Bugün...Turizm Odaklı Kalkınma Projelerine Çankırı İlgisiz Kaldı
Tarih: 28-07-2018 10:14:22 + -


İmza törenine Vali Hamdi Bilge Aktaş, Belediye Başkanı Hüseyin Boz, ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker ve destek projesi alan firmalar katıldı.


Turizm Odaklı Kalkınma Projelerine Çankırı İlgisiz Kaldı

Çankırı olarak Pr5ojede Yine Sınıfta Kaldık

 

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansının "2018 Yılı Turizm Odaklı Kalkınma Mali Destek Programı - Çankırı İli Sözleşme İmza Töreni" dün gerçekleştirildi.

 

KUZKA Çankırı ofisinde gerçekleştirilen imza törenine Vali Hamdi Bilge Aktaş, Belediye Başkanı Hüseyin Boz, ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker ve destek projesi alan firmalar katıldı.

 

46 projenin sunulduğu ve 26'sının kabul edildiği, 2018 Yılı Turizm Odaklı Kalkınma Mali Destek Programına ilimizden 4 proje sunuldu ve bunların 3'ü kabul edildi. 3 projenin toplam bedeli 2 milyon lira olurken 1 milyon lirası hibe alınacak.

 

Projeleri kabul edilen Güven Çayır Turizm Taşımacılık Tic. Ltd. Şti., Nar Çerkeş Turizm İnşaat Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. ve Şekerler Petrol Ticaret Turizm Nakliyat ve Sanayi Ltd. firmaları ile dün imza töreni gerçekleştirildi.

 

İmza töreninde bir konuşma yapan Vali Hamdi Bilge Aktaş, "Devletimiz bir çok alanda destek veriyor. Kişilere yeni iş kapıları açmak için, özellikle farklı sektörlerde, bugün turizm sektöründe görüyoruz, çağrılara çıkıyor. Bu da kalkınma ajansımız tarafından ilan ediliyor. Hem kamu kuruluşları hem de özel sektör buna başvurabiliyor" dedi.

 

Başarılı olan 3 firma ile bugün sözleşme imzalanacağını dile getiren Aktaş, projenin azlığına dikkat çekerek, "Biraz daha Çankırılı girişimcilerimizden atak bekliyoruz, bundan sonraki çağrılar için. Hakikaten çok büyük ve güzel katkılar bunlar. Karşılıksız yapılan katkılar." dedi.

 

Aktaş, "Toplam büyüklüğü 6 milyon TL olan hibe desteği programı bölgemizde, özellikle de Çankırı'da faaliyet gösteren turizm işletmelerinin rekabet gücünü, hizmet kapasitesini ve kalitesini artıracağı gibi turizmin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle mali destek programımız Çankırı turizmine birçok yönden katma değer katacaktır. Bizlerin ve turizmcilerimizin önem verdiği konuların başında gelen turizm gelirleri, turist ve geceleme sayısı ile müşteri memnuniyeti gibi konularda hibe destek programının turizm sektörümüze önemli artılar sağlayacağına inanıyorum.

 

Özetle söylemek gerekirse bu mali destek programı ile sizlere sunulan imkânları iyi değerlendirmeniz aynı zamanda Çankırı için turizm hedeflerine bir adım daha yaklaşmak anlamına geliyor. Bu nedenle bu projelerin bir an Önce hayata geçirilmesi Çankırı'daki turizm işletmelerinin konaklama ve restoran hizmetleri anlamında hem rekabet güçlerinin artmasını hem de hizmet kapasitesi ve kalitesi anlamında özel öneme sahiptir" dedi.

 

Toplantıya katılan ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten ise "Bölgemizdeki gelişmişlik farklarının ortadan kaldırılması için zaman zaman desteklere çıkılıyor.  Bugünkü turizm desteği noktasında Çankırı’mız da turizm olayı biraz daha düşük olduğu için bölge illerine göre proje sayımız düşük oldu. Fakat KOBİ noktasında daha iyi çalışmalarımız oluyor.  İlimiz sanayileşiyor. Kobiler konusunda daha iyi projeler geliştiriliyor"

 

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansının "2018 Yılı Turizm Odaklı Kalkınma Mali Destek Programı"na 3 ilden  46 projenin geldiğini ve değerlendirme süreci sonrasında 26 projenin desteklenmeye hak kazandığını aktaran  KUZKA Genel Sekreter Vekili Serkan Genç, " Toplam bütçesi 6 milyon TL olan programa bölge illerimizden 46 başvuru yapılmıştır. Değerlendirme süreçleri sonucunda 26 proje başarılı olmuş ve yararlanıcılarımız sözleşme imzalamaya davet edilmiştir. Çankırı'da başarılı olan ve sözleşme imzalamaya hak kazanan 3 proje ile birazdan sözleşme imzalayacağız. 3 projenin toplam proje büyüklüğü yaklaşık 2 milyon TL, Ajans destek tutan yaklaşık 1 milyon TL'dir" dedi.

 

"İlimizde öne çıkan sektörlerden biri olan turizmin gelişmesi için 3 alanda eş zamanlı çalışmalar yürütülmesi gerekmektedir" diyen Genç, " Birincisi günümüz şartlarına uygun olarak turist beklentilerini karşılayacak şekilde sahip olduğumuz turizm unsurlara altyapı ihtiyaçlarını gidermesi, ikincisi ilimizin etkin bir şekilde tanıtımının yapılması, üçüncüsü ise özel sektör işletmelerimizin rekabetçi konuma gelmesidir" dedi.

 

Ajansın çalışmalarına da değinen Genç, "Ajans olarak bu üç alanda da çalışmalar yürütmekteyiz. Amacımız Bölgemizin sahip olduğu birbirinden önemli turizm destinasyonlarının gelişmesine katkı sağlayacak nitelikli projeleri hayata geçirmeye yönelik çalışmalar yapmaktır. Hem altyapıya hem de özel sektörün geliştirilmesine yönelik çıktığımız mali ve teknik destek programlarıyla ilimizdeki kurum ve kuruluşlarımız ile işletmelerimizin projelerine destek sağlıyoruz. Diğer taraftan da ilimizin tanıtım ve pazarlamasına yönelik "Bütünleşik Turizm Projesi" adım verdiğimiz projeyi hayata geçiriyoruz. Proje kapsamında her ile ait turizm portalları, tanıtım filmleri, fotoğraflar, kataloglar ve çeşitli tamum materyalleri oluşturularak tanıtım faaliyetlerine ulusal ve uluslararası standart kazandırıldı" dedi.

 

Genç konuşmasının sonunda ise, "Turizm alanında faaliyet gösteren özel sektörün geliştirilmesine yönelik Ajansımız 2018 Yılı Turizm Odaklı Kalkınma Mali Destek Programım 26 Aralık 2017 tarihinde ilanına etmişti. Bu programla Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerimizde faaliyet gösteren turizm işletmelerinin rekabet güçlerinin arttırılması amaçlandı. Programımızın önceliklerinden biri turizm işletmelerinin hizmet kapasitesinin ve kalitesinin arttırılması, diğeri ise turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesidir. Program uygulandıktan bir süre sonra ziyaretçi sayılarında, turizm tesislerinin ve restoranların gelirinde, geceleme sayılarında, turizm personel sayısında ve müşteri memnuniyetlerinde artış olması hedeflenmektedir" dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından imza törenine geçildi. İmza töreninde konuşan firma yetkilileri verilen destek nedeniyle teşekkür ederek, "Bu destekler ile yatırımlarımıza devam edeceğiz ve işletmelerimizi günün şartlarına göre daha ileriye götüreceğiz" dedi.

 

 

 

 

 
Bu haber 2516 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Valilik Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI