Bugun...Milletvekili Hüseyin Filiz: Müteahhitleri Bana Düşman Ettiler Dedi
Tarih: 02-01-2018 19:19:15 + -


Filiz, Çankırı'nın büyümesinin önündeki en önemli etkenin aşırı ev kiraları ve konut fiyatları olduğunu aktardı.


Milletvekili Hüseyin Filiz: Müteahhitleri Bana Düşman Ettiler Dedi

Düşman Ettiler

 

Çankırı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı olağan genel kurul toplantısında konuşan Milletvekili Hüseyin Filiz “TOKİ’nin Çankırı’da konut yapacağını duyan müteahhitleri bana düşman yaptılar.” dedi.

 

Çankırı Şoförler ve Otomobilciler Odası olağan genel kurulu dün gerçekleştirildi. Çankırı Otagarı düğün salonunda gerçekleştirilen toplantıda bir konuşma yapan milletvekili Hüseyin Filiz, Çankırı'nın en önemli sorunu olan konut problemine değindi. Katıldığı bir çok toplantıda bu önemli sorunu dile getiren Filiz, Çankırı'nın büyümesinin önündeki en önemli etkenin aşırı ev kiraları ve konut fiyatları olduğunu aktardı.

 

"Sanayi ve üniversite ile şehir büyür"

 

“Ben içinizden gelen esnaflıktan gelen babası kamyonculuk yapan bir kardeşinizim.” diyerek sözlerine başlayan Milletvekili Filiz “Bu memlekette 50 sene yaşadım. Bu memleketin neyi eksik neyi yokta ileriye gitmiyor bunları düşünmemiz lazım.

 

Cumartesi günü Kastamonu’daydık Sayın Cumhurbaşkanımız ordaydı. 380 bin nüfusu var Kastamonu’nun 2 tane Çankırı. Milletvekili sayısı 4’e çıkar mı diye uğraşıyorlar.

 

Bizde Çankırı’yı nasıl büyütürüz diye uğraşıyoruz. Önümüzde engeller var. Çankırı Üniversite ve sanayi şansıyla büyür. Üniversite ve sanayi ile Çankırı’nın nüfusunu artırabiliriz.

 

Üniversite ile ilgili dışarıda İstanbul’da, Ankara’da İzmir’de çocuklar burayı tercih edecekleri zaman Çankırı’yı tercih etmeyin Çankırı’da yurt yok, Çankırı’da ev kiraları çok pahalı, Çankırı’da öğrenciye ev vermiyorlar, aman Çankırı’ya gitmeyin. Biz nasıl büyüteceğiz Çankırı’yı.

 

"Çankırı'da alt yapı yok"

 

Karabükte 70 bin öğrenci var. 70 bin öğrenciyi Karabük’ün içerisinden çıkardığın zaman Karabük diye bir vilayet kalmıyor. Bolu’da İzzet Baysal Üniversitesi’yle, Bolu’da tavukçuluğu çıkartırsan Bolu diye bir vilayet kalmıyor. Ama Çankırı’da üniversite 10-12 bini geçmediyse Çankırı’da alt yapı yok demektir. Karabük’e gidin her yer pansiyon vatandaş evini pansiyon yapmış yeter ki öğrenci gelsin diye.” şeklinde konuştu.

 

Yatırım yapacak fabrikaların çalıştıracak işçi bulamama sorunundan dolayı Çankırı’ya sıcak bakmadıklarının altını çizen Milletvekili Filiz “Sanayiyle ilgilide şöyle bir algı var bir fabrika sahibine bu kardeşiniz gidiyor. Tam ikna etme aşamasına gelmişken söylenen söz şu ‘Çankırı’ya fabrika kurduğumuz zaman işçi bulabilecek miyiz’ diye soruyorlar. Üniversiteyi büyütemezsek gelecek olan fabrikaları büyütemezsek Çankırı büyür mü? Başka bir şansımız yok.

 

"Çevre illerden buraya işçi geliyor"

 

Bizim insanımız eskiden Karabük’e işe girmeye çalışırdı. Karabük’te birinci sırada en kalabalık nüfus Çankırılılar yada bir aracı bulup Kırıkkale’de makine kimyaya girmeye çalışırdı. Kırıkkale’de de Çankırılı çalışanların sayısı baya çok. Şimdi durum tersine döndü Kırıkkale’den insanlar buraya çalışmaya geliyor. Akyurt’tan Kalecik’ten ve Pursaklar’dan servislerle insanlar buraya çalışmaya geliyor. Yeterli sanayi tesisimiz var 30’a yakın fabrika sahipleriyle görüşmelerimiz var. Fakat bizim hesabımız bu değildi. Adamlar geliyor burada çalışıyor, maaşı buradan alıyor gidiyor Akyurt’ta 300 liraya ev kiralamış oturuyor. Biz böyle büyütemeyiz Çankırı’yı. Peki niye böyle oluyor ev kiraları bin 300 lirayı buldu Çankırı’da bin 500 liraya doğru gidiyor. Pursaklar’da Sincan’da 300-400 liraya Çankırı’da ev kiraları bin 300 lira.

 

Bir başka sıkıntı adam Pursaklar’dan geliyor Çankırı’da çalışmaya 1.5 saat mesafede. Çankırı’daki bizden iş istiyor diyoruz ki OSB var orada orası uzak sayın vekilim diyor. 30 km uzak diyor 100 km öteden adam geliyor çalışıyor o adam uzak diyor.” dedi.

 

-"Ev kiraları Çankırı'da çok yüksek"

 

“Çankırı’yı büyütmek için önce bir zihniyet değişikliğine ihtiyacımız var.” diyerek konuşmasına devam eden Filiz “Çankırı’yı hep aynı noktaya sıkıştırırsak şehir nefes alamaz şehir dışarıya doğru büyütmemiz lazım. Neticede bize düşen bu memleketteki ekmeği çoğaltmak.

 

Bizim hesabımız şuydu 10 bin kişinin yüksek maaş aldığı bir OSB’de çalışanların Karabük’te 4 bin 500 kişi çalışıyor Karabük’ü ihya etmiş. Biz 10 bin kişinin yüksek maaş aldığı insanların maaşlarının Çankırı merkezde kalması haliyle esnafın, manavın, kasabın, otobüsçünün, terzinin, berberin herkesin yüzünün güleceğini düşünüyorduk. Şimdi Yakınkent OSB’de 2 bin 500 kişi çalışıyor. 10 bin kişi çalışacak mı? Çalışacak bu yoldan geri dönmeyeceğiz. Biz fabrika sahiplerinden ve işe girenlerden şu taahhüt alıyoruz ‘Dışarıdan da gelse Çankırı’da ev tutacaksın’ diyoruz. Fakat onda da ev kiraları yüksek.” dedi.

 

-"10 bin konut Çankırı'ya nefes aldırır"

 

Çankırı’da yapılacak 10 bin konutun Çankırı’ya nefes aldıracağını aktaran Filiz “Sayın Cumhurbaşkanımızla geçen hafta konuştuk. Başbakanımızla da konuştuk. Başbakanımız Çankırı’ya geldiğinde bine yakın konutun ihalesi TOKİ tarafından yapılacak. Bu bine yakın konutun ihalesini yaptıktan sonra birinci etap, ikinci etap derken orada bizim 10 bin konut yapmamız lazım. 10 bin konut aileleriyle birlikte orada 40-50 bin kişi demek. İşte Çankırı’nın nüfusunun 230 bin 250 bin’e doğru gidişini sağlarız ancak dışarıdan göçü bu tarafa çevirerek.” ifadelerine yer verdi.

 

-“Müteahhitleri bana düşman ettiler”

 

Çankırı’ya TOKİ tarafından yapılacak konutların müteahhitleri rahatsız ettiğini ve müteahhitlerin kendisine düşman olduğunun altını çizen Milletvekili Filiz “Siyaset çok acımasız bir iş. Elimde bir kitap var çok kalın siyasetin acımasızlıkları diye daha yarısına gelebildim. Biz bu işlerle uğraşırken müteahhitleri bana düşman etmeye başladılar. TOKİ ucuz konut yaparsa müteahhitler zarar görürmüş. Sizin ekmeğinize zarar verecek halimiz yok. Bizim düşüncemiz illaki Çankırı’yı sülüklü tarafına yapacağımız Uydukent tarafını o tarafına taşımak değil. Ankara’yı bu tarafa taşımak. Müteahhit Çankırı’nın içerisinde yine dairesini satsın ticaretini yapsın. Biz memleketi nasıl büyütürüz Ankara’yı buraya nasıl çekeriz Çankırı’nın içine giren parayı nasıl çoğaltırız kafamızdan bu geçiyor. Hangi işi yaparsan bir muhalif çıkar oradan sana bir ceza yazarsa bizimde memlekete hizmet ederken heyecanımız azalıyor. İşin başındayız daha. 30’a yakın fabrikayla görüşme halindeyiz.” dedi. 
Bu haber 4891 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Siyaset Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI