Bugun...Taşaron Çalışanları
Tarih: 29-12-2017 20:06:44 + -


Türk Büro-Sen Çankırı Şube Başkanı Metin Memiş’in Yazılı Basın Açıklaması


Taşaron Çalışanları

Türk Büro-Sen Çankırı Şubemizi eski Ülküm İşçiler Çankırı Dernek Başkanı sayın Hüseyin Oyanık hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Bu ziyaret esnasında taşeron çalışanlarının durumu konuşuldu.

 

Bunun üzerine Türk Büro-Sen Çankırı Şube Başkanı Metin Memiş “Türk Büro-Sen ve Türkiye Kamu-Sen olarak taşeron konusunu kimse gündeme taşımaz iken biz sürekli olarak gündemde tuttuk herhangi biri için değil gerçekten bu sistem bir sömürü düzeni olduğu için hep itiraz ettik. Şuan itiraz etmemizin sebepleri mesela taşeron işçisi kadroya alındı eyvallah peki görevde yükselmesi, tayin ve terfi hakkı alamayan, yarınlarından emin olmayan ne olacağı belli olmayan bir sistemdir taşeron sistemi. Biz sık sık taşeron işçi meselesini 4C li kardeşlerimizin sıkıntılarını kamuda yaşanan diğer bütün sıkıntıları gündeme getiriyor, Türk Büro-Sen ve Türkiye Kamu-Sen olarak bu konuyu sahipleniyoruz. Gençlerimizin, çalışanlarımızın, emek sarf edenlerimizin esir alan bir sömürü düzeninin artık yıkılması gerektiğine inanıyor ve tekrar bir hak gaspı ve kaygılar olmadan güvenle yarınlarına bakabilmelerini istiyoruz.

 

Biz taşeron meselesi öyle çözülmeli ki, taşeronunda çalışan arkadaşlarımız bu neticeden memnun olmalı diyoruz. Bundan sonra da maalesef kamuya eleman alınmaya devam edecek. Getirilen sistemin çalışanların performansına bakılacak sınavla yapacağız vesaire gibi şeyler söylenmekte buda taşeronda çalışanların midesini bulandırmak için yetiyor. Bizler de şimdiden de daha beter bir sistem haline dönüşecek, toplumun başına bela olacak yeni bir yara olmasın istiyoruz Tabii 15 yıldır taşeron sistemini bu hale getirenler belli bu konu mutlaka hakkaniyetle çözümlenmeli işçi sendikalarımız konuya ağırlıklarını koymalıdırlar. Dolaysıyla daha büyük problemler yaşanacak sistem gelecekse hiç getirmeyiniz ki kargaşalar yaşanmasın, meseleler başlamadan çözülsün diyoruz.

 

Taşeronlara kadro verilecek bu olumlu bir gelişme ancak formülünü nedir maalesef hiç kimse bir formül açıklamıyor. Bugün sayıları 1 Milyonu bulan taşeron çalışan tamamen bu iktidarın sorumluluğundadır ve gereğini yapmalıdır. Gençlerimiz için geleceğimiz için tehlike taşeron sistemdir ve devam ederse tüm gençlerimiz KPSS'yi kazansa da taşeronlaşma tehdidi altında olacaktır. Geçmişte sistem daha vurgulanırken Bize üye olmazsan zor diyenler unutulmamalıdır. Daha kararname yayınlanmadan şu sendikaya üye olmazsan sınavı-mülakatı kazanamazsın baskısına en iyi cevabı Başbakan vermiştir. Oysa bizlerin istediği burada esas olan üyelik değil bu sömürü düzeninin sonlandırılmasıdır. Keşke KHK ile değil de; TBMM’de tartışılıp ve özellikle işçi sendikalarımızın da görüşü alınarak kanun şeklinde çıkarılsa idi. Buna rağmen taşeron çalışanlarının kadroya alınmasında başından sonuna kadar emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

 

Kamuda çalışan taşeron işçilerine verilecek olan kadrolar memur işi yapanların memur kadrolarına, işçilik işi yapanların işçi kadrolarına geçişi yapılmalıdır. Çünkü üniversite mezunu hatta Yüksek Lisans mezunu gençlerimiz vardır, bunların önünü kapatmamak gerekir diye düşünmekteyiz.

 

Özellikle Belediyelerde ve özel idarede çalışan imtiyazlı şirket adı altında devletin kendi kuracak olduğu şirkete özel sözleşmeli personel statüsüne kesinlikle karşıyız. Bu zamana kadar şirketlerin taşeronu oldular bundan sonra da devletin taşeronu olmasınlar diyoruz.

 

Ortalama 1 taşeron işçisinin devlete maliyeti 2500 liradan az değildir. Taşeron şirketlerine verilen kar payını da eklediğimizde bu tutar en düşük memur maaşının üzerine çıkmaktadır. Yapılması gereken taşeron işçilerin mevcut maaşlarına taşeron şirketlerine verilen kâr payı ekleyin Daimi kadroda da bu maaşları alarak evlerinin geçimini daha iyi bir şekilde yapmaları sağlanır demekteyiz. Bu sayede hem devlete ekstradan bir yük getirmeden kamuda iş barışını sağlanmış olacaktır. Tekrar Taşeronlarda çalışanların kadroya geçmesi hayırlı olsun diyoruz”.
Bu haber 2149 defa okunmuştur.

Etiketler :
memur / 31-12-2017 23:32:00

Siz memurun hakkını savunun. Memur yıllardır zararda. Haksız yere kendi adamlarını devlete doldurdular kadro verdiler. Biz sırtımızdaki ceketimizi sattık çocuklarımızı okuttu yetişmiş binlerce ınsan boş geziyor. İlkokul mezunlarını devlete doldurup kadro verdiler. Hakkımız haram olsun.FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI