Bugun...Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Canbay Çankırı'ya Geldi
Tarih: 13-03-2018 13:57:45 + -


Canbay "Saadet Partimizin yeni dönemdeki siyaset anlayışımız, yönetim anlayışımız ve Türkiye vizyonu ile ülkemiz layık olduğu seviyeyi yakalayacaktır." dedi.


Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Canbay Çankırı'ya Geldi

“Tarım Ve Hayvancılık Bitmiştir”

 

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Canbay, Pazar günü ilimize gelerek bir dizi incelemelerde bulundu.

 

Çankırı ziyaretinde ilk önce Saadet Partisi İl Başkanlığını ziyaret eden Canbay, burada gündeme dair konularda açıklamalarda bulundu.

 

“Ülkemizde ve bölgemizde meydana gelen siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel hadiseleri Saadet Partimiz açısından değerlendirmek istiyorum” diyen Canbay, “Öncelikle Türk silahlı kuvvetlerimiz güney sınırımızdaki terör oluşumlarını ortadan kaldırmak için Suriye’de, Afrin’de bir operasyon gerçekleştirmektedir. Bu operasyonun başarı ile tamamlanmasını, ülkemizi huzursuz eden terör yapılarının bertaraf edilmesini diliyoruz.

 

Gönül isterdi ki sınır ötesi bir hareket yapılırken, içerde birlik ve bütünlük sağlansın, iç barış ve toplumsal dayanışma gerçekleştirilsin. Ancak şu günlerde bile içerde hala kamplaşma ve kutuplaşma bütün hızıyla sürdürülüyor.

 

Seçimlere uzun bir süre olduğu halde ittifaklar üzerinden gerginlik devam ettiriliyor. Ülke sorunlarını çözmek için kafa yorması gerekenler, kendi iktidarlarını devam ettirmek için kafa yormaktadırlar. Bunu da toplumu ayrıştırarak yaptıklarından, milletimiz huzur, barış ve kardeşliğe hasret kalmıştır.

 

Ekonomik sorunlar da geniş halk kitlelerinin belini bükmektedir. İşsizlik oranları ve rakamları ürkütücü boyuttadır. 3.275.000 insanımız işsizdir. Genç nüfüstaki işsizlik daha ürkütücüdür. İşsizliğin ne olduğunu çeken bilir.

 

Başta asgari ücretle çalışanlar, emekliler, çiftçimiz olmak üzere halkımız geçim sıkıntısı içerisindedir. Herkes en tabii ihtiyaçlarını karşılayabilmek için borçlanmaktadır. Biriken borç aile yapımızı olumsuz etkilemekte, derin aile sorunlarına sebep olmaktadır.

 

Ülkemizin en önemli problemlerinden biri de borçlar ve bunlara ödenen faizlerdir. 2005 yılında 332 Milyar TL olan merkezi Yönetim toplam borç stoku 2018 (Ocak) itibari ile 892 Milyar TL’ye çıkmıştır. 2017 yılında bütçeden faize 56 Milyar TL ödendi. 2018 yılında 71.7 Milyar TL hedeflenmiştir. Basit bir hesapla her hafta 10 ton altın faize gitmektedir.

 

2017 yılında ihracatımız 157 Milyar dolar, ithalatımız 233 Milyar dolardır. Dış ticaret açığımız 76 milyar dolar olmuştur.

 

Bilindiği gibi 14 şeker fabrikası özelleştirme kapsamına alınmıştır. Bu yanlış karardan vazgeçilmesi için Saadet Partisi olarak 14 ilimizde ziyaretler yapılmaktadır. Çözüm önerilerimiz ortaya konulmaktadır.

 

– Şeker üretimini garanti altına alınması,
 

– Şeker fabrikalarının özelleştirme sürecinden çıkarılması, çalışanların, üreticilerin ve kamunun da içinde bulunduğu bir yapılanma modelinin hayata geçirilmesi,
 

– Bu fabrikaların otomasyon, modernizasyon ve Ar-ge yatırımlarının yapılması,
 

– Pancar üreticisinin teşvik edilmesi, maliyetlerin düşürülmesi,
 

– Gıda güvenliğinin sağlanması,
 

– Şeker ithalatına meydan verilmemesi,
 

– NBŞ kotalarının AB ülkelerindeki oranlara düşürülmesi,
 

– Yüksek yoğunluklu tatlandırıcı ithalatının önüne geçilmesi,
Tarım ve hayvancılık bitmiştir. Pirinç, mısır, buğday, hububat, canlı hayvan ve et dışarıdan gelmektedir. Kendi toprağında geçimini sağlayamayan insanımız büyükşehirlere göç etmektedir. İç göç hızla artarken Anadolu boşalmaktadır.

 

Gündelik hayatı kolaylaştıran hizmet yatırımları yapılırken, üretimi artıracak, istihdam sağlayacak, ülkeyi kalkındıracak sanayi yatırımlarına yer verilmemektedir.
 

Türkiye elektronik sanayinde Uzakdoğunun çöplüğü haline gelmiştir. Tıbbi teçhizatın yüzde 80’i İlacın yüzde 70’i dışarıdan gelmektedir.

 

Bütün bu sorunların üstesinden gelmek; belli bir plan ve program içerisinde, işi ehline vererek yeni bir kalkınma seferberliğini başlatmakla mümkün olacaktır.

 

Saadet Partimizin yeni dönemdeki siyaset anlayışımız, yönetim anlayışımız ve Türkiye vizyonu ile ülkemiz layık olduğu seviyeyi yakalayacaktır.

 

Huzur, barış ve kardeşliğin gerçekleştiği, herkesin ağız tadı ile yaşadığı, insanımızın mutlu olduğu bir Türkiye’ye ulaşacağımıza inanıyoruz. Dışa karşı da itibarlı bir ülke olacağımız günlere kavuşmak umuduyla hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.
Bu haber 1233 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Siyaset Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI