Bugün...Çankırı’daki Çocuklar Konuşma Zorluğu Çekmeyecek
Tarih: 20-08-2018 09:10:29 + -


Eğitimlerin Kurban Bayramı sonrasında başlayacağını dile getiren Başkan Boz, "Ailelerimiz doktor raporu ile bizlere gelecekler ve o eğitimi alması gereken çocuklarımız burada eğitim görecekler." dedi.


Çankırı’daki Çocuklar Konuşma Zorluğu Çekmeyecek

Çankırı Belediyesi’nin geçtiğimiz haftalarda konuşmakta sıkıntı çeken çocuklar için Odyolog eşliğinde başlatacağını duyurduğu konuşma terapisi hizmeti büyük övgü aldı. Önemli bir hizmete daha imza atan Çankırı Belediyesi, konuşma zorluğu çeken çocukların ve ailelerinin yüzünü güldürmek istiyor.

 

Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin Boz, konuşma terapisi için Ankara'ya giden ve büyük külfet yaşayan ailelere destek olmak amacı ile başlattığı dil ve konuşma terapisi kapsamında başvuru yapan çocuklar ve aileleri ile Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi’nde bir araya geldi. Gerçekleştirilen çalışma hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Hüseyin Boz, "İşitmeye bağlı konuşma zorluğu çeken ailelerimizin çocuklarının dil ve konuşma terapisi alanında eğitimlerine destek olacağız. Çankırı'da bu eğitimi veren bir merkezimiz yok maalesef. Ailelerimiz çocuklarını Ankara'ya götürüyor ve özel eğitim merkezlerinde ücret karşılığında bu hizmeti alabiliyorlardı. Biz de Çankırı'da Odyolog olan Ayşe Aykut kardeşimizi belediyemizde hizmete başlattık. Bundan sonra konuşma zorluğu çeken ailelerimizin çocuklarına Kurban Bayramı’ndan sonra burada hizmet vermeye başlayacağız. Çankırı genelinde 300'e yakın çocuğumuzun bu konuda sıkıntısı olduğu söyleniyor. Eğer bu sayılar doğru ise, doğru bir hizmete daha el atmış oluyoruz. Bunu zamanla göreceğiz. Bu konu ile uğraşan ailelerimizin yüzlerinde tebessüm oluşturmak istiyoruz.” dedi.

 

Eğitimlerin Kurban Bayramı sonrasında başlayacağını dile getiren Başkan Boz, "Ailelerimiz doktor raporu ile bizlere gelecekler ve o eğitimi alması gereken çocuklarımız burada eğitim görecekler. Kurban Bayramı’ndan sonra eğitimimize başlayacağız ve ona göre programımızı yapacağız. Çankırı'da böyle bir sıkıntıyı gördük ve ailelerimiz Ankara'ya gitmesinler, hizmeti burada alsınlar diye bu çalışmayı başlattık." dedi.

 

Gerçekleştirilen çalışma hakkında bilgi veren Odyolog Ayşe Aykut ise eğitim çalışmalarına başlamadan önce bir değerlendirilmenin yapılması ve ona göre bir eğitim programının oluşturulması gerektiğini vurguladı. Verilen eğitimlere ailenin de destek olması gerektiğini vurgulayan Aykut, bu eğitimlerin Çocuk Akademisi gibi çocukların hayal dünyasına hitap eden bir merkezde verilmesinin de ayrı bir önem arz ettiğini dile getirdi.

 

Çocuklara ücretsiz ve süresiz verilecek eğitimler için belediye Engelliler Koordinasyon Merkezine müracaat yapılması gerektiğini vurgulayan Başkan Boz, "Bu eğitimlerin Ankara'da alınması gerçekten ailelere büyük bir külfet getiriyordu. Biz böylesi önemli bir konuya el attık. Eğer talep fazla olursa ona göre çalışan sayımızı da artıracağız." şeklinde konuştu.

 

 

 

 
Bu haber 2868 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Eğitim Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI