Bugun...Çankırı İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
Tarih: 24-10-2017 20:57:15 Güncelleme: 24-10-2017 22:08:15 + -


DSİ 5. Bölge Müdürü Mahmut Dündar da DSİ olarak amaçlarının mevcut su kaynaklarını korumak ve gelecek nesillere taşımak olduğunu vurguladı.


Çankırı İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu Toplandı

 

Vali Aktaş “Çankırı Su Fakiri Bölgelerimizden Birisidir” dedi.

 

Çankırı İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Devlet Su İşleri 52. Şube Müdürlüğü’nde yapılan toplantıda Çankırı’nın içme suyu ve sulama suyu durumu hakkında istişare yapıldı.

 

Toplantıya Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Vali Yardımcısı Murat Ertekin, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, DSİ 5. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, DSİ 52. Şube Müdürü Serkan Kaman, daire müdürleri ve kurul üyeleri katıldı.

 

Toplantıda açılış konuşmasını yapan 52. Şube Müdürü Serkan Kaman, Çankırı’daki göletler ve su durumu ile ilgili kurula bilgi verdi. Kaman’ın konuşmasından sonra ilgili kurumlar tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

 

Meteorolojik değerlendirmelerde bulunmak üzere kürsüye gelen Çankırı Meteoroloji Müdürü Mesut Menteş, Merkez ve tüm ilçelerde gözlem istasyonları kurduklarını dile getirerek, Çankırı'da az olan yağış sisteminin çok daha bilinçli kullanılması ve ona göre çalışma yapılması gerektiğini vurguladı.

 

Göller ve Sulak Alanlar Eylem Planı ve yer üstü suları kalite değerlendirmesi konusunda katılımcılara bilgi veren Yüksek Kimya Mühendisi Fikriye Baltacı, "Ülkemiz yarı kurak bir iklimde. Su kaynaklarımız sınırlı. Türkiye su zengini bir ülke değil, su azlığı çeken ülke durumundayız. Su kaynaklarımızın korunması akılcı kullanımı ve bütünleşik havza önem arz etmektedir. Göller ve Sulak Alanlar Eylem Planı hazırlanmıştır.

 

Çankırı'da önemli göl yoktur küçük göller vardır bu göller kışın su toplar yazın kurur. Kentsel arıtma atıkları tesislerinden kitleniyor. Çankırı'da katık atık durumu endişe verici. Bu nedenle düzensiz depolama sahasının rehabilitasyonu gerekiyor. Tatlıçay çok kirli su sınıfı sınıfında, Güldürcek Barajı çıkışı az kirli. Su kaynaklarını gelecek nesillere çok iyi bir şekilde aktarılması gerekiyor" dedi.

 

Toplantı sonunda DSİ 5. Bölge Müdürü Mahmut Dündar kısa bir konuşma yaptı.

 

DSİ 5. Bölge Müdürü Mahmut Dündar da DSİ olarak amaçlarının mevcut su kaynaklarını korumak ve gelecek nesillere taşımak olduğunu vurguladı.

 

Suya verilen zararı, en az seviyelere indirme konusunda çalışmalar yaptıklarını belirten Dündar, "Ülkemizde ortalama yağış miktarı 574 milimetre civarında. Çankırı'da ise bu rakam 450 milimetre civarında, yani ortalamanın altında. Bizim bölgemize bağlı illerde sonuçlar aynı şekilde Türkiye ortalamasının altında. Biz DSİ olarak bu su kıtlığının yaşanmaması için ve tarımda daha verimli kullanılması amacıyla depolama tesisleri inşa ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz sulama tesislerinin, maksimum fayda sağlayacak şekilde kullanılmasını özellikle talep ediyoruz." ifadesini kullandı.

 

"Derelere yapılan müdahaleler sonucu can ve mal kayıpları yaşanabiliyor"

 

"Su kıtlığı yaşıyoruz, suda azalma var ama bu taşkınlar neyin nesi?" diye sorular olduğuna dikkati çeken Dündar, "İklim değişikliğinini bir neticesi olarak eskisi gibi kısa ve uzun vadeye yayılan yağışlar değil, daha kısa sürede taşkın doğuran yağışlarla karşı karşıyayız. O yüzden derelerimize, bu taşkınlara sebebiyet veren hususları herkesin özen göstererek dikkat etmesi gerekiyor. Derelere yapılan müdahaleler sonucu can ve mal kayıpları yaşanabiliyor." şeklinde konuştu.

 

Çocuklara, gelecekte daha temiz ve yaşanabilir Türkiye bırakılması gerektiğini ifade eden Dündar, tabiatın bir defa kirletildiğinde, geri dönüşü olmadığını ve kaynakların heba edilmesi sonucunda geleceğin karartıldığını sözlerine ekledi.

 

Dündar’ın ardından konuşan Vali Hamdi Bilge Aktaş, “Türkiye genelinde en fazla su sıkıntısı çeken illerden biri Çankırı. Su sorunu ve diğer sorunlarda tüm birimler üzerine düşeni yapmalı. Bizler görevimizi yapmak zorundayız. Bu vicdani bir yüktür. Çankırı’da içme suyu, sulama suyu ve sanayi suyu sorunu ile su kirliliği problemi var. Bu problemlerin mazereti yok. Bu konular öncelikli konular. Her konudan önce su işi gelmeli. Su kadar önemli bir şey yoktur. Suya yapılan her türlü müdahaleyi önlemek gerekiyor. Bizler kamu olarak halkımızın suyunu korumak ve gelecek nesillere aktarmak zorundayız” diye konuştu.

 

Toplantının sonunda bir sonraki toplantının gündem maddeleri belirlenerek, toplu fotoğraf çekiminin ardından toplantı sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 1593 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI