Bugün...Çankırı Tarımına IPARD Desteği
Tarih: 23-01-2018 17:42:43 Güncelleme: 23-01-2018 18:40:43 + -


Koordinatörlük olarak üçüncü çağrı ilanında belirledikleri hedeflere değinen Emre Akbıyık, “Bu dönem için üç ana hedef üzerine yoğunlaşmayı amaçlıyoruz." dedi.


Çankırı Tarımına IPARD Desteği

IPARD Desteği

 

Akbıyık, Üçüncü çağrı dönemindeki hedeflerini sıraladı, ilk olarak her bir projenin sıralama kriterlerinden maksimum puan almasını sağlamak, program çerçevesinde desteklenen her sektörden proje başvurusu almak ve mevcut tarımsal işletmelerin modernizasyon konusunda ihtiyaç duydukları finansman sağlayarak, bu işletmelerin sürdürebilirliğine destek olmak

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörlüğü IPARD II Üçüncü çağrı ilanına ilişkin yürüttüğü tanıtım çalışmaları kapsamında, 23 Ocak Salı günü saat 14:00’de danışman firma ve tedarikçiler ile “Üçüncü çağrı ilanı” konulu bilgilendirme toplantısında bir araya geldi.

 

Etkinlik ile ilgili konuşma yapan TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, ilan çerçevesinde yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi verdir. Akbıyık, “İlçelerde yaşayan çiftçiler ve yatırımcılarımıza ulaşmak adına, başta ilçe Kaymakamlıkları ve ilçe belediyeleri olmak üzere, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri, Ziraat Odaları, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası Şubeleri ile istişareler de bulunduk. Birlikte organize edilen ve 5 Ocak Cuma günü Korgun ile başladığımız ilçe tanıtım toplantılarımızı Kızılırmak dışında tamamlamış bulunmaktayız. Bu toplantılar aracılığıyla yaklaşık 1000 hemşerimize IPARD hibe desteklerini anlattık. İlçe toplantılarının yanı sıra üretici birlikleri ve odalarının üyelerine yönelik sektörel toplantılarımız ile devam etmeyi planlıyoruz. IPARD II desteklerini ulaşabildiğimiz her ortamda anlatmak, çiftçimizi ve yatırımcılarımızın bu hibe desteklerden azami ölçüde yararlanması için çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

 

Koordinatörlük olarak üçüncü çağrı ilanında belirledikleri hedeflere değinen Emre Akbıyık, “Bu dönem için üç ana hedef üzerine yoğunlaşmayı amaçlıyoruz. Bunlardan ilki sıralama kriterlerinin önemini anlatmak. Hibe desteğine talep çok olduğundan yapılan bir başvurunun sadece uygun olması hibe desteği alacağı anlamı taşımıyor. Mutlaka uygun başvurular arasında ön sıralarda yer alması gerekiyor. Sıralama kriterleri çağrı ilanı kapsamında duyurulmuştur durumda. Projelerin nasıl ve hangi kriterlere göre seçileceği de belli. Çankırı olarak bize düşen bu kriterlere uyan projeler üzerinde durarak maksimum gibi ilimize yatırım olarak çekmek olacaktır.

 

İkinci olarak IPARD II programı kaz yetiştiriciliğinden yumurta üretim tesislerinin modernizasyonuna, seracılıktan mantar yetiştiriciliğine, kültür balıkçılığında kırsal turizm tesislerinin kurulmasına kadar geniş bir yelpazede hibe desteği fırsatı sunmaktadır. yeni dönemde desteklenen her sektörde mutlaka proje başvurusu almak istiyoruz. Biz Koordinatörlük olarak yatırımcılarımızı diğer sektörlere göre Çankırı’da daha az proje başvurusu yapılan bu sektörlere dikkat çekmeye çalışıyoruz.

 

Son olarak 101 olarak adlandırdığımız tarımsal işletmelerinin fiziki varlıklarına ilişkin yatırımlar başlığı altında mevcut işletmesini modernize etmek isteyen ve bu konuda hazırladığı projesinin bütçesi düşük olanlar değerlendirme aşamasında öncelik kazanacaktır. Bu nedenle söz konusu sektörde faaliyet gösteren süt ve et üreticilerinin cesaretlendirilmesi gerekmektedir. Çağrı dönemi çerçevesinde eski işletmelerini yıkmayı taahhüt eden çiftçilerimiz için eski ahırlarında yapı kullanım izin belgesi istenmeyecek olması, hibe desteğinin % 70’e kadar ulaşması bu sektör için önemli avantajlar olarak görülmektedir.” Şeklinde konuştu.

 

Açılış konuşmasının ardından İl Koordinatörlüğünde görevli birim uzmanlar, “üçüncü çağrı ilanında uygulanacak değişiklikler” konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

 

Bilgilendirme toplantısının son bölümünde TKDK uzmanları katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı. Toplantı soru – cevap bölümü ile tamamlandı.

 

 

 

 
Bu haber 1774 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer İlçeler ve Köyler Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI