Bugün...Reis Metin Ekizceli’nin Yaran Ocağında İzdiham Yaşandı
Tarih: 01-04-2018 12:05:31 + -


Basın temsilcisi Çelik “Her kişi yaran olamaz, er kişi yaran olur. Son sözümüzde şudur Yaranımız Yarınımızdır. Kız anadan öğrenir sofra düzmeyi, Oğlan babadan öğrenir sohbet gezmeyi” dedi.


Reis Metin Ekizceli’nin Yaran Ocağında İzdiham Yaşandı

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği yaran ocakları kaldığı yerden devam etmeye başladı.

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları, kendi imkanları ile büyük emekler sarf ederek meydana getirdikleri Cumhuriyet Mahallesi, Belediye Caddesi, Paşabeyoğlu İş Merkezi üst kattaki Yaran Evi'nde ocaklarını aralıksız, kusursuz olarak yakmaya devam ediyorlardı.

 

Sazendemiz Metin Gül öğretmenimizin umre ziyareti ve gidiş-geliş seyahati ile yarana ara vermek durumunda kalan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği yaranları Büyük ve Küçükbaşağları tarafından hiçbir zaman mağdur edilmediler.

 

Tabiî ki farklı meslek grupları ve kesimlerden oluşan “Çankırı Sevdalısı” birçok insanın bir araya gelerek Çankırı için ortak akılla hareket etmeleri; şehrin gelişmiş, modern ve yaşanabilir olması açısından adet ve göreneklerimizden olan yaran sohbetleri büyük önem taşıdığından geleneklere göre yaran toplantılarının (yorucu günlerin) karşılığı olan mükâfat Büyük ve Küçük Başağalar tarafından mürüvvet olarak yaranağalar ve sayılı davetli misafirağalara ikram olarak sunumlar gerçekleştirdiler.

 

Unutulmayacak ve tarihe geçecek günlere imza atan Başağaların mürüvvet daveti amacına ulaşarak sabah kahvaltıları, öğlen ve akşam yemekleri olmak üzere ellerinden geldikleri kadar bol bol mürüvvet verdiler.

 

Ilgaz Doruk Otel, Yapraklı yolu üzerinde bulunan Alabalık tesisleri, yine Yapraklı yolu üzerinde bulunan Foterin yerinde çeşitli ikramlar veren Büyükbaşağa Zülkif Akdoğan, Küçükbaşağa İbrahim Harmancı yaranlarından, davetli misafirlerinden verdikleri mürüvvetleri ile bol bol dua aldılar.

 

Çankırı Çankırı olalı böyle reis ocağına tanıklık etmedi, reis Metin Ekizceli ocağında sınır tanımadı. Başağalarından aldığı yüksek müsaade ile güzel bir ocak yaktı. Ekizceli geçtiğimiz senelerde de yaran olarak başağalarının, yaranağalarının gezi programlarında yolara, kaldırımlara kırımızı halılar döşetmişti.

 

Çankırı’daki Yaran Başağaları ve geçmişte Yaran Başağalığı yapmış duayenler, Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneğinde reis Metin Ekizceli’nin ocağında bir araya geldiler.

 

Çankırı’nın yöresel kültür mirasında önemli bir yere sahip olan Yaran kültürünü yaşatmak için bir araya gelen yaranlar “Genciyle, yaşlısıyla ülkeyi kaosa sürüklemek isteyen iç ve dış terör örgütlerine karşı okunan kuranlar ve okunan hatimler ile elleri semaya açarak yapılan dualarla birlik ve beraberlik mesajı verdi.”

 

Yapılan Reis gecesine Yarana yıllarını vermiş sazendelerimizden Metin Gül hocamız ve Mehmet Bayraktar reisimiz sazlarıyla, sözleriyle meclis odasında bulunan hazuruna duygulu anlar yaşattılar.

 

Gelenek ve görenekleri ile Türk insanını birbirine bağlayan il olan Çankırı ve onun vazgeçilmeyen yaranı reis ocağında Başağalar, reisler, çavuşlar, yararnağalar Reis Metin Ekizceli, yaranlar Ekrem Aktaş, İbrahim Varmaz, Ertuğrul Varmaz ve Mustafa İnci yaranağaların yakmış oldukları yaran ocağında misafirler söylenen maniler, yöresel lezzetler, oynanan orta oyunları ile oldukça renkli ve keyifli zaman geçirdiler.

 

Yaran selamlamasıyla başlayan yaran meclisi, akşam havası, orta oyunları ve yöresel folklor gösterileriyle gece boyunca devam etti.

 

Yaran oyunları ile başlayan gecede yaşlılar, gençler, Çankırı’nın sekiz asırlık geleneğini Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği yaran evinde hep birlikte yaşadı. Yaran Meclisi adabına göre oturan misafirler, başağa önderliğindeki yarenlerle Yaren Meclisini tanıma fırsatı buldu.

 

Menüdeki Pilavın Üstündeki Çolukların İçinden Tavuk, Tavukların İçinden İse Bıldırcınlar Çıktı

 

Başağalar, reisler, çavuşlar, yararnağalar ve davetli misafirler Çankırı yaran kültürü geleneklerinin anlatıldığı gecede, yaran kültürünün olmazsa olmazı yer sofrasında bir araya geldiler.

 

Ekizceli ocağında farklılk yarattı.

 

Davetlilere Yayla Çorbası, Çabada Güveç, Tereyağlı Pirinç Pilavı, Tavuk ve Kaz menüleri, Üzüm Hoşafı, Elde sarılmış Yaprak Sarma dolma, Bamya yemeği ve yöremize has Baklava Tatlısı, çay ikram edildi. Oldukça güzel ve eğlenceli geçen gece yenen yemek ve sofra duasıyla kısa bir süre dinlenme faslına geçildi.

 

Gecenin ilerleyen saatlerinde Yaran takım yemeğinin yenilmesinin ardından katılımcılara yaran hakkındaki görüş ve öneriler anlatıldı.

 

Sazendelerimiz Metin Gül hocamız ve Mehmet Bayraktar reisimiz sazlarıyla, sözleriyle söyledikleri bir birinden güzel parçaları ile meclis odasında bulunan hazurun tarafından ayakta alkışlandılar. Milli türkümüz olarak adlandırılan “Ölürüm Türkiye’m” ve “Çırpınırdın Karadeniz” gibi güzel türkülerimizi seslendiren sazendelerimiz yorulmak nedir bilmediler. Hep bir ağızdan okumaya başlanan türkülerle dağ pınarlarının sesi gibi bir ses yayıldı odaya. Bu sadece bir türkü değildi, geceyi yaran ışık gibiydi. Yükselen notaların her biri yüreklere dokunuyordu. Sadece eğlence değil dayanışma biçimi olarak görülen geceye, katılanların birbirileriyle şen şakrak (Güler yüzlü) olmaları gözlerimizin yaşarmasına yetti de artı.

 

-Geleneksel Cezayir Marşı Eşliğinde Uğurlandılar-

 

Kalk git kahvelerinin ikramından sonra çalınan Cezayir Türküsü ile yaran meclisi ilerleyen gece saatlerinde sona erdi. Reis Metin Ekizceli, yaranlar Ekrem Aktaş, İbrahim Varmaz, Ertuğrul Varmaz ve Mustafa İnci yaranağaların ocağını şenlendiren misafirler ile toplu hatıra fotoğraf çektirildi, misafirler güler yüzlü şekilde kucaklaşarak uğurlandı.

 

Yaran ocaklarına katılan Başağaların, reislerin, çavuşların desteğinden mutluluk duyduklarını belirten Reis Metin Ekizceli “Biz başağalarımızın, büyük yarenlerimizin öğretileri ile büyüdük. Onlardan gördüklerimizi gençlerimize, çocuklarımıza aktarmak bizlere onur ve güç verdi. Yaran kültürü ve adabı ile gelenek ve göreneklerimizi bilen, ahlaklı; sevgisi, saygısı ve sorumluluk duygusu yüksek; vatanına, milletine, bayrağına sahip çıkan, harama el uzatmayan bireyler olarak bu yaran meclislerinde çok sayıda gençlerimizin yetişeceğinden, hiç şüphemiz yok.” Diyerek katılımcılara ayrı ayrı teşekkür etti.

 

Basın temsilcisi Mustafa Çelik “Kültürün harman olduğu toprak Çankırı’mızdır. Dileğimiz odur ki bundan sonrada toplumun her kademesindeki saygın ve itibarlı insanlar bu meclislerden yetişir. Yaran olmak ayrıcalıktır, bu ayrıcalığı her Çankırılı yaşamalıdır.

 

Çelik “Her kişi yaran olamaz, er kişi yaran olur. Son sözümüzde şudur Yaranımız Yarınımızdır. Kız anadan öğrenir sofra düzmeyi, Oğlan babadan öğrenir sohbet gezmeyi” saygı ve sevgilerimizle birlikte Ocağınız daim olsun başağalarım, reislerim, çavuşlarım, yaranağalarım.” ifadelerine yer verdi.

 

Yaren meclisi 24 Oğuz boyunu temsilen kurulmuştur. Bir büyük başağa, bir küçük başağa ve 22 Yâran’dan oluşmaktadır. Büyük baş ağa; ahi baba vekilini ve hanlar hanını; Küçük baş ağa; Esnaf kahyasını, yaran reisi ise yiğit başını temsil eder. Bir de yarenin hizmetini yerine getiren yaran çavuşu vardır. Yaren değildir. Ama bu mecliste yarandan ayrı tutulmaz.

 

Büyükbaşağa: Zülkif Akdoğan

 

Küçükbaşağa: İbrahim Harmancı

 

Reis: Metin Ekizceli

 

Yaranlar: Ekrem Aktaş, Yasin Buğra Demirel, Ahmet Kapdan, Murat Gücükçapraz, İbrahim Akdoğan, Abdullah Yardımcı, Mustafa Efe, Ziya Karakuş, Osman Akdoğan, İbrahim Varmaz, Osman Alaca, Yusufcan Türkmen, Ertuğrul Varmaz, Günhan Durmuş, Cengiz Efe, Alperen Çağlar, Mustafa İnci, Turan Şen, Hamza Taşçı, Osman Tuna, Ertuğrul Çınar

 

Çavuş: İbrahim Kayabaşı

 

Sazendeler: Metin Gül, Mehmet Bayraktar, Hüseyin Bayraktar

 

Aşçı: Üzeyir Tekmen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başağaların mürüvvetlerinden görüntüler..

 

 

 

 

Yaran Meclisinin Basın Danışmanı olarak bide cezadan nasıbimizi aldık. Sağ ol Çavuşum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu haber 8155 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI