Bugun...Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu 2017-2018 Okul Aile Birliği Genel Kurul Toplantısı Yapıldı
Tarih: 02-11-2017 08:15:35 Güncelleme: 02-11-2017 09:00:35 + -


Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu Okul Müdürlüğüne deneyimli eğitimci Ali Kemal Sade getirilirken. Okul Aile Birliği Başkanlık görevine 4.cü kez yine Mustafa Çelik seçildi.


Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu 2017-2018 Okul Aile Birliği Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu Okul Aile Birliğinin Olağan Genel Kurul toplantısı 29 Ekim 2017 Pazar günü saat 14:00’de, yeterli çoğunluk sağlanarak okulumuzun Çok Amaçlı Salonunda yapıldı.

 

Genel Kurulumuz, halen yürürlükte olan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliği esasları çerçevesinde gerçekleşti.

 

Gündem maddelerini görüşmek üzere belirtilen gün ve saatte okulumuza teşrif eden veliler Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu 2017-2018 Okul Aile Birliği Genel Kurul Toplantısına yoğun ilgi gösteriler.

 

Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Okul Aile Birliği seçimini gerçekleştirdi. Okul idaresi ve Genel Kurul Toplantısı’nda seçilen üyelerin katıldığı toplantıda Okul Aile Birliği Başkanlık görevine yine Mustafa Çelik seçildi.

 

29 Ekim Pazar günü aşağıdaki gündem maddelerini görüşmek üzere yapılan toplantıya yaklaşık 150 velinin ve tüm öğretmenlerimizin katılım gösterdiği görüldü.

 

4.cü kez Okul Aile Birliği Başkanlık görevine seçilen Mustafa Çelik “Başkanlık görevine seçildiği için mutlu olduğunu söyledi. Çelik ekibiyle birlikte insanlığa, eğitime yardım doğrultusunda özveriyle çalışacaklarını bir kez daha belirtti.

 

Geçen senenin değerlendirmesininde yapıldığı toplantıda yeni yıla dair yapılması planlanan projeler masaya yatırıldı.

 

Mustafa Çelik “Okulumuz İçin, Eğitim Ve Öğrenimimiz İçin, Öğretmen Ve Öğrencilerimiz İçin, Oklumuzun Adını Taşıyan Çankırılı Şehidimiz Şehit Yahya Coşkuner adına her zaman bir nefer olmaya devam edeceğim.” Dedi.

 

Toplantıda yeni yönetim seçildi. Üç sezondur Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanlığını başarı ile yapan Mustafa Çelik 4.cü sezonda Okul Aile Birliği Başkanı olarak seçildi. Bir önceki yönetim kurulundan görevlerini tamamlayan ve çocukları mezun olan üyelerin yerine yeni üyeler belirlendi. Mevcut Başkan Mustafa Çelik’in karşısına aday olmadığı toplantıda yeni yönetim kurulu oluşturuldu.

 

Eski yönetim kurulu adına 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı faaliyet raporu okundu. Yeni yönerim kurulu ise bir hafta içinde toplanıp kendi aralarında görevlendirme yapacaklardır. 

 

Okul Aile Birliği eski yönetim kurulu üyelerine teşekkür eden Okul Müdürü Ali Kemal Sade daha sonra bir konuşma yaptı.

 

Sade “2017-2018 öğretim yılı için planlanan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Ali Kemal Sade konuşmasında,

 

Sayın Divan Kurulu Başkanım, Sayın; Okul Aile Birliği Başkanım ve Yönetim kurulu üyeleri, Kıymetli veliler ve Eğitim ordusunun neferi olan Değerli meslektaşlarım.

 

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı 1.dönem Okul Aile Birliği toplantısına hepiniz hoş geldiniz.

 

Öncelikle toplantımıza katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum.” diyerek başladı.

 

Sade “Daha önce tanışma fırsatı bulamadığım velilerimize kısaca kendimden ve okulumuzdan bahsetmek isterim. İsmim Ali Kemal Sade, okulumuza 2017 Eylül ayında Müdür Yardımcısı olarak atandım ve müdürlüğe vekalet etmekteyim. Okulun şu an tek idarecisiyim. 22 kadrolu öğretmenimle çocuklarımıza iyi, güvenli ve başarılı bir şekilde eğitim vermek için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Okulumuzda 10 şube, 1 adet anasınıfı ve 1 adet özel eğitim sınıfımız olmak üzere toplam 242 öğrencimiz vardır. Bunun yanında okulumuzda Fen Laboratuvarı, Çok amaçlı salon, Z- Kütüphane ve kantin bulunmaktadır. Müzik Sınıfı, Teknoloji Tasarım ve Resim Atölyesi ve Akıl Oyunları Sınıfını da ilk dönem içerisinde okulumuza kazandırmayı planlıyoruz.

 

Okulumuzun tüm sınıflarının boyaları ve temizlikleri yapılmış ve tüm sıralar dönem başında yenilenmiştir. Donatım malzemeleri olarak akıllı tahtalar başta olmak üzere okulumuzda tüm eğitim öğretim araçları mevcuttur. Kurumumuzda dış cephe ve çevre düzenlemesi haricinde hiçbir eksiğimiz bulunmamaktadır. Bu eksikleri de sizlerin de desteğiyle 1 yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz.”

 

Değerli Veliler,

 

Bugün bize emanet ettiğiniz çocuklarınızın sizler için çok değerli olduğunu biliyoruz. Evlatlarınıza, asil bir milletin ferdi olarak gurur duymayı; vatanını sevmeyi; büyük düşünmeyi öğretmek için çalıştığımızı biliniz. Başarıya ulaşma adına anne-babalara birkaç önemli hususu hatırlatmak istiyorum.

 

1) Anne- babalar olarak çocuklarımıza evde huzurlu bir çalışma ortamı hazırlamalıyız. Zira her gün kavga ve gürültünün olduğu bir ortamda, çocuğun başarılı olması elbette ki beklenemez.

 

2) Çocuklarımızın Okula düzenli olarak gelip gelmediklerini mutlaka takip edelim. Devamsızlık yapan öğrencinin başarılı olma şansı yoktur.

 

3) Çocuklarımız Okuldan sonra kimlerle geziyor, nerelere takılıyor mutlaka kontrol edelim.

 

4) Sabahları iyi bir kahvaltı yaptırarak çocuklarımızı güler yüzle ve zamanında okula gönderelim.

 

5) Çocuğumuzun başarısında da, başarısızlığında da anne ve babanın göstereceği sevgi, sabır ve hoşgörünün onlar için en önemli unsur olduğunu unutmayalım.

 

6) Fırsat buldukça okul öğretmenleriyle görüşüp işbirliği içerisinde olalım. Unutmayalım ki dünyanın en zor işlerinden birisi belki de birincisi insan yetiştirmektir. Öğrencimizle veya okulla ilgili sorunlarınızı mutlaka bizimle paylaşın. Ortak bir görüş ve davranış içinde olmamız öğrencilerimizin lehine olacaktır.

 

7) Malumunuz bu dönemin başında sınav sistemimiz değişti. TEOG kaldırıldı ve yerine yeni bir sistem gelecek. Bu sistemin ayrıntıları yavaş yavaş gelmeye başlıyor fakat bu arada sıkıntımız şu; öğrencilerimiz de sanki hiçbir ölçme ve değerlendirme olmayacak gibi bir rahatlama ve gevşeme oldu. Şunu bilmenizi isterim; Çocuklarımızın hangi liseye yerleşeceği mutlaka bir değerlendirmeye tabi tutularak olacak. Biz okulda bunun mücadelesini veriyoruz, sizlerle evde çocuklarınıza mutlaka bu yönde telkinlerde bulunun ve çalışmalarını sağlayın. Yeni sistem açıklandıktan sonra mutlaka bununla ilgili sizlere bilgilendirmeler yapacağız.

 

Güçlü öğretmen kadromuzla okulumuzu eğitim ve kültür bakımından en ileri seviyeye ulaştırmanın gayreti içindeyiz. Bundan sonra da siz değerli velilerimizin destekleriyle, okulumuzun en iyi okullar arasında olmasını arzu ediyoruz.

 

Sade “2016-2017 Eğitim Öğretim yılı okul aile birliğine yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti.” 

 

Okul aile birliği ve okulumuza yaptığınız katkılara şimdiden teşekkür ediyorum. 29 Ekim Cumhuriyet bayramınızı kutluyor, hayatta en ucuz İlaç olan sevgiyi çocuklarımızdan esirgemeyelim diyerek sözlerime son veriyorum. Teşekkür ederim diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Okul Müdürü Ali Kemal Sade’nin ardından konuşmalarını yapmak için kürsüye çağrılan Okul Aile Birliği Başkanı Mustafa Çelik konuşmasına Okul Müdürü Ali Kemal Sade’yi, öğretmenleri ve toplantıya katılan velileri selamlayarak başladı.

 

Çelik “Başarı ve öğrencilerin takibi ile ilgili olarak velilere bazı tavsiyelerde bulunarak, toplantının böyle bir mekânda geniş katılımlı olarak düzenlemesinin memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

 

“Bizler veli-öğrenci ve okul üçlü saç ayağının önemine inanıyoruz. Yaptığımız sosyo-kültürel faaliyetlerde ve hayır çalışmalarında velilerimizin de desteğini almak son derece memnuniyet veriyor bizlere. Ayrıca hayır için bir araya gelen toplulukların, Allah’ın rahmetine, meleklerin sekînetine mazhar olacağına dair pek çok hadis rivayet edilmektedir. Bizler de yapacağımız çalışmalarla bu müjdeye dahil olanların arasında yer almak istiyoruz. Geçtiğimiz sene güzel çalışmalara imza attık. Amacımız bu sene de aynı özveri ve emekle yine güzel projelere imza atmaktır.” açıklamasında bulundu.

 

Sayın Müdürüm, Sayın Öğretmenlerim, Kıymetli Velilerimiz;

 

Milletimizin ve Devletimizin varlığını ilelebet sürdürmesi, düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller isteyen Cumhuriyeti korumak ve yaşatmaktan geçmektedir. Bu düşüncelerle Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm gazi ve şehitlerimizisaygı, şükran ve rahmetle anıyorum.

 

2017-2018 Öğretim yılı okul-aile birliği olağan genel kurul toplantısını yapmak için toplanmış bulunuyoruz.

 

Sözlerime Okul Müdürümüz Ali Kemal Sade bey’e hoş geldiniz diyerek başlamak istiyorum.

 

“Sayın müdürüm Okulumuza hoş geldiniz, yeni göreviniz hayırlı uğurlu olsun. Cenab-ı Allah yar ve yardımcınız olsun.” Dedi.

 

Sayın velilerimiz, öncelikle hepinize okulum ve tüm personelim adına hoş geldiniz diyerek konuşmama başlamak istiyorum.

 

Değerli Veliler; Okulumuzun "olmazsa olmaz"ları" diyebileceğimiz bazı önemli hususlar üzerinde özellikle durmak istiyorum. Bu hususlar doğrultusunda bütün velilerimizin maddi ve manevi desteğine ihtiyaç duyduklarımızı belirtebilirim.

 

Çelik "Hepimiz elimizi değil, tabir-i caizse vücudumuzu taşın altına koymak durumundayız. Biliniz ki çocuklarımıza bırakacağımız en değerli miras, iyi bir eğitim ve iyi bir ahlaktır. Fakat, bu paha biçilmez mirası çocuklarımıza tek başına ne aile ne de okul bırakabilir. Bu, ancak ve ancak, okul ve aile, birlikte el ele vererek çocuklarımıza bırakabileceğimiz tılsımlı bir mirastır. Bu miras sayesinde yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımız; geleceğin daha aydın, daha büyük Türkiye’sini yaratacaklardır…”

 

Biliyorsunuz ki; Sistem sürekli olarak değişmekte (Bunu özellikle 8.sınıf öğrenci velilerimiz için vurguluyorum)Bu durum çocuklarda gerginliğe neden olabilir. Ancak; biz veliler olarak tecrübemizle çocukların gerginliğini sevgimizle yok edebiliriz. Şehit Yahya Coşkuner Orta Okulu okul-aile birliği olarak biz okulumuz ve öğretmen arkadaşlarımızdan eminiz. Çocuklarımızın daha başarılı olması için aile desteğide şarttır. Bundan dolayı yavrularımızı, çocuklarımızı sadece gerektiğinde değil her zaman desteklemeliyiz. Onlara herkesten önce sizler sahip çıkmalısınız ki; çocuklarımız boşluklarda kaybolup yok olmasınlar.” Dedi.

 

Okulumuz, Öğretim kurumları içerisinde imkanları ile seçkin bir yere sahiptir. Okulumuzun personeli ile daha iyiye ve güzele ulaşmak için yoğun bir çaba içerisinde olduğumuzu belirtmek isterim. Okul ve veli ilişkisi de bu çalışmalarımızda bize en önemli destek olmaktadır. Bu işbirliği ve uyum öğrencilerimizin de başarılı olmasında önemli bir etkendir.

 

Ayrıca sizlere okulumuz ve bölümlerimiz hakkında da kısaca bilgi vermeye ve öğrencilerimizin dikkat etmesi gereken önemli kurallar üzerinde yoğunlaşmanızı rica ediyorum. Siz velilerin öğrencilerini izlemeleri ile onlarda oluşan değişik olumsuz davranışlarının araştırılması ve izlenmesi gerekliliği üzerinde durarak öğrencilerin zararlı alışkanlıklardan uzak kalmalarını sağlamak için önerilerim olacak.

 

Öğrenci velilerimize öğrencilerin gitmemesi gereken yerler, evlerindeki zamanlarını planlı kullanılması, dikkat çekici davranışları olduğunda kontrollü davranılması vb. konularda ilgilenilmesini önemle rica ediyorum.

 

Ayrıca, öğretim yılından itibaren okulumuzda; okul gelişim modeli ve toplam kalite yönetimi uygulaması başlamıştır. Bu uygulama ile de sizlerin katılımına daha çok ihtiyaç duymaktayız. Önerileriniz bizim çalışmalarımıza yol gösterici olacaktır.

 

Değerli velilerimiz, öğrencilerimizin iyi yetişmesi için bizler; Yönetici ve öğretmenler sizleri her zaman okulumuzda görmekten mutluluk duyarız. Okula gelerek, bazen de telefon ederek öğrencilerimizin iyi yetişmesi için bu diyaloğu sağlamamız çocuklarımız için yararlı olacaktır. Büyük Önderimiz Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimizin iyi yetişmesi ve geleceğimizin teminatı olan, onların en iyi şekilde hayata hazırlanması siz veliler için her zaman yararlı sonuçlar verecektir diye düşünüyorum.

 

Çelik “Öğrencilerimizin devamsızlık konusuna değinerek, bu konu hakkında velilerin takipçi olmasını ve her velinin istediği anda öğrencinin programını, devamsızlık bilgilerini alabileceği sistemin mevcut olduğunu bu sistemden de her öğrenci velisinin yaralanabileceğini söyledi.”

 

Öğrencilerimizin cep telefonu sorununu siz velilerle birlikte çözmeye çalışalım. (Bu ifadem her öğrenci veya şu- bu öğrenci anlamında değildir, genel anlamdadır) Okula geliş-gidişlerde öğrencilerimizin kıyafet ile o günkü dersin ihitiyacı olan kitap-defterini getirmesinde velilerin takipçi olmasını isterim. Öğrencilerin okulda kalma saatleri ile giriş çıkış saatleri belli olduğundan, bu saatler dışında çoçuklarımızı kontrol altında tutmak için gerekirse takip edelim.

 

Çoçuklarımız için oto-Kontrol sistemini elimizde tutabilirsek başarı da kaçınılmaz olarak gelecektir. Veliler olarak okuldan, öğretmenlerimizden beklediğimiz duyarlılığı bizlerinde göstererek çoçuklarımıza her konuda yardımcı olmalıyız.

 

Öğrenci-Öğretmen-veli saç ayağı halkasının bir tanesinin eksik olması ile bu döngünün güzel çalışmayacağını belirterek bu konuyu bir Bambu ağacından örnekle açıklaya bilirim. Bu ağacın 4 yıl su verilip sonra büyüme aşamasını geçtiğinden sonra verimli olduğunu söyleye bilirim. Çoçuklarımıza 3-4 yıl boyunca okulumuzda su verildiğini bu süre sonunda ise mezun öğrencilerimize kendilerini yetiştirme ve geliştirme konusunda imkan tanındığının altını çizebiliriz.

 

-Aile, Eğitimin Ana Beşiğidir-

 

Bir işçi maaşı ile çocuklarına faydalı olmaya çaba sarf ettiğinin altını çizen Çelik “Aile eğitimin beşiğidir” dedi.

 

-Herşey Para Değildir, Eğitim Şart-

 

4 çocuk sahibi olan Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu Okul Aile Birlik başkanı Mustafa Çelik kendisinden örnekler vererek “Çocuklarının İkisin Üniversite mezunu olduklarını, bir çocuğunun Lise üçte olduğunu, diğer bir çocuğununda Orta Okul son sınıfta okuduğunu anlattı, eğitim, öğretimleri ile çeşitli örnekler verdi.

 

Çelik “Öğrenci olan çocuklarımızın, çalışmalarını takip  etmek, hayata bakış açılarını gözden geçirmek, insanlığa, kendilerine ve topluma yararlı kişiler olması için gerekli uğraşlar öncelikle sizlerin sorumluluğunda olan bir vazifedir.” Dedi.

 

Çocuklarınızın üzerinde çok büyük sorumluluklarınız vardır. Onların ilk öğretmenleri sizlersiniz. En temel  bilgilerin ve özelliklerin aile ocağında verildiği unutulmamalıdır. En şerefli bir varlık olarak yaratılan insanoğlunun temeli aile ocağında atılmaktadır. Sevgi ve saygının, sağlam bir karakterin ve tüm olumlu-olumsuz kazanımların ilk verildiği yer aile ocağıdır.

 

Çelik “Değişimlerin ve gelişimlerin böylesine hızlı yaşandığı günümüzde, söz sahibi bir toplum haline gelebilmemiz için eğitim kavramına önem vermeli, mevcut eğitimin kalitesini yükseltmek için durmadan çalışmalıyız.” Dedi.

 

Dünyanın en iyi eğitimcisi bile anne-baba boşluğunu dolduramaz. Aile eğitiminin ana beşiğidir. Bunu hiçbir zaman hatırımızdan çıkarmayalım. Eğitim “Ekmekten sonra bir milletin en önemli ihtiyacıdır.” Vatan müdafaasının en ucuz ve en emin yolu eğitimdir. İnsanların en hayırlıları öğrenen ve öğretenlerdir.

 

Eğitim camiasını velilerimizi ve eğitimle ilgilenen herkesi en içten duygularımla selamlıyorum. Ayrıca geleceğimizin, milletimizin ve devletimizin ebediyeti kadar varlığının teminatı olan çocuklarımızı sevgi-saygı ve güvenle kucaklıyorum.”

 

“Toplantımız başarılı ve hayırlara vesile olsun.”

 

Toplantıya katılan velilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Okul Aile Birliği olarak geçen eğitim-öğretim yıllarında bizden önce görev yapan yöneticilere hizmet yaptıkları süre boyunca maddi ve manevi olarak desteklerini esirgemeyerek ellerinden geleni yaptıklarına inandığım okul idaresi, veli ve öğretmenlerimize şükranlarımı sunarım. Çalışmalarımızda bize destek olan tüm duyarlı velilere, öğretmenlere ve idarecilere tekrar tekrar teşekkür ediyorum..

 

2017-2018 Öğretim yılımız hepimize hayırlı uğurlu olsun İnşallah. 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı Okul Aile Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu’na çalışmalarında başarılar diliyoruz.

 

Okul aile birliği genel kurul toplantısı okul müdürü ve tüm öğretmenlerin tanıtılması ile devam etti. Okulun, öğrencilerin ve velilerin sorunları görüşülürken bunlara çözüm önerileri sunuldu. Daha sonra sınıf veli toplantılarına geçildi. Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu 2017-2018 Okul Aile Birliği Genel Kurul Toplantısı amacına ulaşrak mutlu bir şekilde sona erdi.

 

Gündem Maddeleri:

 

1-) Açılış ve Yoklama
 

2-)Divan Teşekkülü Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması
 

3-)Okul Müdürünün konuşması
 

4-)Okul Aile Birlik Başkanı'nın konuşması
 

5-)2016-2017 yönetim kurulu faaliyet raporunun okunuşu ve ibrası
 

6-)2016-2017 döneminin denetleme kurulunun okunuşu ve ibrası
 

7-)2016-2017 dönemi bütçe kesim raporunun okunuşu ve ibrası
 

8-)2017-2018 dönemi taslak bütçenin görüşülmesi
 

9-)Yeni yönetimin kurulunun seçimi
 

10-)Dilek ve Temenniler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 2881 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Eğitim Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI