Bugün...Sandıkları Patlatan İller Arasında Türkiye 3.sü ve 4.sü Olan Çankırı Ve İlçelerine Yapılan Haksızlık Yakışıyor mu? (Özel Haber)
Tarih: 31-08-2018 13:36:50 Güncelleme: 31-08-2018 14:15:50 + -


Sandıkları Patlatan İller Arasında Türkiye 3.lüğü ve 4.lüğü Olan Şehitler Diyarı, Yaranlar Diyarı Çankırı, İlçeleri Ve Köyleri Bunu Hak ediyor mu?


Sandıkları Patlatan İller Arasında Türkiye 3.sü ve 4.sü Olan Çankırı Ve İlçelerine Yapılan Haksızlık Yakışıyor mu? (Özel Haber)

Çankırı’nın Hemen Hemen Tüm Köylerinde Su Yok!

 

Sandıkları patlatan iller arasında Türkiye 3.lüğü ve 4.lüğü olan şehitler diyarı, yaranlar diyarı Çankırı yine sahipsiz.

 

"Oy istemeye gelince çok güzel konuşuyorsunuz. Oyu aldıktan sonra bir daha yoksunuz. Lafa geldi mi mangalda kül bırakmıyorsunuz, icraata gelince onda da yoksunuz. Herkesin işi bitene kadar."

 

www.haberci18.com İnternet Medyası olarak “Su Hayattır” diyerek bindik kendi özel aracımıza köylülerimizin derlerini dinlemeye gittik.

 

Su Hayattır Diyoruz Ama; Köylerimizde Hayat Yok

 

Ağlamayan Çocuk Örneği….

 

Buradaki asıl düşünülmesi gereken konu Muhtarlar Siyasetçileri, Valiliği, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğini, Kaymakamlıkları durumdan haberdar etmişler mi acaba?

 

Sağolsun milletvekilleri belediye başkanları seçim zamanı halkın yanında gibi sanal alemde boy boy resimlerdeler ama sonrasında halk kendi derdi ile başbaşa!!

 

Ünür, Çayırpınar, Kızılırmak ve Çevre Köyler Su Tankerleriyle Mücadele Ederlerken Beraberinde de Salgın Hastalıklarla Karşı Karşıya Kalbilirler!

 

Sadece Yamaçbaşı değil, Kırlar bölgesi denilen o bölgedeki İkizören (babsa) Subaşı (kırzeyve) Kayacık, Sarıçay Sofuoğlu, Büyükakseki, Topuzsaray köylerinin hepsinin suları akmıyor. Yazın suya daha çok ihtiyaç duyulduğunun altını çizen vatandaşlar, sularının altı yedi ay hiç akmadığını da iddia ederek; bu konuyu defalarca Bimer ve Çankırı'daki yetkililere iletildiği halde hiç ilgilenilmediklerini söylediler.

 

Yapraklının sadece 3 köyü değil 13 köyü bu susuzluğu 6 aydır çekiyor. Handırı’dan gelen su şebekesi hiç akmadığı halde köylere su bakım şirketinin sadece ay başlarında köylere uğrayıp bakım ücreti makbuzu bıraktıklarını iddia eden köylüler isyan bayrağını çektiklerini vurguladılar.

 

Çankırı’nın Yapraklı ilçesine bağlı Yamaçbaşı köyünde yaşanan su sıkıntısı köy halkını çileden çıkarttı.

 

Yamaçbaşı köyü sakinlerinin iddialarına göre köyde 2 ayı aşkın süredir su problemi yaşanıyor.

 

Çankırı merkeze yaklaşık 35 km uzaklıkta bulunan ve 35 hanenin yaşadığı, yaz aylarında nüfusun 300’ü aştığı Yamaçbaşı köyünde su sorunu yaşanıyor. Yamaçbaşı ve civarındaki 14 köyde yaşanan su sıkıntısı için köylüler yetkililerden en kısa sürede sorunlarına çözüm bulunmasını istiyor.

 

Her yıl yaz aylarında su problemi yaşadıklarını söyleyen Yamaçbaşı köyü muhtarı Yusuf Yusuf, “Her yıl Temmuz - Ağustos ayında aynı sıkıntıyı yaşıyoruz. 2 aydır suyumuz akmıyor. Yetkililerden yardım istiyoruz.

 

Burada 14 köy var hepsi aynı sorunu yaşıyor. Sürekli suyumuz kesik. Arada bir geldiği zaman da çok çamurlu akıyor kullanılamıyor.” dedi.

 

Muhtar Yusuf, köye 5 km ilerdeki bölgelerden su taşıyarak ihtiyaçlarını zorlukla gidermeye çalıştıklarını söyledi.

 

Köy halkından Perihan Karayel ise yaz aylarında köylerine geldiklerini ifade ederek, “Her yaz tatilinde köyümüze geliyoruz. Yaz aylarında sularımız sürekli kesiliyor. Sorduğumuzda borularda hatlarda patlak olduğu söyleniyor. Bir çözüm bulamadık.” şeklinde konuştu.

 

Karayel, Kurban Bayramı’nı susuz geçirdiklerinden yakınarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Bayram tatilinde burada herkes zor anlar yaşadı. Bayram boyunca suyumuz akmadı. Çok mağduruz. Her yaz böyle sıkıntı yaşıyoruz. Burada olmadığımız sürede de fazla fazla su parası yazılıyor bizden fazlasıyla su parası istiyorlar.

 

Aracımız yok, komşudan çevre köylerden 5 km öteden su taşıyoruz buraya. Bazen suyumuz aktığında suyumuz çok kötü, çamur gibi akıyor. Su akmaya başladığında köy içindeki çeşmede köylü birbiriyle kavga edecek noktaya geliyor su yüzünden. Çocuklarımız burada durmak istemiyor su olmadığından. Bayramda köye gelen herkes geri gitti. İçme ve kullanma su sorunumuzu gerçekten çok sıkıntılı.

 

Cumhurbaşkanımızdan, yetkililerden sorunumuza çözüm bulmalarını istiyoruz.”

 

Çankırı’da Köylülerin İsyanı Ne zaman Bitecek, Su Sıkıntısı Çekiyorlar

 

Su sorunu yaşayan köyler yaşadıkları sıkıntının biran evvel çözülmesini istiyorlar.

 

İsminin açıklanmasını istemeyen bir çok vatandaşımız ise; banyo yapamıyoruz hayvanlar bile susuz kaldı. Bu ilgisizliği kınıyorum yazıktır günahtır kışın ayrı bir dert, yazın ayrı bir dert yaşıyoruz. Köylerimizin terk edilmiş olması kanımıza dokunuyor.” Dedi.

 

Ne doğru dürüst yemek yapabiliyoruz nede banyo. Sözde köylü milletin efendisidir diyorlar ama gelsinler de köyümüzün halini bir görsünler” dedi.

 

Şuan su ihtiyacımızı dağlardan temin ediyoruz. Arabası olanlar yakın su kaynaklarına yada dağlara gidiyor. Her hangi bir aracı olmayanların durumu daha da vahim. Arabası olan eş ve dostlaraa rica minnetle su ihtiyacımızı halletmeye çalışıyoruz. Yazık değil mi bu millete?” dedi.

 

Siyasilere de tepki gösteren köy sakini, “Seçimden önce hepsi köyde. ‘Şu sorunuzu halledeceğiz, bu sorununuzu halledeceğiz’ diyorlar. Fakat sandıklar açıldıktan sonra ortalıkta yoklar, bize de sadece sorunlar kalıyor.

 

Onlar Ankara’ya gidiyor bizler ise sorunlarımızla baş başa kalıyoruz.

 

Nereye başvursak bir sonuç alamıyoruz. Köyler boşalıyor diyorlar, Çankırı göç veriyor diyorlar. Su hayattır. Suyun olmadığı yerde vatandaş nasıl dursun. Dayanabildiği kadar dayanıyor, sorunları çözülmediği için tasını tarafını toplayıp doğduğu yerden göç ediyor” dedi.

 

-Bir Şikâyette Çankırı’nın Orta İlçesine Bağlı Dodurga Köyünden-

 

Çankırı Orta İlçesine bağlı Dodurga köyünde haftada 1 defa 1 saatliğine akan su köylüyü rezil üsfa etti.

 

Su kimseye yetmediği için bir çok insan muhtarla kavga edip tartışıyor. Kavga etmek istemeyen köylü ise ikametgâh adresini başka köylere alıyor veya şehirlere taşınıyor. Köy halkı köy civarlarında bulunan kaynak suları bağlayarak köy çeşmesi yaptırmak istiyor fakat Muhtar buna da izin vermiyor. Aynı zamanda muhtar köylüye bir şey bile yapmasına izin vermiyor. Orta ilçesinden gelen çöp arabaları haftalardır köye gelip çöpleri toplamıyor. Bu mağduriyetlerimizden Milletvekili Muhammet Emin Akbaş beyin ve Orta Kaymakamlığının bilgisi olduğu söyleniyor.

 

Mağduriyetlerimiz için yakında köyde ayaklanma olacaktır.  Dodurga Muhtarı, Dodurga Dernek Başkanı, Kaymakam ve milletvekillerinin duyarsız kalması bizi üzüyor ve çileden çıkarıyor.

 

-Bu Gidişle Çankırı Kimsenin Umurunda Olmayacak-

 

Olayı büyütmenin anlamı var mı, yok mu bilmiyoruz ama; “Bildiğiniz net ve açık konu Çankırı ve Çankırı insanı yine kandırıldı.”

 

Adalet Ve Kalkınma Partisi Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu AK Parti Grup Başkanvekili oldum, Adalet Ve Kalkınma Partisi Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu’da Komisyon üyesi oldum diye sevinmesinler.

 

Çankırı halkının iradesi ile seçilen vekillerle Çankırı’yı arzu edilen noktalara taşımak ve şehre hak ettiği bir gelecek yaşatmak için ortak akıl ve iş birliği halinde hareket edeceklerini belirtmek aklımızın ucundan dahi geçmiyor. Çankırı Milletvekilleri Akbaşoğlu ve Çivitçioğlu TBMM çatısı altında Çankırı için güzel işler başarmak istediklerini söyleseler de inanasımız gelmiyor.

 

Son Dakika Gelişmesi

 

İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker Ruh Şeker'den canlı yayında dikkat çeken açıklama: Şeker, problemin farkında olduklarını ifade ederken, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

 

Radyo Neşe Basın Kulübü programında Turan Harmancı'nın canlı yayın konuğu olan İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, Genel Yayın Yönetmeni Ercan Şeker ve Çankırı Bülteni Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Türk’e soruları yanıtladı.

 

Gazetecilerin bazı köylerin su ve çöp konusunda sıkıntılar yaşadığı sorusunu yanıtlayan Ruhi Şeker, “Köylerde yaşayan insan sayısına göre merkezi bütçeden ödenek ayrıldığını anlatırken, bayramlarda ve yaz aylarında köy nüfuslarının neredeyse 5 katına çıktığına dikkat çekti.

 

Köylere yapılan su çalışmalarının nüfusa göre yapıldığını dile getiren Şeker, “Mesela 30 hanelik bir köye orada yaşayan kişi sayısına göre su çalışması yapılır. Bu anlamda nüfus artınca kişiye düşen su oranı azalır. Ayrıca bizim içme suyu olarak götürdüğümüz içme suları yaz aylarında bahçe sulama amacıyla da kullanılıyor” diye konuştu.

 

Şeker, içme suyu olarak götürülen suların özellikle yaz aylarında sulama amacıyla da kullanıldığını kaydetti. Çöp konusunda da aynı sıkıntıların yaşandığını vurgulayan Şeker, “Eskiden Kurban kuyusu gömülen sakatatlar, artık çöplere atılıyor. Bu da he koku, hem hastalık, hem de çöplerde yoğunluğa yol açıyor. Bu bizim inançlarımıza uygun değil” diye konuştu. Şeker, vatandaşlara Özel İdare Bütçesi’ni artırabilmek için ikametlerini köylerine aldırmaları çağrısında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orta ilçesi Dodurga köyünden görüntüler
Bu haber 7541 defa okunmuştur.

Etiketler :
TOPUZSARAYLI / 05-09-2018 09:33:00

YILLARDAN BERİDİR SÜRE GELEN BİRŞEY YENİ DEGİL ALIŞTIK BELKİDE SUSUZLUĞA GİDİP SEÇİŞMİŞLERDEN ATANMIŞLARDAN BİRSEY İSTİYEMEMEYE ÇEKİNDİK, UTANDIK AMA KOLTUĞA YAPIŞIP KALANLAR KIÇLARINI HİÇ KALDIRIP DA GEZMEDİ Kİ YAHU SENİN DE NE SORUNUN VAR DA DEMEDİ DEDİYSE KÖY ÇIKIŞINDA UNUTTU YOLLAR YAPTIK HAVAALANI YAPTIK KÖPRÜLER YAPTIK DEMEYİN GELİN BU YÜZYILDA SUSUZ KÖY GÖRÜN TABİ SİZİN TUZUNUZ KURU 10 DAKİKA BİLE TAHAMMÜL EDEMİYECEĞİNİZ SUSUZLUĞU GARİBAN HALKINDA TAHAMMÜL EDEMİYECEĞİNİ GÖRÜN ARTIK BAŞKA BİŞEYCİKLER DEMİYOM

Vatandaş / 03-09-2018 01:22:00

Köylü neden bahsediyor, siyasi neden bahsediyor. Dalga geçiyor resmen. Vatandaş 6 aydır su akmıyor diyooooor anlayabildiniz mi?

Köktürk / 02-09-2018 11:05:00

Köy muhtarlarının hepsi kendini seçen köylünün sorunlarıyla ilgileniyor mu acaba? Dile getiriyorlar mı köylünün sorununu yetkili makamlara. Çankırı merkeze bağlı köylerde de Kızılırmak köylerinde de yıllardır süren bir sorun su Meselesi. değişen bir şey olmaz sürer gider bu sorun daha yıllarca kim bilir kaç kuşak sonra da bu durum değişmez. Allah sabır versin Çankırı'nın köylülerine.

Yeliz yarahmet / 31-08-2018 20:11:00

Yetkililerin bu soruna acilen çözüm getirmesini umuyoruz. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Verilen oyların hakkı nerede?

Nazım Yarahmet / 31-08-2018 17:13:00

Seçim zamanlarında konvoyla gezip oy isteyenler, türlü vaatlerde bulunlarr maalesef seçim sonrası çabuk unutuyorlar, onun için hakkımızı korkmadan yılmadan aramaliyiz, buradan haberci18 e teşekkür ediyoruz.

fehmi / 31-08-2018 15:27:00

Her toplum hak ettiği gibi yönetilir.Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI