Bugün...Çankırı Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesinde ‘Kariyer Günleri’ Düzenlendi
Tarih: 18-01-2018 22:24:43 Güncelleme: 18-01-2018 22:56:43 + -


Prof. Dr. Murat Arı “Umutsuz olmayacaksınız, en iyisini yapmak için onurlu ve omurgalı olacaksınız. Meslek Liseli olmanın farklılığını ortaya koymaya gayret edin, yeter ki pes etmeyin" dedi.


Çankırı Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesinde ‘Kariyer Günleri’ Düzenlendi

Meslek liselerinin önemine dikkat çekmek için yapılan ‘Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Kariyer Günleri’nin ilki 16 Ocak 2018 Salı günü Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.

 

Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ‘Meslek dalları ile ilgili Kariyer Günü’ düzenlendi.

 

Kariyer gününe katılan konuklar Çankırı Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle buluştu. Buluşmada Okul Aile Birlik Başkanı İbrahim Demiroğlu ile öğrenci velisi aynı zamanda okul aile birlik yönetim kurulu üyesi Mustafa Çelik’de hazır bulundu.

 

Kariyer günlerine İşkur Şube Müdür Yardımcısı Rahmi Canbaz, Çankırı Ticaret Ve Sanayi Odası Başkan yardımcısı, aynı zamanda işadamı Fehmi Bölükbaşı, ÇAKÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Murat Arı, Aile Hekimi Yüksel Gültepe kariyer günlerinde konuşmalarıyla yer aldılar.

 

Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın hep birlikte söylenmesi gerçekleşti, daha sonra konuşmalara geçildi.

 

Program akışı Okul Müdürü İsmail Karabasmaz’ın açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmalar Ticaret Ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fehmi Bölükbaşı, Aile Hekimi Dr. Yüksel Gültepe, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Arı’nın Meslek Liselerinin önemine dikkat çeken bilgileri paylaşmaları ile öğrencilere motivasyon kazandırmak amaçlı bilgilerin anlatılmasıyla devam etti.

 

İşkur Şube Müdür Yardımcısı Rahmi Canbaz, Çankırı Ticaret Ve Sanayi Odası Başkan yardımcısı, aynı zamanda işadamı Fehmi Bölükbaşı, ÇAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Arı, Aile Hekimi Yüksel Gültepe kariyer günlerinde konuşmalarıyla yer aldılar. Ayrı ayrı özgeçmişleri okundu.

 

Etkinlik, Meslek Liselerinin önemine dikkat çekmek, öğrencilere sanayinin yanlarında olduğunu göstermek, sanayinin ihtiyaç duyduğu meslek liseleri öğrencilere birebir ulaşmasını sağlamak, öğrencilere seminerler yoluyla sanayi ile ilgili bilgiler vermek, mezuniyet öncesi öğrencilerin alanla ilgili bilgilerini arttırmak, alt sınıflarda okuyan öğrencilere motivasyon kazandırmak amacıyla düzenlendi.

 

Okul Müdürü İsmail Karabasmaz “Katılımcıların okulumuzdan mezun olmuş öğrencilerimizin olduğunu hatırlatarak Meslek Liselerinin önemini bir kez daha vurguladı.

 

Karabasmaz “Kendim  de bir meslek lisesi mezunu olarak şunu tüm kalbimle ile söylemek istiyorum ki bir ülke sanayi ve teknoloji geliştirip kalkınmak istiyorsa bunun temeli mesleki eğitim yani meslek liseleridir. Mesleki eğitim ve meslek lisesi olmadan sanayi – teknoloji alanında kalkınma olması imkansızdır.” Dedi.

 

Hani derler ya bazı şeyleri yeniden keşfetmeye gerek yok, ispat için  kalkınmış gelişmiş ülkelerdeki meslek liselerine verilen öneme bir bakalım. Mesela coğrafyamıza yakın bir kaç ülke; Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti  ne bakarsak mesleki eğitime ve meslek liselerine çok ciddi önem verdikleri açık seçik gözükecektir. Sanayi de üretim yapan mesleki elemanlardır, hani ara eleman denilen elemanlar, makinaları kullanan bizzat üretimde rol alan elemanlar hep mesleki eğitim almış elemanlardır.

 

Benim meslek lisesine girdiğim yıllarda meslek liseleri sınav ile öğrenci alırdı yani ciddi bir önemi vardı, bu çocuk okuyamaz denilen çocuklar değil hem aklı hem eli çalışan çocuklar meslek liselerine girerdi. Sonra ne oldu ise oldu birden meslek liseleri ikinci plana itildi sanki hiç bir önemi yokmuş gibi lanse edilerek, sanki üniversite okuyamaz denilen çocukların yönlendirildiği okullar haine geliverdi. Ben hiç bir önemi yokmuş gibi lanse edilerek, sanki üniversite okuyamaz denilen çocukların yönlendirildiği okullar haine geldi ifadesine katılmıyorum. Meslek liseleri olmazsa olmazlarımızdandır.

 

Ticaret Ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fehmi Bölükbaşı “Kapı Danasından Öküz Olmaz” mesleğiniz ile ilgili icatlar çıkartın. Kopya çeken olmayın, doğruluktan ayrılmayın başarı kendiliğinden gelecektir diyerek öğrencilere nasihatlerde bulundu.

 

Bölükbaşı “Meslek Lisesinde okumam için büyükbabam hep yanımda oldu” dedi. Beni köyden şehre getirerek okuttu. Şimdi bu günkü duruma geldim Allah ondan razı olsun” dedi.

 

Okuduğumuz yıllarda ‘T’ Cetveliyle anılan bir öğrenci olarak anıldık. Sanat altın bir bileziktir dedik meslek lisesi, daha sonrada meslek yüksek okulu, üniversite okuyarak bileziğimi koluma taktım. Bir tornavida, bir keski, bir pense ile iş hayatına atıldım diyen Bölükbaşı, yeniden hayata gelsem meslek okulları okuyarak şimdiki gibi yine teknik olmak isterim. Sonuç olarak anlatmak istediklerim lider ülke olmak için eğitim, sanayiye ağırlık vermek zorundayız.

 

Fehmi Bölükbaşı “En kısa zamanda meslek liselerine zaten hak ettikleri itibar yeniden kazandırılmalıdır. Gelişmek, ilerlemek, sanayileşmek ve teknolojik olarak gelişmek istiyorsak meslek liselerine gereken önemi vermemiz  ilk hedefimiz olmalıdır.” Dedi.

 

Bölükbaşı “Taaa Ahilik geleneğinden gelen mesleki eğitim sistemini ülkemize yaraşır bir biçime sokmamız gerekmektedir. Meslek lisesi mezunu işini mesleğini bilen, gerekli- yeterli teorik ve pratik donanımı almış, iş ahlakına  da sahip olarak iş hayatına atılmalıdır. İş bulamam – bulurum kaygısı olmadan daha okulda okurken iş fırsatları önüne konmalıdır. Gerek bizim gibi KOBİ ler gerekse büyük sanayiciler her gün daha çok mesleki elemana ihtiyaç duymaktadırlar ve ne yazık ki günümüzde meslek liselerinden yeterli donanımlı mesleki eleman  yetişmiyor, yada mezun olan öğrenciler mesleklerini yapmak yerine başka işleri tercih ediyorlar. Üstelik hemen hepimiz çocuklarımızın doktor, avukat, mühendis olmasını arzu ediyoruz. Dolayısı ile  herkes beyaz yakalı olmak isteğinden yetişmiş mesleki eleman bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor.” Diyerek sözlerine son verdi.

 

Aile Hekimi Yüksel Gültepe “Bu liseler hem meslek, hem iş sahibi yapıyor” dedi.

 

Gültepe “Başarı tesadüf değildir. Meslek Lisesinden Tıp Fakültesini kazandım dedi. Kendisinin okuduğu dönemlerinde çok zorluklar çektiğini, şartların çok kötü olduğunu hazuruna anlatan aile hekimi başarı süreklilik ister, ufkunuzu açmak içinde bol bol kitap okuyunuz nasihatinde bulundu.

 

Meslek lisesinde okuyan öğrencilerin, bu başarıyı örnek alarak, gelecek ve kariyer planlamalarını yaparken daha öz güvenli olabileceğini anlatan Gültepe, “Öğrenciler, daha büyük hedefler koyarak kendilerine iyi bir gelecek inşa edebilecek. Bundan sonraki yıllarda meslek lisesi mezunları örneğim şahsımın açtığı yolda tıp, mühendislik ve eğitim fakültelerini tercih etmek için gayret göstermelidirler dedi.

 

Dr. Yüksel Gültepe “Hayalimde hep beyaz önlük giymek vardı. Dedemin doktor torunu olmak istiyordum. Lisedeyken herkes bana meslek lisesinden doktor olamayacağımı, burada okuyanlardan iyi bir meslek sahibi çıkmayacağını söylüyordu. Sonuçta da böyle bir başarı geldi. Bu başarımla örnek olacağım yüzlerce meslek liseli arkadaşım var. Sizlere tavsiyem, hedeflerinizi belirleyin ve çalışmayı bırakmayın.” İşte sonuç ortada Meslek Lisesinden Tıp Fakültesini kazandım. Hepinize başarılar dilerim diyerek sözlerini bitirdi.

 

Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından organize edilen ‘Kariyer Günleri’ programına katılan ÇAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Arı Meslek Lisesi öğrencilerine kendi eğitim ve iş hayatlarından örnekler vererek kariyer planlamasında nelerin önemli olduğunu, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin önemini anlattı.

 

Prof. Dr. Murat Arı “Umutsuz olmayacaksınız, en iyisini yapmak için onurlu ve omurgalı olacaksınız. Meslek Liseli olmanın farklılığını ortaya koymaya gayret edin, yeter ki pes etmeyin, okulunuza, eğitim ve öğretim gördüğünüz mesleki derslere, konulara ağırlık verin.

 

İş kesinlikle sizlerde biter arkadaşlar. Ben de meslek lisesi çıkışlıyım, liseyle kendinizi sınırlamayın. Sen bunu okuyorsun şunu yapamazsın diye bir kaide yok. Yani özet olarak meslek lisesinde okuyup iyi bir üniversiteye gidememek gibi bir kaide yok. Ciddi ve programlı bir şekilde çalışalım. Başarmak sizlerin elindedir. Yani sıkı ve düzenli bir program ile temelden çalışarak her şeyi halledebilirsiniz.

 

Kendi iş yaşamını ve karşılaştığı sorunları anlatarak “Hedefleriniz için hayallerinizi eyleme dönüştürmeniz gerekiyor. Hepimizin pes ettiğimiz zamanlar olabiliyor. Ama unutmayın pes etmek vazgeçmek demek değildir. Pes etmek sadece bir moladır” ifadelerine yer verdi.

 

Arı “21. yüzyılda her alanda büyük bir değişimin ve dönüşümün yaşandığı görülmektedir. Bilgi teknolojisinin baş döndürücü bir hızla gelişmesi karşısında doğru düşünerek, strateji geliştirerek, mesleki geleceğimizi ve umutlarımızı planlayarak bizi başarıya götürecek yeni iş alışkanlıkları geliştirmeliyiz. Davetli konuşmacılarımızın paylaşacağı değerli bilgi ve tecrübelerinin öğrencilerimizin kariyer planlamalarına ışık tutacağını ümit ediyorum. İnanmak başarmanın yarısıdır. Girişken olun ve bir şeyleri denemekten asla çekinmeyin” ifadelerine yer vererek konuşmasını bitirdi.

 

Program Kariyer Günlerine konuşmacı olarak katılan konuklara çeşitli hediyelerin verilmesi ile kapanışla son buldu.

 

 

 

 

 

 

 

Okul Müdürü İsmail Karabasmaz

 

 

 

Ticaret Ve Sanayi Odası Başkan yardımcısı, aynı zamanda işadamı olan Fehmi Bölükbaşı

 

 

Aile Hekimi Dr. Yüksel Gültepe 

 

 

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Arı

 

 

 

Okul Aile Birlik Başkanı İbrahim Demiroğlu ve okul aile birlik yönetim kurulu üyesi Mustafa Çelik Dr. Yüksel Gültepe'ye hediyesini verirlerken..

 

 

 

 

 

 
Bu haber 2781 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Eğitim Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI