Bugün...TKDK Destekleyecek, AB Standartlarında Süt Üretilecek Genç Yatırımcı Sayısı Artıyor
Tarih: 10-11-2015 21:34:41 + -


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı il Koordinatörlüğüne, 15. Çağrı dönemi kapsamında toplam yatırım tutarı yaklaşık 28 Milyon TL olan 9 proje başvurusu yapıldı.


TKDK Destekleyecek, AB Standartlarında Süt Üretilecek Genç Yatırımcı Sayısı Artıyor

Faaliyetlerine başladığı 2012 yılından bu yana 307 proje ile hibe sözleşmesi imzalayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı il Koordinatörlüğüne, 15. Çağrı dönemi kapsamında toplam yatırım tutarı yaklaşık 28 Milyon TL olan 9 proje başvurusu yapıldı. 4 Kasımda tamamlanan başvuru işlemleri neticesinde başvurusu yapılan projeleri değerlendiren TKDK Çankırı İl Koordinatörü Ahmet Poyraz, yapılan proje başvurularında süt üretiminin öne çıktığını belirterek, “IPARD programında süt üretimi en önemli sektörlerden birisi, Kurum olarak verdiğimiz hibeler ile sütün hijyeni ve hayvan sağlığı konusunda AB standartlarına ulaşmayı amaçlamaktayız. 15. çağrı dönemi için başvurusu yapılan 9 projenin tamamı süt üretimine yönelik yeni yatırımları içeren projeler, dolayısıyla bu projeler hayata geçtiğinde Çankırı’daki hayvan varlığı 1040 tanesi sağmal inek olmak üzere toplam 2120 adet, üretilen süt miktarı ise yaklaşık günlük 26 ton artacak.

 

Kurulacak bu tesislerin aynı zamanda önemli bir istihdam yaratacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu. Projeler için sağlanacak hibe miktarına da değinen Poyraz, “IPARD programı kapsamında dağlık alanda yaşayan genç çiftçiler için hibe tutarı % 65 olarak belirlenmiştir.

 

İl koordinatörlüğümüze sunulan 9 projenin 8 tanesi genç yatırımcılar tarafından yürütülmektedir. Bu nedenle hibe oranımız artmaktadır. Toplam yatırım tutarı olan 28 milyon TL için ödenmesi öngörülen hibe tutarı yaklaşık 18 Milyon TL civarındadır.” dedi.  Projelerin incelenmesi işlemlerinin devam ettiğini dile getiren İl Koordinatörü Poyraz, “İl Koordinatörlüğü olarak amacımız tüm projelerimiz ile sözleşme imzalayarak bu yatırımların bir an önce gerçekleşmesi, çalışmalarımız bu amaca dönük olarak hızla devam etmektedir” şeklinde sözlerini tamamladı.
Bu haber 1376 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI