Bugün...Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği İftarda Buluştu
Tarih: 04-06-2018 04:23:34 + -


2018-2019 sezonu yeni başağaları ve reisleri belirlenen Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği çavuşla birlikte yeni ekip oluşturmak için girişimlerde bulunmaya başladı.


Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği İftarda Buluştu

Yeni Sezona Güçlü Ve Sağlam Geliyorlar!

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranağaları Mübarek Ramazan ayı içerisinde yaptıkları ziyaretlerle gündeme gelirken, 2018-2019 sezonuna ise yeni başağalar ve reisleri ile hazırlık yapmak için kolları sıvadılar.

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Başağaları Zülkif Akdoğan ve İbrahim Harmancı 2017-2018 sezonunun son başağa ocaklarını yakarak, jübile yaptıklarını, dernekteki görevlerine ömür boyu devam edeceklerini duyurmuştular.

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği’nde "Dostluk, Kardeşlik, Mutluluk, Sevinç ve Sevgi Hazinelerini İçerisinde Barındıran, Çankırı Kültürü" İftar Sofrasına da Damgasını Vurdu.

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları, kendi imkanları ile büyük emekler sarf ederek meydana getirdikleri Cumhuriyet Mahallesi, Belediye Caddesi, Paşabeyoğlu İş Merkezi üst kattaki Yaran Evi'nde iftar programında bir araya geldiler.

 

2018-2018 Yaran sezonunda Büyükbaşağalığa (esnaf) Metin Ekizceli getirilirken, küçükbaşağalığa (esnaf) İbrahim Akdoğan yaranağa, Reisliğe ise (esnaf) Tayfun Sanar kardeşimiz getirildi.

 

Yeni başağaların iftar mürüvveti için eski başağalar ve yaranlar Cumhuriyet Mahallesi, Belediye Caddesi, Paşabeyoğlu İş Merkezi üst kattaki Yaran Evi'nde topluca düzenlenen iftar yemeğine katıldılar. 

 

İftar yemeği öncesi yaran gecelerinde yaranağalara ve misafir ağalara yakılan ocaklar ve çeşitli konularla ilgili nasihatlerde bulunan eski başağalar Zülkif Akdoğan ve İbrahim Harmancı yeni başağaları ve reislerine başarı dileklerinde bulundular.

 

İftar topunun patlamasının ardından başağalardan destur alan yaranağalar hep birlikte neşe içerisinde iftar yemeklerini afiyetle yediler. İftar yemeğine eski yaranların tam kadro katıldıkları gözlendi. Yemeğin ardından duayen yaran reisi Tayfun Sanar yemek duasını yaptı.

 

Yaranın sorumlusu büyük başağa Metin Ekizceli, yaptığı açıklamada, 24 yaren ve 1 çavuştan oluşan yaranda, bu yılın ekip kurma çalışmasını yaptıklarını söyledi. Ekizceli, "Rabb’im bayrağımızı indirmesin, ezanımızı dindirtmesin, vatanımızı da böldürmesin. Oğuzlar’dan günümüze kadar yaşatılan kültür mirasımız, bu bayrağı da aldık. İnşallah gelecek nesillere bu bayrağımızı teslim edeceğiz" dedi.

 

Yaran kültürünün Oğuzlar’dan günümüze kadar bir kültür olduğuna değinen eski büyük başağa Zülkif Akdoğan, "Yaranlar 24 oğuz boyunu temsil etmektedir. Bir büyük başağa, bir küçük başağa, bir yaran reisi ve yaranlardan oluşmaktadır. Yaranın amacı oyun ve eğlenceden ibaret değildir. Bu bir kültürdür, onu da yaşatmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Eski küçük başağa İbrahim Harmancı ise şu ifadelere yer verdi. “Yaran ağalarımızın yaran kültürümüze gösterdiği hassasiyetin toplumumuza, diğer ilçe ve köylere de örnek olacağını dile getirdi. Yeni kurulacak ekibe destek olacaklarını söyleyerek başarılar diledi.

 

Çay içerken sohbet edip, özlenen geçmişteki yanan yaran ocakları hatırlandı, hatırlatıldı. Hep birlikte günün anısına toplu fotoğraf çekildikten sonra teravih namazını kılmak için Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneğinden ayrılındı.

 

Çatı Oluşturuldu, Ufak- Defek Noksanlıklar Giderilmeye Başladı

 

2018-2019 sezonu yeni başağaları ve reisleri belirlenen Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği çavuşla birlikte yeni ekip oluşturmak için girişimlerde bulunmaya başladı. Gelişmeler paylaşılmaya devam edilecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 8763 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI