Bugün...Çankırı’daki Kirli Suyun Nedeni Nedir? (Özel Haber)
Tarih: 01-09-2018 14:54:37 Güncelleme: 01-09-2018 15:12:37 + -


Çankırı Belediyesi tarafından Çankırı’daki içme suyu ile ilgili olarak vatandaşları bilgilendirme amacıyla neden yazılı açıklama veya anons yapılmıyor?


Çankırı’daki Kirli Suyun Nedeni Nedir? (Özel Haber)

Neden Yazılı Bir Açıklama Veya Anons Yapılmıyor?

 

Şebeke suyunun içilebilir olmadığıyla ilgili şikâyetler almaktayız!

 

Çankırı Belediyesi tarafından Çankırı’daki içme suyu ile ilgili olarak vatandaşları bilgilendirme amacıyla neden yazılı açıklama veya anons yapılmıyor?

 

“Son günlerde şahsımıza, www.haberci18.com İnternet Medyası Haber Merkezimize gelen şikâyetlerde ilimiz içme suyunda dezenfeksiyonun yetersiz olduğu, bu nedenle çocuklarda ve büyüklerde ishal ve benzeri rahatsızlıkların şebeke suyundan kaynaklandığı iddia ediliyor olması bizleri ve kamuoyunu derinden üzüyor.

 

Çankırı’da Su Temiz Mi?

 

Güldürcek Barajında Filitreler mi görevini yapmıyor veya filitreleri neyimi koymayı unuttunuz?

 

Suyumuz İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından verilen izin dahilinde içme suyu statüsünde midir ve düzenli olarak analizlerle denetim altında mıdır?

 

Çankırı’da günlerdir şebeke suyuna atık suların karıştığı iddiaları konuşuluyor.

 

Bir kaç gündür musluklarımızdan akan sularımızın oldukça koyu sarı aktığını fark ediyoruz.

 

Her türlü kullanma da merak ediyor ve soruyorum sayın yetkililere içimiz rahat kullanabilir miyiz ve bu rengin sebebi nedir?

 

Hiç bir açıklamaya da rastlamadım,duyan var mı?Sanki klor yerine sarı boya katılmışsına sarı....

 

Özellikle son zamanlarda hastanelerin dolmasına sebep ishal,kusma salgınıyla bir ilişkisi var mı?

 

Bu suyun böyle akıtılması, halkın bilgilendirilmemesi, anonsun yapılmamasını Çankırı’mıza nasıl reva görüyorsunuz?

 

Belediye, şebekeye bu şekilde su verileceğini halkımıza ilan etti mi? İçme suyu kriterlerine en azından gösterge parametreleri açısından uymayan bu suyun kullanılması halinde ortaya çıkabilecek halk sağlığı sorunlarına karşı önlem aldı mı? Vatandaşları suyun niteliği ile ilgili neden uyarmadı ve neden hala sessiz? Sosyal medyada birçok şey yazılıp çiziliyor, vatandaşlarımız bu suyla ilgili bir takım tepkiler ortaya koyuyor. Yetkili kuruluşlar bu konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmış değil! Bu suyun içilmiş olması ya da hala içiliyor olması nasıl vicdanlarına sığıyor? Bu suyun tek bir damlasının bile tek bir vatandaş tarafından içilmesini vicdanları nasıl kabul eder?

 

Bu su hemşerilerimiz tarafından hem içildi hem de halen kullanma suyu olarak kullanılıyor. Hemşerilerimiz bu su ile abdest alıyorlar. Abdest alırken suyu ağızlarına, burunlarına veriyorlar ve bir kısmını da haliyle yutuyorlar. Duş alırken vücuda temas ediyor. Kullanma suyu olarak kullanıldığı için bu su ile meyve sebze yıkanıyor ve yeniliyor. Yine bu su ile bulaşıklar yıkanıyor ve durulanıyor. Ben belediyeye şu soruyu soruyorum bu suyu Çankırı’mıza nasıl reva gördüler.

 

Su kesintileri olmadan anonsun yapılması isyeniyor!

 

Çankırı Güldürcek Barajı suyunun içme suyu olarak kullanılması için yapılan arıtma tesisi şuanda faal mi? çalışıyor mu? Bu soruya da belediye yetkililerinin ya da DSİ yetkililerinin kim bu konuda görev sahibi ise bilgi vermesini Çankırı kamuoyumuz adına talep ediyorum.

 

İl Sağlık Müdürlüğünde veya halk sağlığı birimlerinden suyun şebekeye verilmesinden önce herhangi bir rapor alındı mı? Alınmadıysa bu rapor neden alınmadı? Eğer rapor alındıysa bu suya içilebilir raporu verildi mi? Verildiyse bu suya içilebilir raporunu kim verdi?

 

Türk Ceza Kanunun 185’inci maddesi var. Bu madde içilecek sulara veya yenilebilecek veya kullanılacak sulara her çeşit besin vb. şeylere zehir katarak veya başka bir suretle bunları bozarak kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşüren kimseye 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası verilir. Yukarıdaki fıkrada belirtilen fiillerin dikkat ve özel yükümlülüğüne aykırı olarak işlenmesi halinde 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına hükmü olunur. Hükmü var. Türk Ceza Kanunun (TCK) 185’inci maddesini hatırlatırız.

 

“İl Sağlık Müdürlüğünü, Halk Sağlığı birimlerini aynı zamanda Çankırı Valiliğini ve bununda bir suç duyurusu olarak değerlendirilmesi talebiyle Cumhuriyet Başsavcılığını göreve davet ediyorum.”

 

Şu bilinsin ki ne şahsımız, nede sahibi olduğumuz www.haberci18.com İnternet Medyamızın hiçbir kimsenin ne işinde, ne gücünde, ne kazancında, ne makamında, ne ticaretinde, nede cebinde gözümüz yoktur. Hiç bir kimseyle sorunumuzda yoktur. Tek derdimiz memleket sevdalısı olmamızdır. Haksızlıklara engel olmaktır, memleketimizin kaderiyle oynayanların oyunlarını bozmaktır tek gayemiz ve yaptığımız haberlerimizin amacı bu yöndedir, Çankırı'nın, Çankırılının menfaatinedir.

 

Haberlerimizden kimse rahatsız olmasın, kimseninde zoruna gitmesin. Kalın sağlıcakla.

 

 

 

Çankırı'dan görüntü
Bu haber 16979 defa okunmuştur.

Etiketler :
nuh / 04-09-2018 12:54:00

Ben Belediyeyi aradım. Suya demir klorür attıklarını, bu yüzden suyun renginin sarı olduğunu söylediler.

sadi / 03-09-2018 12:07:00

Bu sarı su yüzünden Çankırı'da ishal salgını başladı. Acaba faturalarımıza yansıyan çevre ve temizik vergisi adı altında toplanan paralar ile ne yapılıyor? Arıtma tesisi bozuk diye bir söylenti var. Adam başı neredeyse faturalardan 20 tl çtv toplanıyor. Bu para buraya neden harcanmıyor? Çocuklar yetişkinker herkes ishal. İl Sağlık Müdürlüğündekiler yıllık izindeler sanırım.

/ 02-09-2018 15:49:00

Çankırı şebeke içme suyunda hastalık riski varmı acaba yoksa Çokmu temiz yetkililer neden aractirmiyolar?

Gülay YORULMAZ / 01-09-2018 23:21:00

Kaleminize sağlık, önce su kesintilerinden bıktık şimdi de içtiğimiz demlediğimiz çay, yemek yaptığımız çeşme suyundan akan sebebi belirsiz sarımtırak sudan. İnşallah hastanelik olmayız uyarı da yapılmıyor üstelik.Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Belediye Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI