yazdıklarımız kimsenin zoruna gitmesin. Yayalarında hakları var."
Bu haber 3807 defa okunmuştur.

Etiketler :
abdullah demir / 29-08-2018 17:00:00

Arkadaşlar. ben yaya geçidi olan yerlerde geçerken elimle dur işareti yapıp arabanın önüne atlıyorum. Kimse kusura bakmasın. yaya geçidinde yol yayanın. Bazen rahat geçiyorum. Bazen de kavga ediyorum. Artistlik yapana 'istersen polis çağırayım' diyorum. Siz de yapın. İnsan hakllarından bihaber olan araç sürücüleri yavaş yavaş öğrenecek kanunu.

ayten / 29-08-2018 09:42:00

Dün bir dükkanda alış veriş yapıyordum. birden 7-8 kişilik bir gurup içeri daldı ve bir kaç kere flash patladı. baktım haliyle noluyo diye. yeni başkanımız dikkana girdi, arkadaşlar kolay gelsin dedi, biriki resim çekindi ve tekrar kolay gelsin diyip çıkıp gitti. esnaf arkadaş bana baktı ben ona baktım, noluyo dedik ama bişi anlamadık. sanırım yeni başkanda medya yapmaya başladı. başkanım lütfen bir farkınız olsun, öncekileri ve izlerini silin ve siz ayrı bir duruş sergileyin. mesela ceza ile olmasa da esnafla bir toplantı yapın ve kaldırımları güzel dille temizletin esnaf malından masasından koltuğundan apartman sağanlığı işgalinden. mesela bir bebek arabası alın elinize ve ekibinizle beraber kaldırımda yürüyün, nerde iniş var nerde arabayı kucağınıza alıyorsunuz nerde omzunuza alıyorsunuz bir görün. sonra düşünün bu anneler bebeklerini nerden nasıl götürüyorlar diye. çıkın vatandaşla görüşün, annelere sorun, çocuklara sorun.

SİYASETÇİ / 29-08-2018 09:02:00

Her görüşe sayıgılı olmalıyız.Demokrasi ülkelerinin en tabii maddesidir.Ama yapılan yorumları beğenmeyen arkadaşlar.DÜKKAN SAHİBİMİSİN? YOKSA SİYASET İÇİNDE BİRİLERİNİ Mİ KOLLUYORSUNUZ? YOKSA YAZILANLAR ZORUNUZA MI GİTTİ.BU KALDIRIMLAR MİLLETİN, ÇANKIRI İNSANININ BENİM.SEN BENİM KALDIRIM ÜZERİNİ İZİNSİZ KEYFİNE GÖRE KULLANAMAZSIN. DEMOKRASİDEN BAHSEDERKEN KENDİN UYMALISIN..

Çankırı sevdalısı / 28-08-2018 22:03:00

Yayalara artık kaldırımda yúrümek yasak. Esnaflar kaldırımları tapulu arsaları gibi kullanıyor. Özellikle Belediye'nin yanındaki Hacıbaba kahvecisi ve diğer kafelerin bir çoğu Kaldırımları tapulu arsası gibi kullanıyor. Vatandaşda yol ortasından yürüyecek artık.

SİYASETÇİ / 28-08-2018 12:23:00

MUSTAFA BEY SERZENİŞİMİZİ DİLE GETİRDİĞİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. DEMEK Kİ BENİM GİBİ DÜŞÜNEN VE MAĞDURİYET YAŞAYAN BİRÇOK İNSAN VARMIŞ. SİZ ÜZERİNİZE DÜŞENİ FAZLASIYLA YAPIYORSUNUZ. EMEĞİNİZE SAĞLIK..İNŞALLAH YETKİLİLERDE SADECE HAL HATIR SORMAYI BIRAKIP, BU SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN AKIL ÜRETİR. İNSANLARIN MAĞDURİYETİNİ ANLAMAK İÇİN EMPATİ YETERLİ. SİZ YETERKİ O KİŞİNİN YERİNE KENDİNİZİ KOYUN. OTOMOBİLİM VAR YÜRÜMÜYORUM NASIL OLSA DİYE ? SORUMSUZ DÜŞÜNÜLMEMELİ. BİRGÜN O ARAÇTAN İNMEK ZORUNDA KALABİLİRSİN. O ZAMAN ANLARSIN YÜRÜRKEN NELER YAŞANACAĞINI...O ZAMAN YAPILMASI GEREKEN BİR AN ÖNCE SADECE GÜLÜCÜKLER DAĞITMAK DEĞİL SORUNLAR İÇİN ÇÖZÜM YOLU ÜRETMEK OLACAKTIR. BUNU YAPARSANIZ HALKIN HEM TAKDİRİNİ HEMDE OYUNU KAZANMIŞ OLACAKSINIZ..SİYASET PASİF DEĞİL REEL UYGULAMALARIN YAPILDIĞI KOCAMAN BİR ÇATIDIR. YA YAPARSIN YA BİRGÜN YIKILIRSIN...MUSTAFA ÇELİK KALEMİNİZE, YÜREĞİNİZE SAĞLIK.

/ 28-08-2018 10:34:00

Çankırıda yaya kaldırımı kalmamış,insanlar nereden yürüyeceğini bilemiyor.Tüm esnaf(Tabi ki odalara kayıtlı olduğu için böyle diyorum) kaldırımları kendi malı gibi kullanarak masa sandalye yaptığı çıkıntılar sattığı ürün vb. kaldırımlarda sergiliyor.(Cezası yok )Bazıları kaldırımlara rahatlıkla araç park ediyor.(Cezası yok)Şehirde hiçbir yetkili neler oluyor demiyor. Dışarıdan gelen bir misafirimizi şehir merkezine götürmek yerine AVM otoparkına arabamızı bırakıp , AVM de gezdiriyoruz ve ÇANKIRI bu kadar diğer yerler dükkan diyebiliyoruz. Fazla yazmanın bir anlamı yok şapkanızı önünüze koyun.

vatandaş / 28-08-2018 10:16:00

Kaldırımda gereksiz eşyalar oluyor yayalar yolda geziyor ha sadece o değil bazen karşıya geçerken bile adam arabaya baka baka geçiyor gel çarp der gibi bence sorun sadece kaldırımda olanlarda değil insanlarımızda da var çünkü göz göre göre yaya araca yol vermiyor bence kanunların daha sert olması lazım dış ülkeleri eleştiriyoruz ya hani oralar daha medeni diye işte cezalar sayesinde böyleler bizde yazalım yaya yolundan yürümeyene ceza bizde yazalım kaldırıma sehpa oturak koyan dükkana ceza yere çöp atana tükürene ceza azcık Vatana hayrımız olsun Milliyetçiyiz ya hadi görelim Vatan Sevgimizi sadece kuru lafla sevgi olmaz yani.

fehmi / 28-08-2018 10:06:00

Yaya geçitlerinde durup özelikle yaşlı, hamile ve öğrencilere, yağışlı günlerde ise yaya geçidinde bekleyen her yayaya yol veririm. Çoğu zaman bulvarda giderken ara caddeden bulvara çıkanlara da yol veririm. Ancak sinir olduğum ve bir kaç kere kavga ettiğim bir konu ise ben yol verirken arkadaki şoför bozuntularının biyerlerini yırtarcasına kornaya basmaları. patladınmı kardeşim, zaten yol kapalı 2 metre önde dursan ne geride dursan ne. zaten ilerlemeyen trafikte napcan uçacanmı?Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI