Bugun...Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları Hem Coşuyor Hem Coşturuyor
Tarih: 06-03-2017 10:44:25 Güncelleme: 08-03-2017 19:34:25 + -


Çankırı'mızın Yâren kültürü, insanların kalplerinde uyuyan cömertliği, bilim arzusunu, utanma duygusunu, sadakati, bir gün hesaba çekilme korkusunu uyandıran, besleyen bir yaşam şeklidir.


Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları Hem Coşuyor Hem Coşturuyor

41 Kere Maşallah Coşkuyu Verdikçe Tavan Yapıyorlar!

 

Çözüm Kırtasiye sahibi Abdulmuttalip Çağlar, Akdoğan Mobilya sahibi İbrahim Akdoğan, Özkapısan işyeri sahibi Harun Karataş, Belediye’de Memur Ahmet Kapdan, Muhasebeci Rıdvan Taşçı yaranağalar yaran ocaklarını mutlu bir şekilde yaktılar.

 

Seçkin davetlilerin bulunduğu yaran meclisinin bu haftaki konukları bir birinden farklı kültür etkinliklerimiz ile gönüllerince bilgi edinip gönüllerince de eğlendiler.

 

Yaren ağaların ortaya koyduğu skeçler ve orta oyunlarının sunulmasıyla “Arpa Yirmi beş, Buğday elli, Ereğiz kili, başkili, Boş şişeler alınır şişeci” nakaratı her yaran ocağımıza damgasını vuruyor. Şehir dışından davetli konuklar bu nakarat karşısında ne demek istenildiğini anlamak istediler. Katılımcılar tarafından takdirle karşılanan orta oyunları hem düşündürücü hem de ders çıkarılır tarzda olması nedeniyle bu kültürün sonsuza dek yaşayacağının işareti olarak görüldü.

 

Teşekkürler....

 

Yörelerimizin kültürlerini, geleneklerini gelecek nesillere taşınmasında, farklı kültürlerin buluşmasında yaranlarımızın rolü büyüktür.

 

Bu bağlamda önemli bir etkinlik olan Yaran ocağımızı eksiksiz, gediksiz hep birlikte kalabalık misafir katılımıyĺa dördüncü yaren ateşini yaktık. Milli Kültür Mirasımız “Yaran” nedir diye soranlara önemli mesajlar vererek bu kültür mirasımızın nasıl yaşatıldığını gerçekleri ile uygulayan yaranağalar “Türkiye’mizin 81 vilayeti ve yurt dışından Çankırı’mıza gelen bir birinden değerli misafir ağalara zevkli saatler geçirtmeye katkı sağlıyor olmanın mutluluğunu yaşıyorlar ve yaşatıyorlar.

 

Basın Temsilcisi Çelik “Gerçek yaran’ın sahibi olduklarını sundukları gerçek canlı gösterileri ile bu haftada izleyenleri büyüleyerek Yaran meclisinin hazırlanmasına verdikleri destekten dolayı Yaran kültürünün gelecek nesillere taşınması yönünde de vermiş olduğum çaba ve özveriden dolayı sevinç gözyaşlarıma hakim olamıyorum.” Dedi.

 

Mahalli oyunlar ve orta oyunları düzenine geçinildiğinde hem yaranlar eğlendi hem de misafirler hoşça bir vakit geçirdiler. Coşkulu oyunlar oynandı. “Ah Yine Akşam Oldu, Kalk Gidelim Karataşa, Kömür Gözlüm, Mahim, Üçayak, Çarşılardan Üç Mum aldım, Kahve Yemen’den gelir Kürdün Kızı, Genç Osman, Fatma’m, Ark Altında Bendim Var, Yıldız, Depetarla, Bir Gömlek giyer Kısarak”  gibi oyunlara misafirlerde eşlik etiler.

 

Gecede dikkatleri üzerine çeken biri birinden güzel tekerlemeleri bellemek isteyenler misafirağalar çeşitli cezalar ile kendilerini affettirdiler.

 

İşte Tekerleme: Değirmene girdi köpek, Değirmenci attı kötek, Köpek ham yidi Kepek, Köpek ham yidi kötek.

 

Mani: Su gelir millendirir, Çayırı çimlendirir, Çankırı’nın yaranı, Ahrazı dillendirir.

 

Usta Yaran Metin Ekizceli’nin bir birinden güzel orta oyunları misafirleri zorladı.

 

Aşı Buzağı Şaşı Buzağı, Bacakları Eğri Büğrü, Gözleri Şaşı Buzağı, Ocak Başına Yakın Bağlama, Tepip Devirir Aşı Buzağı, Ay Işığında Bostana, Girince, Böğrüne Daşı Yeyince, Böh Derse Bilki, Bu Bizim Şaşı Buzağı

 

Bu tekerlemeyi satamayan misafirler hafif yolu bir ceza ile işin içerisinden ancak sıyrılabildi, bayağıda ecel teri döktüler.

 

Çiklet oyunu, Ateş oyunu, Deveci bilo, Arap-Zık zık oyunu, mani, bilmece satma yaran meclisine katılan misafirlere unutulmayacak bir gece yaşattı.

 

Gecenin orta oyunlarından olan "Köyün birisinde, Elektrik Santrali Kurup, Üflemek marifetiyle Mangal Kömürü'nün tutuşturulması, aydınlık görüntüsü vermesi sonucu Elektrik Üretme Oyunu Nefesleri Kesti, soluk soluğa kalan yaranağalar, misafir ağalar gülmekten kırılıp geçtiler.

 

Orta Anadolu’nun gelenekselleşmiş dost meclislerinden olan yâren meclisleri sayesinde musikimiz, sazlı sözlü oyunlarımız (atasözü, bilmece, fıkra, mani, ağıt, şiir, tekerleme vb.) yemeklerimiz, örf ve adetlerimiz, giyim kuşamımız, mimari anlayışımız ve tarihimiz şekillenmiştir. Yâren kültürü, insanların kalplerinde uyuyan cömertliği, bilim arzusunu, utanma duygusunu, sadakati, bir gün hesaba çekilme korkusunu uyandıran, besleyen bir yaşam şeklidir. Yâren meclisine katılan kim olursa olsun, kalbin üzerine sağ ellerin sımsıkı bastırıldığı gibi gönüllere bastırılır. Bu meclis aynı zamanda Türklerin misafirperverliğinin de güzel bir örneğidir. İlimizi ziyaret eden misafirler, bu meclislere davet edilerek Çankırı’nın ve Türk kültürünün en güzel örnekleri ile ağırlanırlar. Bu çerçevede bu haftaki Meclisimize Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Öztürk, Eski Yaran Başağlarımızdan Murat Eğmir, isimlerini tek tek sayamadığımız eski dönemlerin yaran reisleri, yaranları, ilimizde bulunan bürokrat, memur, işçi, öğrenci, esnaf kesiminden değerli konuklar yâren gecesine davet edildi.

 

Yaran ocağına davetli olan Belediye Başkanı İrfan Dinç son dakika olağan bir toplantıya katılması gerektiğinden meclise katılamadı ve hazuruna sesli mesaj yoluyla teşekkürlerini iletti.

 

İlimizden çeşitli kurum amirlerinin de katıldığı yârengecesine, misafirlerin yârenlerle selamlaşmasından sonra “Eldivan’ın Kirazı” adlı gösteriyle devam edildi. Birkaç geleneksel mahalli oyundan ve orta oyunundan sonra ikramlarda bulunuldu. Misafirlerle tek tek tanışıldı, sohbetler edildi. Misafirler, bu etkinliğin düzenlenmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek Başağalar ve yârenağalara teşekkür ettiler.

 

Reis Tayfun Sanar “Yaren geleneğini ve Derneğin kuruluş amacını davetlilere anlattı ve “Çankırı’da yüzyıllar önce tüm canlılığı ile yaşanan ve yaşatılan, Oğuzlardan gelen Yaren geleneğini yeniden yaşamak ve yaşatmak için yola çıktık. Bir oluşumun oluşturulması, var olan kriterlerinin hayata geçirilmesi takdir edersiniz ki kolay olmuyor. Fakat Yarenlerimizin gayretleri ve iyi niyetli çalışmaları sayesinde, her türlü zorluğu aştığımızı ve aşacağımıza inanıyorum. Bu meclis Çankırı Yaren Meclisi, yani Çankırı’nın ve Çankırılıların, Çankırı’ya gönül verenlerin Meclisidir”

 

Büyükbaşağa Zülkif Akdoğan, Küçük Başağa İbrahim Harmancı "Yaran, en büyük terbiye ve disiplin ocağıdır. Yaranda üç açık, üç kapalı destur vardır. Alın, kalp kapısı her zaman açıktır. El, dil ve bel her zaman kapalıdır. Bu düstur bilindiğinden dolayı en büyük terbiye ocağıdır. Eskiden kızına talip olunan delikanlıya kız babası sorarmış, 'Çankırı Yaran Meclisine katıldın mı?, oradaki disiplini, terbiyeyi tattın mı?' Bundan dolayıdır ki 'kız anadan öğrenir sofra düzmeyi, oğlan babadan öğrenir sohbet gezmeyi' sözü önemlidir." Dediler.

 

Takım yemeklerinin baklavaların, çeşitli ikramların yenilmesinden sonra dinlenme faslına geçildi. Çaylar, kahveler içildi. Gülsuyu ve kolonya ikramları ile meclisin havası değişti. Kısacası Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranlarının meclislerinde yok yok. Yapılan ikramların ardından misafirler, yâren geleneğindeki uğurlama marşı olan “Cezayir Marşı” ile uğurlandılar. Hatıra olarak topluca aile fotoğrafı çekinildi.

 

Usta Kalem Mustafa Çelik “Çankırı’nın Gururuyuz, Veriyoruz Coşkuyu” Dedi

 

www.haberci18.com İnternet Medyası olarak “Milli kültürümüz açısından son derece önemsediğimiz bu özelliğin Çankırı’mızda gönülden destekçisi olan, bu kültürü yaşatmaya çalışan herkese, rahmetli olanları rahmetle, yaşayanları da minnetle anmak değerli kardeşlerimizin ocaklarına değer vermek boynumuzun borcu.”

 

Ne Mutlu Çankırı’mızda ve ülkemizde, Yaran ağa olanlara. Ne Mutlu Yaran kültürünü yaşatanlara, Ne mutlu Yaran olarak ölenlere.

 

11 Mart 2017 Cumartesi akşamı 5.ci Ocak sahipleri Reis Tayfun Sanar, Yaranlar Metin Ekizceli, Ekrem Aktaş, İbrahim Varmaz gözünüzü seviyim araba iyi bakın, radara girmeyin!!!

 

Sazıyla sözüyle her kesimi büyüleyen Metin Gül hocama, ritim sazı ile vur vur inlesin dercesine darbukayı patlatacak düzeyde kullanan Hüseyin Bayraktar’a, bu hafta yaktığımız ocakta bizleri kırmayarak meclisimize şeref veren M.K.E de çalışan aynı zamanda uduyla, sazıyla, sesiyle Metin hocasına eşlik eden iyi bir müzisyen ustası Ergin Batumlu kardeşimize de sonsuz teşekkür ederiz.

 

Ayrıca yaran yemeklerine o tadı veren hele hele çorbasıyla, güveciyle, pilavıyla, kompostosuyla bizlerin daima yanında olan aşçımız Üzeyir Tekmen’ de  teşekkür ediyoruz. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

 

Ocağınız daim olsun can dostları.

 

Büyük Başağa Zülkif Akdoğan, Küçük Başağa İbrahim Harmancı, Yaran Reisi Tayfun Sanar ve Yaranağalar; Metin Ekizceli, Ekrem Aktaş, Abdulmuttalip Çağlar, Meriç Özsu, Yasin Buğra Demirel, Ahmet Kaymak, Resul Demirci, Ahmet Kaptan, Resul Yılmaz, Murat Gücükçapraz, Mehmet Yardımcı, Etem Göktaş, İbrahim Akdoğan, Rıdvan Taşçı, Abdullah Yardımcı, Harun Karataş, Zihni Kahraman, Mustafa Efe, Ziya Karakuş, Osman Akdoğan, İbrahim Varmaz

 

Yaran Çavuşu: İbrahim Kayabaşı, Sazende: Metin Gül, Hüseyin Bayraktar

 

Basın Temsilcisi www.haberci18.com İnternet Medya sahibi Mustafa Çelik,

 

Aşçı: Üzeyir Tekmen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 9169 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI