Bugün...Çankırı Esnafları Yaran Kültürü Yaşatma Gençlik ve Eğitim Derneği Yaran Meclisinde Eller Semaya Açıldı, Gözyaşları Sel Oldu
Tarih: 25-02-2018 18:00:00 Güncelleme: 26-02-2018 21:36:15 + -


Murat Güçükçarpraz, Ziya Karakuş, Turan Şen, Alperen Çağlar yaranağalar ocaklarını ağız tadıyla, okunan Kuran ve yapılan dualarla yaktılar.


Çankırı Esnafları Yaran Kültürü Yaşatma Gençlik ve Eğitim Derneği Yaran Meclisinde Eller Semaya Açıldı, Gözyaşları Sel Oldu

Admin Çelik “Kadir Kıymet Bilmeyen Bazı İnsanlar Değerlerimizi Unutturarak, Çankırı’yı, Kültür Gelenek, Göreneğimiz Olan Yaranımızı da Kokutmaya, Başladılar.

 

Çelik "Yaren bizim dünümüz değildir. Yaren aynı zamanda bugünümüz ve yarınımızdır" dedi.

 

8 asırdır devam eden Yaran gelenek ve göreneğimiz çok önemli günümüzde, çok anlamlı şekilde dualarla, tekbirlerle, gözyaşları içerisinde Cenab-ı Allah’a el açılarak yapılan dualar eşliğinde, ocak sahibi Murat Güçükçarpraz, Ziya Karakuş, Turan Şen, Alperen Çağlar yaranağalar, bu sezonun 4.cü yaran ocağı olan yaran meclislerini eğlencesiz bir şekilde gerçekleştirdiler.

 

Fakat Ne Acıdır ki Çankırı’da Gerçekleşen Kongreler Davullu, Zurnalı Vur Patlasın, Çal Oynansın Zihniyetleri İçerisinde Yapılabiliyor!!!

 

Al Bayrağa sarılı yiğitler geliyor... Kara toprağa teslim ediyoruz... Analar, bacılar, evlatlar feryat figan içinde... Ocaklar alev alev yanıyor... Televizyonlarımız dahil medya organları bedevi çadırı gibi... Cümbüş, eğlence gırla... Tek ses var mı? "Kendinize çeki düzen verin", "akıllı olun" diye haykıran... Yoo!.. Şehit cenazesi gecekondudan, garibanın evinden çıkıyor. Öyle mi?.. O zaman devam edin, bol şarkılı, türkülü, davullu, zurnalı, halaylı mitinglerinize...

 

Murat Güçükçarpraz, Ziya Karakuş, Turan Şen, Alperen Çağlar yaranağalarımızın ocaklarına Çerkeş Ülkü Ocakları Dernek üyeleri ile, esnaf, eğitimci, memur, amir, STK temsilcileri, isimlerini ayrı ayrı yazamadığımız davetli misafirler ile çok sayıda genç öğrenci arkadaşlarımız katıldı.

 

Yaran Ocağı Kuran-Kerim Tilavetiyle Başladı

 

Müslüman’ın Zırh-ı duadır...

 

Yeni Camii İmam Hatibi Bilal Cendek hocamız “Şu anda, bu özel mekânda toplanmamızın amacı, TSK'nin Suriye’nin Afrin bölgesin de yürüttüğü “Zeytin Dalı” harekâtına dualarla destek olmak ve aziz şehitlerimizi rahmet, yaralanan gazilerimizin de şifa bulmaları temennisiyle Çankırı Esnafları Yaran Kültürü Yaşatma Gençlik ve Eğitim Derneği yaran meclisinde bir araya gelmiş bulunmaktayız.

 

Rabbim Eş-Şafi ismi şerifi ile acil şifalar versin İnşallah yaralı evlatlarımıza.

 

Çendek “Kesinlikle haklı olduğumuz ve şu anda yapmış olduğumuz bu mücadelenin geçmişi 100 yıla dayanan bir hesaplaşmadır. Biz biliyoruz ki, sınır boylarında nöbet tutan Askerin Nöbeti ibadet, duası makbuldür. Cenabı Allah vatanı, milleti, devleti ve dini için cephede çarpışan askerin bütün günahlarını affeder. Sabreden, inanan Türk askeri, halinde vatanımıza, bayrağımıza, ezanımıza, sınırlarımıza saldıran it sürüsü alçak düşmanlarına galip gelir. Bu nedenle bizim öncelikle inanmamız, sabretmemiz, birlik ve beraberliğimizi bozmamamız gerekiyor.

 

Bizler Peygamber Ocağına giderken elimize kına yakar, ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum inancına sahip bir Milletin evlatlarıyız. Ne diyor Mehmedim? Bizi beklemesinler. Bu sözü söyleten Cenab-ı Allah’ımızın iman ve vatan sevgisidir. Hainler, Müslüman Türk Milletine her zaman saldırmakta canımızı yakmaktadırlar. “Türk silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’de ve ülkemizin genelinde yapılan tüm operasyonları canı gönülden destekliyor ve başarıları için dua ediyoruz. Şuan operasyonlara katılan ve görevi başında olan tüm güvenlik güçlerimize de başarılar diliyoruz. Allah yar ve yardımcıları olsun. Bizler biliyoruz ki, bu gençlik, Alpaslan’ın, Fatih’in, Yavuz’un, Atatürk’ün torunları, vatanına, bayrağına ve dinine sahip çıkacak bizlere hacet bırakmayacak yiğit insanlarımızdır. Cenabı Allah bu Necip Türk Milletini korusun ve kollasın...” diyerek dua etti hazurun da hep bir ağızdan Amin denildi.

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisi Yaranlarımız kültürünü Çankırı’ya gelen misafirlerine hem tanıtıyor hem de onlara yaşatıyor.

 

Çankırı Yâran’ı şahısların yaranı değildir. Öz Çankırı’mızın yaranıdır. “Yaranların alnı, kalbi, kapısı açık olacak. Eli, dili, beli kapalı olacak” İfadelerinin anlamını soran misafir ağalar yaranın bu tarihi mirasına hayran kalarak Yaran kültürünü yakından tanıma fırsatı bulmanın heyecanını yaşıyorlar. Yaran kültürünün sürdürülebilirliğini ve nesiller boyu doğru aktarılmasını sağlamak için Türkiye’de ilklere imza atarak Kültürümüzü devam ettiren Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisi gurur tablomuz.

 

Arpa 25 Buğday 50

 

Dost sabah olmayınca kapı açılmaz

 

Günler doğmayınca benler seçilmez

 

Yavru da gelmeyince bade içilmez

 

Şebabım gel gel aman da gel gel sunamda gel gel

 

İçelim badeyi hu leyli yar hey

 

Arpa yirmibeş buğday elli ereğiz kili baş kili

 

Dost sabah oldu günler doğdu köşküne

 

Lale sümbüller saçıldı üstüme

 

Yar seni beni sevenlerin aşkına

 

Şebabım gel gel aman da gel gel sunamda gel gel

 

Geleneklere göre akşam namazından sonra başlayan, sabah namazıyla sona eren yaran toplantıları kapsamında, maniler okundu, çeşitli orta oyunları oynandı. Aşırı eğlence ve cümbüş içerikli eğlenceli oyunlara girilmedi. Sazende Metin Gül hocamızın Türkiye’m adlı şarkımızı çalıp hep birlikte söylenmesi duygu dolu anların yaşanmasına sebep oldu. Ölürüm Türkiye’m şarkısı TSK’nin, Mehmetçiklerimizin Suriye’nin Afrin bölgesin de yürüttüğü “Zeytin Dalı” harekâtına armağan edildi.

 

Meclisde Bulunanlar Göz Yaşlarına Hakim Olamadı!

 

Baş koymuşum Türkiye’min yoluna

 

Düzlüğüne yokuşuna ölürüm

 

Asırlardır kır atımı suladım

 

Irmağının akışına ölürüm Türkiye’m

 

Ölürüm Türkiye’m, ölürüm Türkiye’m

 

Sevdalıyım yangın yeri bu sinem

 

Doksan yıldır çile çekmiş hep ninem

 

Pınarlardan su doldurur Eminem

 

Mavi boncuk takışına ölürüm Türkiye’m

 

Ölürüm Türkiye’m, ölürüm Türkiye’m

 

Düğünüm, derneğim, halayım, barım,

 

Toprağım, ekmeğim, namusum, arım

 

Kilimlerde çizgi çizgi efkarım,

 

Heybelerin nakışına ölürüm Türkiye’m

 

Ölürüm Türkiye’m, ölürüm Türkiye’m

 

Yaranın büyük başağa Zülkif Akdoğan, yaptığı açıklamada, 24 yaren ve 1 çavuştan oluşan yaranda 2017-2018 sezonunun açılışını yaptıklarını ifade etti.

 

Yaran kültürünün Ahilik geleneğinde önemli yere sahip olduğunu ifade eden Akdoğan, "Yaran, Oğuzlar'dan günümüze gelen kültür mirasıdır. Birbirini gönülden seven insanların bir araya geldiği gelenektir" şeklinde konuştu.

 

Akdoğan, bu geleneğin insanların kötü alışkanlıklardan kurtulmasına katkı sağladığına işaret ederek, yaranı gelecek nesillere aktarmak için ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti.

 

Küçükbaşağa İbrahim Harmancı ise: Yaran Meclisinin bir esnaf birlikteliği olduğunu yaran gecelerinde, özellikle kış aylarında haftada bir gün bir araya gelinildiğini vurgulayarak yaran meclislerinde sadece eğlence değil, bir dayanışma biçimi olarak toplanıldığının da altını çizdi.

 

Çankırı Ülkemizin geleneksel kültürünün sürdürüldüğü ve korunduğu yörelerimizden birisidir. Yaran; Çankırı’nın geleneksel kültürünün en önemli simgesidir. Orta Asya günlerimizin izlerini de barındıran bu önemli gelenek Ahilik kültüründen de etkilenmiştir.

 

Yaran iki temel kaynaktan beslenir. Birisi Türk töresi, yani eski gelenek ve göreneklerimiz, diğeri İslami inanışlar. Bunlar Ahilik ve fütüvvettir. Türk İslam sentezinin en güzel örneklerinden biri Yaran Kültürü'dür diyebiliriz.

 

Misafirperverlik, cömertlik, cesaret, kahramanlık, yiğitlik, yardımlaşma ve dayanışma, birlik ve beraberlik, sevgi ve saygı, istikrar, düzeni bozacak davranışlardan uzak durma, merhamet, diğerkâm olma ve tevazu Yâran’ın beslendiği ana kaynaklardır. Bu değerler Türk Kültürünün sembolleridir. Bu açıdan Çankırı Yaran Kültürü; Türk Kültürünün simgesi olmuştur. Dolayısıyla Yaran; Milli Kültür simgesidir diyebiliriz.

 

Misafirler de ortak açıklamalarda bulunarak” Afrin'de icra edilen operasyonlarda kahraman Mehmetçiklerimiz vatanımız, milletimiz, bayrağımız, ezanımız için şehit olmuştur, Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah'tan rahmet, şehidimizin kederli aileslerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır, gazilerimize acil şifalar dileriz" denildi.

 

Murat Güçükçarpraz, Ziya Karakuş, Turan Şen, Alperen Çağlar yaranağalarımızın ocakları amacına ulaşıp, misafirlere çeşitli ikramlar sunularak meclis sona erdi. Misafirler Cezayir havasının çalınmasından sonra uğurlandılar.

 

Büyükbaşağa: Zülkif Akdoğan

 

Küçükbaşağa: İbrahim Harmancı

 

Reis: Metin Ekizceli

 

Yaranlar: Ekrem Aktaş, Yasin Buğra Demirel, Ahmet Kapdan, Murat Gücükçapraz, İbrahim Akdoğan, Abdullah Yardımcı, Mustafa Efe, Ziya Karakuş, Osman Akdoğan, İbrahim Varmaz, Osman Alaca, Yusufcan Türkmen, Ertuğrul Varmaz, Günhan Durmuş, Cengiz Efe, Alperen Çağlar, Mustafa İnci, Turan Şen, Hamza Taşçı, Osman Tuna, Ertuğrul Çınar

 

Çavuş: İbrahim Kayabaşı

 

Sazendeler: Metin Gül, Hüseyin Bayraktar

 

Aşçı: Üzeyir Tekmen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 8366 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI