Bugun...Metal Yorgunlu= Liyakatsiz Yöneticiler
Tarih: 04-11-2017 10:55:27 + -


Türk Büro-Sen Çankırı Başkanı Metin Memiş’in Yazılı Basın Açıklaması


Metal Yorgunlu= Liyakatsiz Yöneticiler

“Ey bey, işi işin ehline, işe yarayana, hareketi doğru ve dürüst olana ver…”

 

Türk Büro-Sen Çankırı Başkanı Metin Memiş’in Yazılı Basın Açıklaması

 

Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan Azerbaycan dönüşü yaptığı açıklamada, “Bu 657 var olduğu sürece, siz bürokraside arzu edilen türden köklü düzenlemeler yapamazsınız. Sadece birini bir yerden alır başka bir yere koyabilirsiniz. O da köklü bir düzenleme anlamına gelmez. Gerçek manada bir düzenleme, 657'nin tepeden tırnağa değiştirilmesiyle mümkün olabilir. O da tabii ki Anayasa değişikliği yetkisi yapabilecek güçte olmakla mümkündür” demiştir.

 

Ancak, 657 sayılı DMK’nın sayın Erdoğan’ın da dillendirdiği gibi “tepeden tırnağa değiştirilmesi” memurların güvencesiz çalıştırılması anlamına gelmektedir. Bir emek kuruluşu olarak iş güvencesiz çalışmayı kabul etmemiz mümkün değildir.

 

15 Yıldır Ülkeyi Keyfe Keder Yönettiler

 

15 yıldır kesintisiz olarak ülkeyi yönetenler, “bürokraside metal yorgunluğu var” diyerek, ülkeyi keyfe keder yönettiklerini itiraf etmektedirler. Kamuda liyakat ayaklar altına alınmıştır. Kadrolar, siyasi yandaşlara, cemaat ve tarikat mensuplarına teslim edilmiştir. Yandaş kadrolaşmanın sonucunda da ülkemiz 15 Temmuz ihanetine sürüklenmiştir.

 

1 yılı aşkın OHAL Yasası ile yönetilen ülkemizde Anayasa ve yasalar yok sayılmış, 657 Sayılı DMK’da rafa kalkmıştır. Sorgusuz sualsiz işten atılan 100 bini aşkın memur da bunun en büyük ıspatıdır. Ülkemiz hukuk devleti olmaktan çıkmıştır.

 

Anayasa değişikliği ile, Memurun İş Güvencesi ellerinden alınırsa, Devletin bekası tehlikeye düşer. Çünkü, Devlette devamlılık esastır. Bilindiği üzere, Devlet soyut bir kavramdır. Devleti somut hale getiren memurlar ve kanunlardır. Doğumdan ölüme kadar yaşanılan her anda Devlet vatandaşın hayatındadır ve devlet memurları aracılığı ile hizmet verir. İş güvencesi kaldırılırsa; parti ile gelen, parti ile giden memurlar oluşur. Bu durumda Devletin hafızasını yok eder.

 

Kamudaki Metal Yorgunluğunun Sebebi 657 Değil, Liyakatsiz Yöneticilerdir

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği, “kamuda metal yorgunluğu” varsa, ki bize göre de vardır, bunun sebebi 657 sayılı DMK değildir. Bürokraside yaşanan metal yorgunluğunun asıl sebebi, liyakatsiz yöneticilerin sadece yandaş oldukları için göreve getirilmesidir.

Kamudaki metal yorgunluğuna son verilmek isteniyorsa, Hükümet  bunda sami ise; acilen liyakat, birikim ve ehliyet kriterlerine dönmelidir. 15 Temmuz ihanetinden ders çıkarılarak,tarafgir, yandaş, cemaat ve tarikat, partizanlık, hemşericilik anlayışı  yapılaşmasından derhal vazgeçilmelidir.

 

15 Temmuz İhanetinin Sebebi Kamuda Liyakatın Kaldırılmasıdır

 

Türkiye 15 Temmuz FETÖ ihanetini, siyasi iktidarın Devlet kapılarını ardına kadar hainlere açmış olası sebebiyle Devlet  paralele teslim edilmiş ve  memur alımlarından, memurların yükselmelerine sorular çalınmış böylece tüm kadrolar, bu terör örgütünün eline geçmiştir. Bunun sorumlusu da bizler değil; siyasi iktidardır.Üzülerek ifade etmeliyiz ki, siyasi iktidar hala aynı hatasında adeta ısrar etmektedir.Hükümet 15 Temmuz hain darbe girişiminden ders çıkarmamıştır. Kamuya memur alımlarında KPSS’yi kaldırarak, sadece sözlü sınavlarla yandaşlarını almaya çalışmakta, görevde yükselme ve terfilerde hala kamuda çalışanlar arasında ayrım yapmaktadır.

 

İş Güvencesi Korunarak Güncellenmelidir

 

Kamuda çalışan 3 milyon memur, her gün görevinin başına “bugün işimi ve aşımı kaybeder miyim?” korkusuyla gitmektedir. İktidarın baskıcı tavrı sebebiyle kamuda huzur kalmamış, çalışma barışı bozulmuştur. İktidar kendi yandaş kadrolaşmasını tamamlamak için gözünü 657 sayılı DMK’ya dikmiştir.

 

Türk Büro-Sen olarak, Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz; Parti Devleti ülkemizin sonu olur. 657 sayılı DMK, uzun yıllardır kullanıldığı için bazı maddelerinin günümüze uygun şekilde yeniden güncellenmesi gerekmektedir. Ancak bu güncelleme Memur Sendikalarının görüşleri, fikirleri alınarak ve iş güvencesi korunarak yapılmalıdır. Kamuda yaşanan hantallığın sebebi 657 sayılı DMK değil, kamuda yaşanan siyasi kadrolaşmalar ve ayrımcılıktır.

 

Aşağıdaki sözler yönetenlere küpe olsun:

 

“Ey bey, işi işin ehline, işe yarayana, hareketi doğru ve dürüst olana ver. Eğer bir bey işi ehliyetsiz bir kimseye verirse, ehliyetsizliği başkası değil, kendisi göstermiş olur. Tanrı bir kimseyi mes'ûd etmek ve yükseltmek isterse, ona ehliyetli ve dürüst hizmetkârlar verir.” Yusuf Has Hacib

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 
Bu haber 2255 defa okunmuştur.

Etiketler :
Aklı Selim / 06-11-2017 09:18:00

Metin bey çok "iyi" bir açıklama olmuş. Ama tuttuğun yeni yol, yol değil bilesin. Her kritik dönemde, işaret aldığın mihraklardan gelen emir ile, Reisi vurursun yine de Ak Parti teşkilatı seni baş tacı yapar, nasıl bir çarpık ilişkiniz vardır anlayamadım.FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Güncel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI