Bugun...Hastanede Yapılan Tatbikat Nefesleri Kesti
Tarih: 20-10-2017 10:02:10 Güncelleme: 20-10-2017 13:55:10 + -


Çankırı Devlet Hastanesi Sivil Savunma Amiri Erkan Bişkin tarafından hazırlanan senaryo gereği Devlet Hastanesinde olağanüstü bir Afet anında olası tehlike, can ve mal kayıplarını en aza indirebilme adına gerçekleştirilen...devamını okuyunuz.


Hastanede Yapılan Tatbikat Nefesleri Kesti

Nefesleri Kesti

 

Çankırı Devlet Hastanesinde Tahliye Tatbikatı Yapıldı

 

18.10.2017 günü saat 12:30 - 13:30 arası Çankırı Devlet Hastanesinde planlı olarak düzenlenen yangın tatbikatı nefesleri kesti.

 

“Bir yangın ya da afet durumunda öncelikle yangının söndürülmesi ve yatay tahliyenin mümkün olmadığı yataklı servislerde dikey tahliye yapılarak hastaların güvenli bölgeye nakillerinin sağlanması’’  amaçlandı.

 

Çankırı Devlet Hastanesi Sivil Savunma Amiri Erkan Bişkin tarafından hazırlanan senaryo gereği Devlet Hastanesinde olağanüstü bir Afet anında olası tehlike, can ve mal kayıplarını en aza indirebilme adına gerçekleştirilen Yangın, Deprem, KBRN, Tahliye tatbikatı yapılmıştır.

 

Tatbikat anonsunun verilmesiyle beraber Hastane yönetimi kriz masası oluşturmuş görev dağılımı yapılarak her personelin görev yelekleri dağıtıldı.

 

Tatbikata İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr.Murat Yılmaz, İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü Personelleri, Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Yönetimi ve Personelleri, Çankırı ADSM yönetici ve personelleri de katıldılar.

 

Güvenli bir şekilde yangın bölgesinden tahliyesi sağlanan hastalar aşağıda bekleyen ambulanslarla hastane acil servisine nakledildiler.

 

Hastane 2.kat Yoğun Bakım Servisinden sedye ve tekerlekli sandalye ile hastalar sağlık personellerin yardımlarıyla yangın merdivenlerinden indirilerek acil servise gönderilmişler orada triajları yapılarak hastane bahçesinde bulunan AFAD Sahra çadırına ve durumlarına göre ilgili servislere gönderildi.

 

Senaryo gereği yoğun bakımda çıkan yangına Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Personelleri 110 aranarak anında olay yerine gelmişler ve yoğun bakımdan hasta tahliyesini gerçekleştirmişlerdir. Acil servis önünde onlarca personel ve Sağlık meslek lisesi öğrencilerinin makyajları yapılarak hasta süsü verilmiş ve müdahaleleri yapıldı. Senaryo gereği Çankırı da bir fabrikada gerçekleşen kimyasal patlama neticesinde 112 Acil yardım ekiplerinin maskeli ve tulumlu olarak kontamine hastaları hastane KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif, Nükleer) Ünitesi önüne getirmeleri neticesinde 112 Acil’in araç ve personel çağrı talebi üzerine Hastaneye hemen Çankırı AFAD Müdürlüğü personelleri gelmiş alınan hastaları solüsyonlarla yıkayarak radyoaktif maddeden arındırmış ve acil servise yönlendirmiştir.

 

Hastane teknik birim personelleri ve itfaiye olay sonrası son kontrollerini yapmak üzere olay yerini gezerek zarar gören kamu mallarını kayıt altına aldıktan sonra tatbikat sona erdi.

 

Hastanede yapılan bu tatbikata çok sayıda yönetici gözlemci olarak katılırken hasta ve hasta yakınları tarafından da nefesler tutularak izlendi.

 

Hastane önünde yapılan tatbikatın konusu ve içeriği hakkında bilgi verilerek tatbikat sonlandırıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 4821 defa okunmuştur.

Etiketler :
YUSUF ÖZ / 20-10-2017 20:28:00

Degerli Müdürüm tecrübesi birikimi böyle bi tatbikatı yaparak tekrar ortaya koymuştur.Tebrikler MüdürümFACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI