Bugün...Türkiyeyi Ayağa Kaldıran İki Fotoğrafa Çankırı Valisinden Açıklama Geldi
Tarih: 11-01-2018 16:32:09 Güncelleme: 11-01-2018 17:37:09 + -


Sonuç olarak her iki haberi de okuduk, inceledik, araştırdık. Üzüldük. Her iki haberler ile Çankırı basınının ilgisi olup olmadığı araştırıldı. Haberlerin yayınlanmasında Çankırı basınının ilgisi olmadığı...devamını okuyunuz.


Türkiyeyi Ayağa Kaldıran İki Fotoğrafa Çankırı Valisinden Açıklama Geldi

Çankırı Bugün Ulusal Basında Çıkan İki Üzücü Haberle Uyandı

 

Birinci haber olimpiyat üçüncüsü, dünya ikincisi ve Avrupa şampiyonu işitme engelli milli güreşçi Seyfullah Karadeniz'in Çankırı Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü'nde yerleri paspaslamasıyla ilgili haberdi.

 

Dakikalar ilerliyordu ki duyduk baktık İkinci haber ise Saray'ın Valisi'nin öğretmen eşine jet atama.. Önce şehir merkezine sonra MEB il müdür yardımcılığına atama haberiydi.

 

Sonuç olarak her iki haberi de okuduk, inceledik, araştırdık. Üzüldük. Her iki haberler ile Çankırı basınının ilgisi olup olmadığı araştırıldı.  Haberlerin yayınlanmasında Çankırı basınının ilgisi olmadığı bilgileri duyulmaya, konuşulmaya başladı. Fakat birileri düğmeye basmış olmalı ki bu haberler gündeme damgasını vurdu.

 

Her İki Haberde Ulusal Basında Yer Aldı, TV'lerde Çıktı

 

Haberler kimler tarafından ulusal basına servis edildi, şaşırıldı. Şaşırmasına şaşırmadık ama çalışan gazeteciler, yerel basın mensupları ve internet medya temsilcileri bu soruyu birbirlerine sormaya başladı. “Arkadaşlar bu haberleri kim yaptı? Bilgisi olanlar varmı? Diyerek haberlerin kimler tarafından servis edildiği merak konusu haline dönüşmesine vesile oldu.

 

Cumhuriyet Gazetesinde Çıkan Saray'ın Valisi'nin Öğretmen Eşine Jet Atama Başlıklı Haberini Birlikte Okuyalım: Saray'ın Valisi'nin öğretmen eşine jet atama.. Önce şehir merkezine sonra MEB il müdür yardımcılığına

 

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, eş durumu tayiniyle öğretmen olarak iline gelen eşi Seval Aktaş’ı görevlendirildiği okuldan 24 saat sonra İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olarak atadı.

 

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Haziran ayında Mersin ili Akdeniz ilçesi kaymakamlığından Çankırı Valiliği’ne atandı. Aktaş’ın Akdeniz ilçesinde Milli Eğitim Şube Müdürlüğü’nde görev yapan eşi Seval Aktaş, eş durumu tayiniyle Çankırı Kızılırmak Ortaokulu’na geldi. Birkaç gün içinde ikinci kez il dışı tayin hakkı çıkması üzerine Aktaş yeniden başvurdu. Aktaş’ın tayini bu kez Çankırı’da Mareşal Çakmak Ortaokulu’na çıktı.

 

Kısa sürede okul müdürü sonra da İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı oldu

 

Aktaş kısa bir süre sonra görevlendirme ile Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu’na müdür oldu. Aktaş, burada bir gün çalıştıktan sonra eylülde Çankırı İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

 

Çankırı Valisi Eşiyle İlgili Torpil İddiasını Yalanladı

 

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, eşinin müdür yardımcısı yapılmasıyla ilgili kötü bir algı oluştuğunu, görevlendirmede torpil olmadığını söyledi.

 

Vali Aktaş: Vali eşi olduğu için okulda görev yapması doğru değil diye düşündüm

 

Vali Aktaş, atamayla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “Çankırı’ya geldiğimizde bir okula görevlendirmeyle ataması yapıldı. Vali eşi olduğu için okulda görev yapması doğru değil diye düşündüm. Meslektaşları ve çalışanlar ‘vali eşi geldi’ düşüncesiyle tedirgin oldular. Eşim akşam eve geldiğinde tedirginliği anlattı. Devam etmek istemesine rağmen, ‘Sakın orada devam etme. Seni oradan alacağım’ dedim. Okuldaki ahengi bozar diye endişe ettim ve hızlı bir karar verdik. Eşime haksızlık yapıyorlar.”

 

"Hiçbir Zaman Eşimin Makamını Kullanmadım"

 

Seval Aktaş ise, “Çocuklarla iç içe olmak istediğim için o okulu istemiştim ancak arkadaşlarımın tedirginliği beni yordu. Bir gün kalıp çalışamadığım için o okulu şimdi kendime kardeş okul yaptım. 25 yıldır bu işe emek verdim. MEB’in her kademesinde çalıştım, idarecilik yaptım. Yeterli ve donanımlı bir insanım. Bu görevi hak edecek bir insanım. Hiçbir zaman eşimin makamını kullanmadım” dedi.

 

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, iline tayin edilen öğretmen eşi Seval Aktaş'ı 24 saat içerisinde Çankırı Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olarak atadığı yönünde çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı.

 

Vali Aktaş, eşinin Rize'nin Pazar ilçesinde yaklaşık 15 yıl önce idarecilikle ilgili bir sınava girdiğini ve sınavı kazanan 3 kişiden birisi olduğunu söyledi.

 

"Geldiği Yerde Şube Müdürüydü"

 

Milli Eğitim idareciliğinin, atama yapıldığında gidilen yerde yeniden kazanılması gereken bir hak olduğunu belirten Vali Aktaş, "Çankırı, benim çalıştığım 10'uncu yer. Her gittiğim yerde eşim yeniden o mücadeleye giriyor. Mesela Eskişehir'e gittik, orada da sınava girdi ve 98'le kazandı. Geldiğim yerde Milli Eğitim'de şube müdürüydü." diye konuştu.

 

"Torpil Yapılmış Gibi Algılanıyor"

 

Eşinin görevlendirilmesinin haksız bir algı oluşturduğunu dile getiren Aktaş, şöyle devam etti: "Sanki eşim idareciliği hak etmiş birisi değil de vali eşi olduğundan torpil yapılmış gibi algılanıyor. Bu son derece haksız bir algıdır. Eşim 15 yıldır idarecidir. Son derece deneyimli, 25 yıldır bu mesleğin mensubu. İdareciliği de kaymakam ya da vali torpili ile değil yüksek puanlarla herkesi geride bırakarak kazanmış. Önce kendisi okulda idareci olmak istedi, ben istemedim. 'Vali eşisin, orada olumsuzluklarla karşılaşırsın, sıkıntı yaşarsın, seni yapmayalım, başka görev al' dedik ama yok. 'İdealist insanım, okulda yöneticilik yapacağım' dedi.

 

"Vali Eşi Olduğu İçin..."

 

Eşinin okula gittiği gün oradaki öğretmenlerin, idarecilerin "Vali eşi geldi" diye rahatsız olduklarını anlatan Hamdi Bilge Aktaş, şunları söyledi: "Ben de bana izah ettiği zaman, 'Sen orada devam edersen, arkadaşlarımızın verimi olumsuz etkilenebilir.' dedim. Kendisini ikna ettim. Tabii vali eşi olduğu için her yerde çalışması sorun olabilir. Onun için yapabileceğimiz tek şey, Milli Eğitimde idarecilik vermekti. Milli Eğitim Müdürlüğünde de 2 müdür yardımcısı vardı. Onu da görevlendirdik. İsteyen herkes araştırabilir. İdareci, müdür yardımcısı olduğundan beri yüksek performansla çalışıyor, ilçeleri geziyor. Kendisine verilen görevleri layıkıyla yerine getiriyor."

 

"Görevlendirme 6 Aylık"

 

Aktaş, vali eşinin sosyal görevleri de bulunduğuna işaret ederek, "Diyelim Başbakan, Cumhurbaşkanı, bakanlar eşleri ile geldi ya da belediye başkanının eşi var. Onlarla bazı faaliyetler yapmak durumunda. Onun için okul müdürlüğü yapması çok uygun olmaz diye düşündük. Bu görevlendirme 6 aylık, bugünün görevlendirmesi değil. 6 ay sonra tekrar getirilip konulan bir şey. Bunu ben de anlamış değilim. Halkımızın takdirine sunuyorum." ifadelerini kullandı.

 

"Milli Takıma Paspas ile Hazırlanıyor" Haberi Üzerine İnceleme Başlatıldı

 

Dha'nın "Milli Takıma paspas ile hazırlanıyor" haberi üzerine inceleme başlatıldı

 

Çankırı Valisi Aktaş: "Talihsiz bir olaydır, bakanlıktan müfettiş görevlendirildi"

 

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, olimpiyat üçüncüsü, dünya ikincisi ve Avrupa şampiyonu işitme engelli milli güreşçi Seyfullah Karadeniz'in Çankırı Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü'nde yerleri paspaslamasıyla ilgili açıklama yaptı. Vali Aktaş, "Talihsiz bir olaydır. Gençlik ve Spor Bakanlığı'mızdan müfettiş görevlendirildi, incelemeyi yapacak" dedi.

 

Doğan Haber Ajansı'nın bugün "Milli Takıma paspas ile hazırlanıyor" başlığıyla servis ettiği haber geniş yankı buldu.

 

Uluslararası alanda önemli başarılar elde eden işitme engelli milli güreşçi Seyfullah Karadeniz'in taşeron işçi olarak çalıştığı Çankırı Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü'nde, yerleri paspasladığı görüntüler, kamuoyunun tepkisini çekti. Medyada yer alan görüntüler üzerine Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın talimatıyla soruşturma başlatıldı.

 

Çankırı Valisi Aktaş da tepki çeken olayın ardından milli güreşçi Karadeniz'i makamında ağırladı. Olayın kendilerini üzdüğünü söyleyen Aktaş, "Maalesef dün bizi üzen, yönetici ve hem de Türk halkının evladı olarak moralimizi de bozan bir haber almış olduk. Kendi ilimde, yöneticisi olduğum ilde bir Avrupa şampiyonunun, dünya şampiyonasında dereceye girmiş kardeşimizin üzüldüğüne biz de tanık olduk. Bu şekilde biz de basın yoluyla bunu öğrenmiş olduk" dedi.

 

"Başka Yerde Görev Almasını Sağlayacağız"

 

Vali Aktaş, kendisine daha önce bildirilmediğini ifade ettiği olayla ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca soruşturma başlatıldığını ve müfettiş görevlendirildiğini anlatırken şunları söyledi:

 

"Milli sporcumuzun olumsuz şartlarda çalıştığıyla ilgili birtakım bilgiler aldım. Bu, görsel olarak da medyaya yansıdı. İlimizin bu şekilde anılması tabii bizi üzmüştür. Bu tür konunun daha önceden bana intikal etmemesi, benim açımdan üzücü bir olaydır. Önceden bilgimiz olsa, daha farklı bir yaklaşım içinde olunabilirdi. Bu konu, medyaya ve bize yansıdıktan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı'mızdan bir müfettiş görevlendirildi. Kendisi ilimize gelmek üzeredir. Geldikten sonra bu konuyla ilgili incelemeyi yapacak. Eğer bir ihmal varsa kusur varsa bununla ilgili gereken yapılır. Biz de acilen önlem olarak bu kardeşimizi bulunduğu yerden alıp, başka bir yerde görev almasını bugün sağlayacağız."

 

"Umarım, Çankırı'mızla İlgili Olumsuz Algı Oluşturmaz"

 

Olayın Çankırı ile ilgili olmadığını savunan Vali Aktaş, "Umarım bu konu, Çankırı'mızla ilgili olumsuz bir algı oluşturmaz; çünkü bunun Çankırı ile bir ilgisi yok. Talihsiz bir olaydır. Güreşçimizin ağabeyi de eski şampiyonlardan. Şu anda güreş antrenörlüğü yapıyor" diye konuştu.

 

Ağabey Karadeniz: "Müfettişlere Düşüncelerimizi Aktaracağız"

 

Milli güreşçi Seyfullah Karadeniz'in ağabeyi güreş antrenörü Seyfettin Karadeniz de tepki çeken olayla ilgili Çankırı Valisi Aktaş ile görüştüklerini söyledi. Ağabey Karadeniz, "Valimize biz durumu arz ettik. İnşallah müfettişler gelecek; bizler, düşüncelerimizin ne olduğunu kendilerine aktaracağız. Takdir, büyüklerimizindir. 25 sene güreş sporuyla uğraştım. Bu olaylardan inşallah sonuç olumlu çıkar" dedi.

 

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş eşi ile birlikte

 

Milli güreşcinin paspas yaptığını gösteren foto

 

Üzücü haberlerin çıkmasına vesile olan iki kare fotoğraf
Bu haber 7252 defa okunmuştur.

Etiketler :
Eyilmaz / 15-01-2018 00:08:00

Sn valim siz bir kurum da kim ne yapar elbette bilemezsiniz Sn Milletvekillerimizde, Bakanlarımızda bilemezler. Ama bir kurumun müdürü bilmek zorunda. Hele Avrupa şampiyonu olan, olimpiyatlarda derece yapan birisinin bu işlerde çalıştırılmayacağını çok iyi bilmek zorunda. O paspas tesadüfen alınmış değil. Vatandaş olarak hepimiz üzüldük. Asıl üzüldüğümüz hak etmediği halde sadece lisansı var diye kurumun sporcuları olup boşta gezen bir sürü memurlar var bu ülkede hiçbir zaman başarı gösterememişler. Tek işleri müsabakalara girmek. Bu konuda mutlaka duyarlı davranacağınızı düşünüyoruz saygılar sunuyoruz.

hemşehri / 12-01-2018 09:46:00

Sn Çankırı valimizin; "eşi sn hanımefendiyi il milli eğitim müdür muavini yapmış" haberini duyduk. Umarım bu haber gerçek değildir. Bu atama, devlet memurlarının liyakat, eğitim ve başarı esaslı yükselmesine uygun mu bilemiyorum ! Atama, hukuken geçerli olsa bile vicdanen hepimizin kalbinde kaygı ve korku oluşturdu.FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Valilik Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI