Bugun...Saadet Partisi Çankırı İl Teşkilatı Aylık İl Divan Toplantısı Gerçekleşti
Tarih: 28-02-2018 01:48:31 + -


İl Başkanı Ömer Uzun, Sefer Ahmedoğlu Eğitim Salonunda gerçekleştirilen toplantı öncesi, yapmış olduğu basın açıklamasında ülkemizin ve coğrafyamızın maruz kaldığı şiddet ve teröre dikkat çekti.


Saadet Partisi Çankırı İl Teşkilatı Aylık İl Divan Toplantısı Gerçekleşti

Başkan Ömer Uzun bey'in yapmış olduğu basın bildirisi.

 

Saadet Partisi Çankırı İl Teşkilatı Şubat il divan toplantısına, SP Genel Merkez İl sorumlusu Muzaffer Baydar, İl Başkanı Ömer Uzun, İl Müfettişi Sait Yılmaz, İlçe başkanları ve bay/bayan partililer katıldı.

 

İl Başkanı Ömer Uzun, Sefer Ahmedoğlu Eğitim Salonunda gerçekleştirilen toplantı öncesi, yapmış olduğu basın açıklamasında ülkemizin ve coğrafyamızın maruz kaldığı şiddet ve teröre dikkat çekerek şöyle konuştu:

 

“Ülkemizin ve coğrafyamızın, huzurunu ve barışını tehdit eden teröristlere karşı Ordumuzun yürüttüğü Zeytindalı operasyonunun 37. günündeyiz.

 

Ordumuz tarafından Ülkemiz genelinde ve Suriye’nin Afrin bölgesinde gerçekleştirilen tüm operasyonları gönülden destekliyor ve hain unsurlara karşı yürütülen bu mücadelenin en kısa zamanda zaferle sonuçlanmasını diliyorum. Allahu Teâlâ yar ve yardımcıları olsun. Bu operasyonlar esnasında kahramanca mücadele ederken, görevleri başında şehadet şerbetini içen ve hakk’a yürüyen tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum. Ruhları şâd, makamları âlî cennetler olsun. Yüce Rabbimizden, anne, baba ve tüm sevenlerine sabırlar, tüm gazilerimize de acil şifalar temenni ve niyaz ediyorum.”

 

Uzun, Saadet Partisi’nin Genel Başkanı iken 27 Şubat ta vefat eden Merhum Erbakan’ın vefatının sene-i devriyesini hatırlatarak “Vefatının 7. sene-i devriyesinde Merhum Liderimiz Prf. Dr. Necmeddin Erbakan hocamızı rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhu şâd, mekanı âlî cennetler olsun.”dedi.

 

Uzun, iktidarın ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı bir dil kullandığını eleştirerek iktidarın genel ve yerel yöneticilerinin gerilim politikası üretmekten, sunî gündemler oluşturup tüm olanlara rağmen AB ve ABD ile normalleşme formülleri aramaktan vazgeçip Çankırı’nın ve ülkenin gerçek sorunlarına çözüm bulmaları gerektiğini söyledi:

 

“Ak Parti’nin ABD ile stratejik ortaklık, İsrail ile normalleşmenin mümkün olmadığını dile getirmesini takdire şayan olarak görmekteyiz. Ancak tüm olanlara rağmen ABD ile ilişkilerde yeni normalleşme formülleri aranmasını, bölgemizi ateş çemberine çeviren ve askerlerimizi şehit eden silahların sahibi Amerika ile bir kez daha el sıkışıp mutabakata varıldığına dair açıklamalar yapılmasını endişeyle takip etmekteyiz. Saadet Partisi olarak yıllardan beri söylüyoruz. Şurası kesinlikle bilinmelidir ki bunlardan dost olmaz. Bunlara güvenilmez.

 

Sorunların çözülmesi noktasında iktidarın ve muhalefetin tutumunu, gerilim politikası üreterek kamuoyunun dikkatini başka noktalara çekmelerini doğru bulmuyoruz. Tam aksine bizim her zamankinden daha fazla birliğe, beraberliğe ve kaynaşmaya ihtiyacımız var.

 

Kişisel çıkar hesaplarından kurtulup çözüm üretilmelidir. Çankırı’nın sorunları ülkemizin genel sorunlarından bağımsız değildir.

 

Saadet Partisi’nin yıllardır savunduğu söylemleri, ABD ve AB’nin dostluğuna güvenilemeyeceği, İsrail’in arz-ı mev’ud hayali bugün toplumumuzun gündemine oturmuş durumda. Özellikle iktidara omuz veren her kesimden arkadaşlarımız Merhum Erbakan hocamızın yıllar önce söylediklerini şimdi bize dinlettiriyorlar. Bundan mutluluk duyarız. Bu güzel bir gelişme ancak bu söylemlerinin içini doldurmalarını bekleriz. Hem “katil Amerika, siyonist İsrail, ey Avrupa!” diyeceksin, hem de bir değil, iki değil, üç değil defalarca aldatılmalarına rağmen hâlâ onlarla ortak mutabakat formülleri bulup sil baştan yeniden normalleşenleri ve el sıkışanları alkışlayacaksın. Merhum Erbakan hocamızın önderliğinde açılan en stratejik fabrikaları, kurum ve kuruluşları yok pahasına satanları vazgeçilmez olarak göreceksin. Nasıl bir kara sevdadır. Bu anlaşılmaz bir durumdur.”

 

Uzun konuşmasının devamında 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen referandum ile referandumu takip eden bir kaç içerisinde yeni getirilen başkanlık sistemiyle ilgili düzenlenmesi gereken uyum yasalarının önemine vurgu yaparak bir an önce bu düzenlemenin yapılmasını adil bir seçim için adil bir sistemin bir an önce hazırlanması gerektiğini söyledi:

 

“Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen referandum ile Anayasa’da önemli bir değişikliğe gidilmiştir. Yapılan anayasa değişikliği, yönetim şekli değişikliğini getirmiş ve ülkemiz 'Parlamenter Sistem’ den 'Cumhurbaşkanlığı (Başkanlık) Sistemi’ ne geçmiştir. Bu değişiklik, ülke idaresini şekillendiren bütün yasalarda gerekli düzenlemeleri ve değişiklikleri zorunlu kılmıştır.

 

O halde,

 

Engelli bir seçim sistemine sebep olan ve seçmenin iradesini ve siyasi özgürlüğünü zedeleyen yüzde 10 seçim barajı tamamen kaldırılmalıdır.

 

Temsilde gerçek bir adalet anlayışının ortaya konabilmesi için herkes almış olduğu oy nispetinde mecliste temsil edilmelidir.

 

Seçime katılma imkânı yakalayan bütün partiler, hazine yardımından kendi paylarını alabilmelidirler.

 

Partiler birbirleriyle güç birliği yapabilmeli ve seçimlerde birbirlerine destek verebilmelidirler.

 

Basın yayın kuruluşlarının tarafsızlığı temin edilmeli.

 

Basın yayın kuruluşları üzerindeki baskılar kaldırılmalı, seçmenin, tercihine müdahale eden, yönlendirici ve güdüleyici bilgilendirmeye maruz kalmaması için temiz medya imkânları oluşturulmalıdır.

 

Cumhurbaşkanı adayı göstermek için gerekli olan imza süreci, seçime katılma hakkını zedelemeyecek ve makul ölçüyü aşmayacak şekilde düzenlenmelidir.

 

TBMM içtüzüğü, güçlü ve etkin bir meclisi oluşturulacak şekilde düzenlenmelidir.

 

Bizde bu anlamda Çankırı’mızda faaliyet gösteren partilerimizi ve STK’ları ziyaret edip uyum yasaları ile ilgili “Adil Sistem Adil Seçim” kitapçığımızı sunacağız.

 

Bu çalışmalarımızın ülkemizin birlik ve beraberliğinin artmasına, ileri demokrasiye geçmemize vesile olmasını niyaz eder, saygılar sunarım.” Diyerek basın açıklaması sona erdi.

 

 

 

 

 

 
Bu haber 924 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Siyaset Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI