Bugün...Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları” Hakkındaki Yaptığımız Röportajımız
Tarih: 23-02-2018 20:55:54 + -


Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Ortopedi Ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ertuğrul Güngör ile “Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları” Hakkındaki Yaptığımız Röportajımız


Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları” Hakkındaki Yaptığımız Röportajımız

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Ortopedi Ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ertuğrul Güngör ile “Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları” Hakkındaki Yaptığımız Röportajımız

 

Hocam Ön Çapraz Bağ nedir?

 

Ön çapraz bağ (ÖÇB) diz ekleminin içinde ve ortasında yer alan ve birbirini çaprazlayan iki bağdan önde yer alan bağdır. Bağın kopması dizde en sık görülen ciddi bağ yaralanmasıdır. Her yaştan spor yapan insan sayısının hızla artması nedeniyle bağın yaralanma sıklığı da giderek artmaktadır. Sadece futbol, kayak gibi sporlar göz önüne alındığında yaralanma sıklığı daha da yüksektir. Akut ÖÇB yırtıklarının %70' i hem profesyonel, hem de hobi amaçlı spor aktiviteleri esnasında olur.

 

Ön Çapraz Bağ Kopukluğunun Belirtileri Nelerdir?

 

ÖÇB'ı kopan biri genellikle dizde dönme şeklinde bir yaralanmayı takiben hemen birkaç saat içinde dizi şişer, artan bir ağrı olur. Bu şişmenin nedeni kopan bağdan diz içine olan kanamadır. Bu sırada dizden bir ses de gelebilir. Yaralanma şeklinin sorularak ortaya konulması önemlidir. Çoğu yaralanma ayak yere sabit olarak basarken dizin ve vücudun kuvvetle bir tarafa dönmesiyle gelişir ve genellikle bir darbe söz konusu olmayabilir. ÖÇB yırtığı ayrıca bacağın iç tarafına gelen tekme ile dizin dışa doğru zorlanmasıyla da oluşabilir. Travma anında hastanın "dizinin döndüğünü" ve "dizinden ses geldiğini" söylemesi de önemli bir ipucudur. ÖÇB' ı yırtılan sporcu tüm isteğine ve muhtemel zorlamalara rağmen oyunu devam ettiremez.

 

Ön Çapraz Bağ Kopukluğunun Tanısı Nasıl Koyulur?

 

Diz ekleminin içinde veya dışında yaralanması muhtemel başka yapılar da vardır. Bu nedenle öncelikle dizin kapsamlı bir muayenesi yapılmalıdır. Sonra ÖÇB' ın bütünlüğünü anlamaya yönelik özel testler yapılır. Bu testlerle ÖÇB' ın yırtığı anlaşılabilir. Eski yırtıklarda veya kopmalarda tanıyı koymak daha kolaydır. Muayeneden sonra mutlaka dizin filmleri çekilmelidir. Eklemi oluşturan kemiklerde kırık veya çatlak varsa filmde görülür. Eklem yüzeyinden kopup eklem içine düşen bir kemik parçası görülebilir. Ayrıca ÖÇB bazen kemiğe yapışma yerinden bir kemik parçası ile de kopabilir. MRG ÖÇB yaralanmasının kesin tanısı için gereklidir. ÖÇB yırtıkları ile birlikte menüsküs yırtıkları sıktır.(%40-%60)

 

Ön Çapraz Bağ Kopukluğunun tedavi seçenekleri nelerdir?

 

Ameliyatın gerekip gerekmediğine karar vermek için bazı faktörler göz önüne alınmalıdır; yaş, dizdeki gevşeklik derecesi, hastanın aktivite düzeyi ve eşlik eden yaralanmalar bu karar için en önemli kriterlerdir. Ameliyatın temel amacı daha sonra oluşabilecek yinelenen diz dönmelerinin önüne geçmektir. Sık sık oluşan bu diz burkulmaları diz gevşekliğini daha da arttırır, menüsküs yırtıkları, kıkırdak hasarı ve sonuçta erken kireçlenmeye neden olur. Cerrahi tedavi kararı vermede yaş önemli bir faktör olmakla birlikte, daha önemlisi kişinin fizyolojik yaşı ve aktivite düzeyidir. Orta yaş ve üzerindeki kişiler de giderek daha sık spor yapmaktadırlar. Yaş ne olursa kişi yüksek aktivite düzeyinde ısrar ederse cerrahiye adaydır. Diz dönmeleri ve boşalmalar günlük aktiviteleri sırasında oluyorsa yine cerrahi tedavi söz konusudur.

 

Op. Dr. Ertuğrul Güngör=>Ortopedi Ve Travmatoloji Uzmanı

 

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi 0.376 213 30 10

 

Op. Dr. Ertuğrul Güngör=>Ortopedi Ve Travmatoloji Uzmanı

 
Bu haber 2414 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI