Bugün...Çankırı’daki 5 Bin Yıllık Tuz Mağarası İle, Cam Seyir Teresa Ziyaretçi Akını
Tarih: 23-08-2018 10:46:53 + -


Yerin 150 metre altındaki 5 bin yıllık Tuz Mağarası'nda bayram yoğunluğu yaşanıyor. 1200 metre rakımdaki Çankırı Kalesi'ne yaptırılan ve 78 metrekare yüzey alanına sahip cam seyir terası, ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.


Çankırı’daki 5 Bin Yıllık Tuz Mağarası İle, Cam Seyir Teresa Ziyaretçi Akını

Tuz Mağarası İle, Cam Seyir Teresta Ziyaretçi Yoğunluğu Yaşanıyor

 

Şehitler, yaranlar diyarı, Kaya Tuzu’nun başkenti Çankırı'da, Hititler döneminden kalan, yerin 150 metre altındaki 5 bin yıllık Tuz Mağarası'nda bayram yoğunluğu yaşanıyor.

 

Çankırı merkeze yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan 5 bin yıllık Tuz Mağarası, Kurban Bayramı, nedeniyle ziyaretçi akınına uğruyor. Yerin 150 metre altında, birçok galerinin yer aldığı mağaranın turizme kazandırılması için Çankırı Belediyesi tarafından çalışmaların devam ettiği belirtildi.

 

Belediyede görevli heykeltıraş Sefer Oruç, Tuz Mağarası'nda restorasyon çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Vatandaşın mağarayı görme isteğinden dolayı geçici süreyle mağarayı ziyaret açtık. Vatandaşlarımızın ilgisini geri çevirmek istemedik" dedi. Oruç, mağara içinde sanatsal eserlerin de yer aldığını belirterek, "Mağara içinde heykellerin yanı sıra çeşitli hayvan fosilleri de bulunuyor. Bunlar vatandaşların daha çok ilgisini çekiyor" diye konuştu.

 

Mağarayı ziyaret edenlerden Vahid Melek, "Zonguldak’tan geliyorum. Tuz Mağarası'nı çok duydum ama daha önce gelmemiştim. Bayram tatilinde burayı ziyaret etmek istedim, çok beğendim" dedi.

 

Cam Seyir Terasına Yoğun İlgi

 

Çankırı Belediyesince 1200 metre rakımdaki Çankırı Kalesi'ne yaptırılan ve 78 metrekare yüzey alanına sahip cam seyir terası, Kurban Bayramı'nda ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.

 

Zeminden yüksekliği 100 metreyi bulan, yelpaze şeklinde tasarlanan, uzunluğu 10 metre 80 santim olan cam seyir terasına güvenlik görevlisinin gözetiminde kontrollü şekilde aynı anda 30 kişi çıkabiliyor.

 

Yaklaşık bir yıl önce hizmete giren cam teras, ziyaretçilerine şehre farklı bir açıdan bakma imkanı sunuyor.

 

Özellikle Kurban Bayramı tatili için kente gelenler, cam terasa yoğun ilgi gösteriyor.

 

Taban genişliği açısından Türkiye’nin en geniş cam terasları arasında bulunan Çankırı cam teras, ziyaretçilere heyecanlı anlar yaşatıyor.

 

Ziyaretçilerden Gül Durak, gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul’dan tatil için geldiğini söyledi.

 

Camın üzerinde yürümenin heyecan verici olduğunu dile getiren Durak, "Çok ürpertici bir ortam. İnsan çıktığında tedirgin oluyor. Aşağıya bakmadığınızda pek bir şey hissetmiyorsunuz ama camdan aşağı baktığınızda heyecan ve ürperti birlikte oluyor. Çok güzel bir yer olmuş." dedi.

 

Ankara’dan gelen Eşref Gürsoy ise "İkinci kez cam terasa çıktım. Daha önce karanlıkta çıktığım için ve gece yüksekliğin ne kadar olduğunu bilmediğimizden çok fazla ürpermiştik. Şimdi en azından nerede olduğumuzu biliyoruz. Başta korkuyorsunuz ama şehri buradan görmek ayrı bir güzellik." ifadesini kullandı.

 

 

 

 
Bu haber 5093 defa okunmuştur.

Etiketler :
vatandaş / 28-08-2018 16:55:00

Aslında Güzel Çankırı'mıza şöyle şahşalı bir park yapılması lazım içinde de harika eserler olacak örneğin içinde Keops Piramidi. Taç Mahal Sultan Ahmet Cami İskenderiye Feneri . pizza kulesi ve Eyfel Kulesi Vb. eserler gibi dünyanın güzelliklerinin olduğu minyatürler olacak harika bir park olur ve Çankırımıza yanaşır güzellikte olacağına inanıyorum.Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI