Bugun...Çankırı Milletvekili Av. Muhammed Emin Akbaşoğlu Seçim İttifakı İle İlgili Konuştu
Tarih: 13-03-2018 21:09:50 Güncelleme: 13-03-2018 21:21:50 + -


Akbaşoğlu "Evet, bu düzenlemeleri getiren kanun teklifine "kabul" oyu kullanacağım. Peki niçin? Çünkü bu teklif, genel ve soyut nitelikte, özgür, eşit, güvenli, serbest ve dürüst bir şekilde, her türlü etki ve baskıyı ortadan kaldıran düzenlemeleri getirdiği için, evet "kabul" diyeceğim." dedi.


Çankırı Milletvekili Av. Muhammed Emin Akbaşoğlu Seçim İttifakı İle İlgili Konuştu

Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu'nun Seçim İttifakı ile ilgili bugün mecliste yaptığı konuşma

 

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri; hepinizi hürmetle muhabbetle selamlıyorum.

 

12 Mart 1921'de, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş manifestosu olan ve 41 mısrasıyla "41 kere maşallah." dedirten İstiklal Marşı'mız doksan yedi yıl önce Gazi Meclisimizde kabul edildi. "La tahzen innellahe meana",  "Korkma, mahzun olma, Allah bizimledir." ayetindeki ümidi vurgulayarak başlayan marşımız, yurdumuzun üstünde en son ocak tütene kadar bu ümidin sönmeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiş, Millî Mücadele'nin evrensel yol haritasını çizmiştir. İnanıyorum ki milletimizin kabul olunmuş duası olan İstiklal Marşı'mız dünden bugüne ve yarınlara ilham kaynağımız olmaya devam edecektir. Bu vesileyle, başta merhum Akif olmak üzere, İstiklal Marşı'mızın ortaya koyduğu hak dava için canlarını feda eden aziz şehitlerimize ve gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

 

Değerli Milletvekilleri, görüştüğümüz kanun teklifinin lehinde oy kullanacağım. Zira, bu teklifle, seçim mevzuatında siyasi partilerin iş birliği yapmasına yönelik dağınık bir şekilde yer alan yasaklar kaldırılmakta, fiiliyatta uygulanan ancak yasal altyapısı bulunmayan, siyasi partilerin seçimlerde ittifak yapmalarına yasal imkân tanınmakta, seçim güvenliği artırılmakta, mahallî idarelerde seçilme yaşı 25'ten 18'e düşürülmekte, geçersiz oyların sayısının azaltılmasına, seçmenlerin iradesinin tam olarak, güvenli bir şekilde sandığa yansımasına yönelik tedbirler getirilmekte, hasta veya engelli seçmenlerin kendi evlerinde oy kullanmalarına imkân sağlanmakta, yerel seçim ile genel seçimin birlikte yapılma zorunluluğu kaldırılarak milletimizin onayladığı son Anayasa değişikliğine uyum sağlanmaktadır.

 

Değerli Milletvekilleri, evet, bu düzenlemeleri getiren kanun teklifine "kabul" oyu kullanacağım. Peki niçin? Çünkü bu teklif, genel ve soyut nitelikte, özgür, eşit, güvenli, serbest ve dürüst bir şekilde, her türlü etki ve baskıyı ortadan kaldıran düzenlemeleri getirdiği için, evet "kabul" diyeceğim. Seçimlerin her aşamasında, demokratik çoğulculuk ilkesi gözetildiği, partilerin de seçmenlerin de denetimine imkân verildiği, bütün seçim süreci tarafsız ve bağımsız bir yargı organı olan Yüksek Seçim Kurulu tarafından yönetildiği ve kararlaştırıldığı için, evet "kabul" diyeceğim. Bu teklif, 7 Haziran seçimlerinde görüldüğü üzere "Birlikte iyi salladık." denilen kirli ittifaklara değil, tertemiz, meşru, yasal ittifaklara imkân tanıdığı için "kabul" oyu vereceğim. Halka rağmen, halk için, jakoben anlayışıyla millete üstten bakan, seçmeni “göbeğini kaşıyan adam” gibi gören, "Benim oyumla dağdaki çobanın oyu bir mi olacak?" diyen 1946 ruhuyla açık oy gizli sayım peşinde koşanların değil, aziz ve asil milletimizin taleplerine uygun olarak adil, eşit, özgür, kolay, güvenli ve tam demokratik seçimler için "kabul" oyu vereceğim.

 

Temelsiz, mesnetsiz, gerçek dışı, varsayımsal kurgularla ve "Benim oğlum bina okur, döner döner yine okur." anlayışıyla Goebbels'ten mülhem tekrar eden yalan ve çarpıtmalarla oluşturulmaya çalışılan kavramsallaştırma ve algılara teslim olmadığım ve teslim olmayacağım için "evet" diyeceğim.

 

Arkadaşlar, ben millet ittifakına, millet iradesine "evet" diyeceğim, Kuvayımilliye ruhuna, yeniden Millî Mücadele'ye, Nizamıâleme, Kızılelma'ya "evet" diyeceğim. 

 

Yeniden Büyük Türkiye'ye, "Dünya 5'ten büyüktür." diyen Türkiye'nin liderliğinde Adil ve Merhametli Bir Dünya için "evet “ diyeceğim. Aziz milletimizi millî ve yerli, aynı zamanda evrensel bir ümit olan Cumhur İttifakı'na "evet" demeye davet ediyor, bu duygu ve düşüncelerle hepinize selam ve hürmetlerimi arz ediyorum. Sağ olun, var olun, Allah'a emanet olun. Kalın sağlıcakla.

 

 

 

 
Bu haber 1324 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Siyaset Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI