Bugun...Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Büyük Bir Özlem Ve Saygıyla Andık
Tarih: 10-11-2017 20:37:28 Güncelleme: 11-11-2017 11:45:28 + -


Çankırı'daki Anma programı etkinlikleri saat 14:00’te gerçekleştirilecek olan Bir Türkün Hikayesi konulu konferans ve 13 Kasım 2017 Pazartesi günü TOBB Fen Lisesi’nde gerçekleştirilecek olan fidan dikimi ile sona erecek.


Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Büyük Bir Özlem Ve Saygıyla Andık

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatür'ün ölümünün 79. yıldönümü münasebetiyle Çankırı'da anma töreni düzenlendi.

 

Ülkemizin kurtarıcısı, kurucusu, baş komutanı, baş öğretmeni ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüzü 79.ölüm yıl dönümünde rahmetle, minnetle, şükranla, özlemle saygıyla yad ediyoruz. Mekanın cennet, ruhun şad olsun. Nur içinde uyu.

 

Ulu Önder Atatürk Vefatının 79. Yılında Anıldı

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 79’uncu yılında Çankırı’da çeşitli etkinliklerle anıldı.

 

Atatürk Anıtı’nda başlayan etkinlikler çelenk töreniyle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Çankırı Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı’nın çelenkleri anıta bırakıldı. Saat 09.05’te siren eşliğinde iki dakikalık saygı duruşunun ardından çelenk töreni sona erdi.

 

Çelenk töreninden sonra 100. Yıl Kültür Merkezi Güzel Sanatlar Galeri’sinde Atatürk Fotoğrafları Sergisi açıldı.

 

100. Yıl Kültür Merkezi Güzel Sanatlar Galeri Salonunda Atatürk'e ait sonradan renklendirilen fotoğrafların sergisi Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş ve Garnizon Komutanı Albay Oğuz Çiçek tarafından açıldı.

 

Fotoğraflar arasında Atatürk'ün Çankırı'ya geldiği 2 adet fotoğraf da yer aldı. Vali Aktaş sergiyi gezdikten sonra sergiye gelenler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Anma etkinlikleri Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde, Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan program ile devam etti. Anma programında Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü İsmail Yıldız günün önemine dair bir konuşma yaptı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Garnizon Komutanlığından Piyade Üsteğmen Samet Arıca yaptı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın seslendirilmesiyle başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşma Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü İsmail Yıldız tarafından yapıldı.

 

“Fikirleri ile idealleri ile dilimize ve sanatımıza verdiği önem ile bağımsızlık için verdiği mücadele ile sadece Türk milletine değil, tüm insanlığa örnek olan bir lider Mustafa Kemal” sözleri ile konuşmasına başlayan Yıldız, Atatürk’ün ölümsüzlüğe uğurlandığı bu günde hepimize düşen en büyük görevin Cumhuriyeti anlamak, sahip çıkmak ve gençlere bu büyük emanetin kıymetini anlatmak olduğunun altını çizdi.

 

Yıldız, Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik'te mütevazı bir ailenin vatan aşkı ile yanan bir çocuğu olduğunu, hayatının her safhasında vatanını karşılıksız sevdiğini, milletine sınırsız güvendiğini, l. Dünya Savaşından sonra herkesin ümidini kestiği bir dönemde Samsun’dan başlattığı sine-i millet hareketini Ankara'da zaferle sonuçlandırdığını ifade ederek, “Bu gün modern değimiz Avrupa krallık ve diktatörlüklerle yönetildiği dönemde Atatürk halkına dönerek Türk milletinin karakterine en uygun yönetim Cumhuriyettir" diyerek milletine olan güvenini samimiyetle ortaya koydu” diye konuştu.

 

Konuşmasına gençlere seslenerek sürdüren Yıldız şunları dile getirdi:

 

“Gençler Atatürk'ü anlamak için evvela Cumhuriyete sahip çıkın, bu millete samimiyetle güvenin. Zira bu millet kendine güvenen hiç bir lideri yarı yolda bırakmadı. Bakın Kurtuluş Savaşına; Emperyalistlerin bitti dediği yerden bu millet yeniden dirilmiş. ‘Biz geçmişte de vardık gelecekte de olacağız’ dedi. Sevgili öğrenciler milletinin geleceğinin sizlerin elinde olacağını bilen Atatürk ‘Gençler Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak sizlersiniz’ diyerek bu aziz milletin kaderini sizlere emanet etti.”

 

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirmesinin ardından Garnizon Komutanlığı’ndan Piyade Üsteğmen Samet Arca “Atatürk’ün hayatı” konulu konuşma yaptı.

 

Arca, Atatürk’ün muharebelerin birçoğunda görev aldığını, komutan olarak muharebelerde sevk ve idarede gösterdiği başarı ile Türk tarihine biz dizi zafer armağan ettiğini vurgulayarak “İnanılması güç zaferlere imza attı” dedi.

 

“Atatürk Türk milleti için kutsal bir ideal. 10 Kasım anma törenleri ona ve ilkelerine sadakatle ve daima iyiye, güzele, doğruya gidişin kıvancı ile tekrarlanacak, yokluğunu getiren her yeni 10 Kasım’da aziz ruhu daha güçlü ve azimli Türk gençliği ile şad olacak” diyen Arca şunları belirtti:

 

“Eşsiz kahraman, büyük önder Atatürk; Hiçbir millet, evladına karşı, Türk milletinin sana borçlandığı derecede büyük bir minnet altına girmedi. Türk milleti, sana şükran borçlu. Yurdunu emanet ettiğini Türk milleti ve onun bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetleri vazifesini bugüne kadar aynı bağlılıkla, senin gösterdiğin istikamette yapmış ve yapmaya devam edecek. Bundan hiç kuşkun olmasın. Kurduğun Cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacağız. Ebedi istirahatahında rahat ve müsterih uyu.”

 

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından Atatürk’ün sevdiği Türküler seslendirildi. Program öğrencilerin sahnelediği oratoryonun ardından sona erdi. Organizasyonu gerçekleştiren öğrenci ve öğretmenleri bizzat tebrik eden Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, büyük önderi özlem ve rahmetle andıklarını ifade etti.

 

Etkinliklere Vali Hamdi Bilge Aktaş, Garnizon Komutanı Piyade Albay Oğuz Çiçek, Belediye Başkan Vekili Tuncay Koç, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Baro Başkanı Av. Erkan Köroğlu, Vali Yardımcıları Zeki Karaca ve Abdullah Aslaner, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Albay Murat Bozkurt, daire müdürleri, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Anma programı etkinlikleri saat 14:00’te gerçekleştirilecek olan Bir Türkün Hikayesi konulu konferans ve 13 Kasım 2017 Pazartesi günü TOBB Fen Lisesi’nde gerçekleştirilecek olan fidan dikimi ile sona erecek.

 

10 Kasım Anma Törenine Vali Hamdi Bilge Aktaş’ın Taktığı Atatürk Ve Türk Bayrak Desenli Kravatı İlgi Gördü

 

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş’ın törene üzerinde Atatürk fotoğrafı bulunan kravat takarak katılması dikkat çekti. Sayın Valimizin törene üzerinde Atatürk fotoğrafı bulunan kravat takarak katılması bir kez daha takdirle karşılandı.

 

Cumhuriyeti çok güzel yorumlayan Sayın Vali Hamdi Bilge Aktaş 10 Kasım anma töreninde de Ata’ya olan sevgi, saygı ve özlemini dik duruşuyla gösterdi. Sayın valimizi kutlarız.

 

www.haberci18.com Admini Mustafa Çelik “Büyük Atatürk: Senin eserlerini yok etmeye, devrimlerini ve düşüncelerinin izlerini silmeye çalışanlar, dara düşünce adına sığınmaya çalışıyorlar. Seni her geçen gün daha da artan sevgi, saygı ve özlemle anıyor ve arıyoruz. Ruhun şad mekanın cennet olsun.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 3520 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI