Bugun...Çankırı Toki 2.Etap İnşaat Sahasında Neler Oluyor?
Tarih: 01-11-2017 09:24:32 + -


İş güvenliklerinin ve sosyal güvencelerinin de olmadığını dile getiren bir çok işçi, "Yattığımız yerde köpek bile yatmaz. İnşaat alanlarında yatıp kalkıyoruz. Hiç bir iş güvenliğimiz yok" dediler.


Çankırı Toki 2.Etap İnşaat Sahasında Neler Oluyor?

Parasını Alamadığını İddia Eden İşçi Çatıya Çıktı

 

3-4 aydır maaşlarını alamadıklarını iddia eden inşaat işçi veya işçileri önceki gün şantiyeyi basarak cam çerçeve indirdiler.

 

Bu Yaşananlara Dur Diyen Bir Allah’ın Kulu Çıkmayacak mı?

 

Çankırı Toki 2.Etap İnşaat sahasında çalışaçan işçi veya işçiler 30.10.2017 Pazartesi günü cam, çerçeve, derken 31.10.2017 Salı günü akşamıda inşaatı devam eden binaların çatılarını ateşe vererek binalara zarar vermeye başladılar.

 

Bunlarla amaçlarına ulaşamayan işçi veya işçiler inşaatın çatı katına çıkarak iddiaya göre intihar eyleminde bulundu. İşçi veya işçilerin ikna edilmesi sonucu girişim tatlıya bağlanmıştı.

 

Olay 30.10.2017 Pazartesi günü kale altı TOKİ 2. Etap inşaat sahasında öğle saatlerinde yaşandı. Olayın duyulması üzerine güvenlik güçleri, itfaiye ve ambulans olay yerine giderek gerekli tedbiri alırken, itfaiye her türlü olasılığa karşı hava yastığı açmştı.

 

Güvenlik güçlerinin uzun süre işçi veya işçileri polis aracına bindiremediği gözlendi.

 

31.10.2017 Salı günü akşamıda çatı yakma eylemi ile karşı karşıya gelindi.

 

Eylemlerini sürdüren işçi veya işçiler rahat durmayarak inşaatlara zarar vermeye devam ederken mahalle sakinlerinide huzursuz dakikalar yaşatıyorlar.

 

Çankırı ve binalara zarar vermek kimsenin hadine değil!!!

 

Amacınız Nedir Kardeşim???

 

Yok böyle bir şey kardeşim. Çankırı’nın kaderi kendini bilmezlerin tekelinde değildir. Muhatap kişiler yan yana gelip efendice sorunlarını kendi aralarında halletmeli. İki gündür devletin polisi, sağlıkcısı, itfaiyesi vb. kurumların çalışanları başka işimiz yokmuş gibi bu inşaat sahasına taşınıyor.

 

Bu gün bunları yapanlar yarın kim bilir neler yapmaz? Sayın yetkililer, yöneticiler, idareciler size sesleniyoruz. Verin talimatınızı gereğini yapın veya yaptırın. Böyle seyretmekle olmaz. Mala zarar vermek yazık, günah değilmi? Bu gelişmelere musade etmeyin. Bu yangını söndürün. Yoksa bu iş böyle devam etmez, Toki inşaatlarını da bitiremezsiniz. Bizden hatırlatması.

 

İşte İki Gündür Çankırı’da Yaşanan Olayların Ve Halkın Merak Ettiği Konuların Tam Detayları:

 

Birlikte okuyalım.

 

TOKİ kentsel dönüşüm inşaatında çalışan işçiler ücretlerini alamadıklarını dile  getirerek maaşlarının ödenmesini istediler. Edinilen bilgilere göre uzun süredir maaşını alamayan  bir işçi ise intihar girişiminde bulundu.

 

Çankırı merkez kentsel dönüşüm projesi 2. etapta çalışan işçiler 3-4 aydır maaşlarını alamadıklarını dile getirerek biran önce alacaklarının ödenmesini istediler. Edinilen bilgilere göre ise maaşını alamayan bir işçi ise yaşananlara tepki göstererek  inşaat halindeki bir binanın üst katına çıkarak intihar girişiminde bulundu. Meydana gelen olaylar sonrasında bölgeye çok sayıda polis, itfaiye ve ambulans sevk edildi. İtfaiye olumsuz bir durum yaşanmaması için inşaat alanına atlama minderi kurdu. Emniyet güçlerinin ikna çalışmaları esnasında sağlık müdürlüğünden de bir psikolog olay yerine geldi. Hem psikolog hem de emniyet güçlerinin ikna çalışmalarını sürdürdüğü esnada bir polis memuru intihar girişiminde bulunan işçiyi yakaladı ve olay kazasız bir şekilde atlatıldı.

 

3-4 aydır maaşlarını alamadıklarını ifade eden bir çok işçi, "Ekmek parası için buraya geldik fakat aylardır maaş alamıyoruz. Emeğimizin karşılığını alamadığımız için  evimize çocuklarımıza bir şey gönderemiyoruz" dediler.

 

İş güvenliklerinin ve sosyal güvencelerinin de olmadığını dile getiren bir çok işçi, "Yattığımız yerde köpek bile yatmaz. İnşaat alanlarında yatıp kalkıyoruz. Hiç bir iş güvenliğimiz yok" dediler.

 

 

 
Bu haber 6653 defa okunmuştur.

Etiketler :
Şükrü Doluca / 02-11-2017 16:11:00

Adamlar çalışmışlar 5 aydır maaş alamamışlar. Bugüne kadar kimse bunların hakkını savunmamış ki son çare isyan etmekte direnmekte bulmuşlar. Bunları sırtından para kazananlar versinler haklarını hemen bitsin bu isyan. Bence devletimiz de bunların mağduriyetini önlemek için harekete geçmiştir!

yorumcu amca / 01-11-2017 11:23:00

herkesin çocuğu var 4 ay maaş almamak nedir milletin çocuğu okula giderken 1 lira istese simit parası adam boynunu büker böyle düşünmeyin iş vereniniz size 45 ay maaş vermese ne yaparsınız? bence haklılar bu konuda kim ne derse desin hakları yenmiş adamların seslerini duyan olmayınca böyle bir yola başvurmuşlardır. zaten bu süre zarfında işçiler konuşmuştur yetkililerle ama dinleyen olmamıştır. bence zarar vermek yanlış bir düşünce tabi ki ama ne demiş Peygamber Efendimiz emekçinin teri soğumadan hakkını verin.FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI