Bugun...Yaran Gecelerinin 2016-2017 Sezonu Başağaların Ocaklarının Yakılmasıyla Sona Erdi
Tarih: 02-04-2017 09:10:45 Güncelleme: 02-04-2017 10:46:45 + -


Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Büyük Başağalarından Zülkif Akdoğan ve Küçük Başağalarından İbrahim Harmancı başağaların düzenlediği başağa gecesi kazasız, belasız sona erdi.


Yaran Gecelerinin 2016-2017 Sezonu Başağaların Ocaklarının Yakılmasıyla Sona Erdi

Büyük-Küçük Başağa Ocakları Yakıldı

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları tarafından düzenlenen 2016-2017 Sezonu Yaran geceleri 25 Mart 2017 Cumartesi günü yapılan muhteşem etkinliklerle sona erdi.

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisinin düzenlediği etkinliğin 2016-2017 sezonu, Büyük-Küçük başağa ocaklarının yakılmasıyla tamamlandı.

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Büyük Başağalarından Zülkif Akdoğan ve Küçük Başağalarından İbrahim Harmancı başağaların düzenlediği başağa gecesi dolayısıyla Cumartesi günü Büyükbaşağa’nın bahçesinde verilen sabah kahvaltısı ile başlayan etkinlikler sabaha kadar sürdü.

 

Yaranlar, sabahın erken saatlerinden itibaren kalkarak başağalarının Meclis geceleri için hazırlıklara başladı. Başağaların davetlileri olarak hep birlikte yapılan kahvaltı ile güne başlayan yaranlar, gün içerisinde Küçüksanayi Sitesi, Çankırı Cadde ve Sokaklarında gezerek insanları yaran gösterilerine davet ettiler. Gezi esnasında tüm esnaflarımıza hayırlı işler bol kazançlar dilediler. Öğle Yemeği Cebeci Restaurant’ta Yenildi.

 

Yaranlar, akşam saatlerinde Yunus AVM’de bir gösteri yaptılar. Gösterinin ardından Paşabeyoğlu İş Merkezinde bulunan Yaran Evi’nde Büyük ve Küçük Başağa gecesinin ikisi birden yapıldı. Meşaleler ışığında Meclis Odasına giren Yaranağaların gözleri ışıl ışıl alev saçıyordu.

 

Gün boyu kent merkezinde özel kıyafetleriyle gezen yaranlar, akşam Çankırı Paşabeyoğlu İş Merkezi'ndeki Yaran Evi'ne kadar yürüyerek, başağa ocağını yaktılar. Yaran, şehitlerimiz için, gazilerimiz için vatanımız, milletimiz, bayrağımız için Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

 

Yaran Meclisine Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği Büyük Başağası Recep Deneci ve yaran ekibi, Ahi Yaran Derneği Başağası Ahmet Absarılıoğlu ve ekip arkadaşları, Müteahhit ve İnşaat sektörü ve çeşitli esnaf kesimi camiasından isimlerini tek tek sayamadığımız çok sayıda davetli misafirler ile şehir içi ve şehir dışından davetli misafirler katıldı.

 

Geleneklere göre, akşam namazından sonra başlayıp sabah namazıyla sona eren yaran toplantıları kapsamında, okunan manilerin yanı sıra misafirlerin katılımıyla çeşitli oyunlar oynandı. Çankırı’ya has fasıllar seslendirildi. Gülen yüzler tüm ocaklarımızda eksik olmadı.

 

Sazende Metin Gül hocamız ve Hüseyin Bayraktar kardeşimiz sazıyla, sözüyle meclise renk kattılar. Mahalli oyunlar ve orta oyunları düzenine geçinildiğinde hem yaranlar eğlendi hem de misafirler hoşça bir vakit geçirdiler. Coşkulu oyunlar oynandı. “Kömür Gözlüm, Mahim, Üçayak, Çarşılardan Üç Mum aldım, Kahve Yemen’den gelir Kürdün Kızı, Genç Osman, Fatma’m, Ark Altında Bendim Var, Yıldız, Depetarla, Bir Gömlek giyer Kısarak” gibi oyunlara misafirlerde eşlik etiler.

 

Gecenin ilerleyen saatlerinde yemeklerin hazır olduğu Çavuş İbrahim Kayabaşı tarafından Büyükbaşağa’ya haber verilmesi ile yaranda yemek hazırlığı ve yemek düzenine geçildi.

 

Büyükbaşağa’dan başlamak üzere Küçükbaşaağa, Reis, yaran ve misafir ağaların sıra ile ellerinin yıkanmasına yardımcı olunuldu. İbrik, leğen ve havludan oluşan temizlik, gelenek, görenek düzeni yabancı misafirleri büyüledi. Sofralar hazır olduğundan Çavuş İbrahim Kayabaşı Büyükbaşağaya “buyur başağam” dedi. Büyükbaşağa, Küçükbaşağaya, Küçükbaşağada Reise, Reis de bütün yaran ve misafirlere buyur ederek takım yemekleri ağız tadıyla yenildi.

 

Cezayir havasını çaldılar. Çavuş İbrahim Kayabaşı dikkat çekerek bütün yaran ve misafirleri ayağa kaldırdı. Bu sezonda da yanan tüm ocaklara davetli misafirler sıra ile yüzleri yarana dönük olarak sağ elleri kalpleri üzerinde kapıya doğru geri geri çıkarak “Allahaısmarladık, ocağınız daim olsun” diyerek vedalaştılar duygu dolu anlar yaşanarak yaran evini boşalttılar.

 

Büyük Başağa Zülkif Akdoğan, yaptığı konuşmada, Yaran kültürünün sadece eğlence olmadığını belirtti. Akdoğan, "Yaran, Türk örf ile adetlerinin, İslam ahlak ve faziletinin bütünleşmesinden meydana gelen, ahilik temel prensipleriyle yönetilen, kaliteli üretim, hilesiz satış felsefesinde esnaf yetiştiren, işçisi, memuruyla toplumun her kademesinde görev almış üstün karakterli kişilerin yetiştirildiği talim ve terbiye ocağıdır." dedi.

 

Birlik ve beraberliğin devamı için yaran ocağını yaktıklarını kaydeden Küçükbaşağa Harmancı ise, "Devir, birlik ve beraberlik devridir. Bugün şehitlerimiz, gazilerimiz vatanımız, milletimiz için mevlit okuttuk, dualar ettik. Bu topraklarda birlik, beraberlik bozulmayacak." diye konuştu.

 

Çankırı Yaran Kültürünü Yaşatma Derneği Büyükbaşağası Zülkif Akdoğan, Küçükbaşağası İbrahim Harmancı Cumartesi gecesi 2016-2017 sezonunun Büyük- Küçükbaşağa ocağını yaktılar, mutlu bir şekilde de bu sezona güle güle dediler. Yaran sezonunun sonuna gelindiğini söyleyen, Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Başağaları Zülkif Akdoğan ve İbrahim Harmancı bu süreçte kendilerini yalnız bırakmayan yaranlara sonsuz teşekkür ettiler.

 

-www.haberci18.com İnternet Medyası Olarak Elimizden Geldiği Kadar Çankırı Yaranı Ve Yaranağalarına Tam Destek Verebilmenin Heyecanı Ve Mutluluğuna Ortak Olduk.-

 

Çankırı Yâran’ı Yazılı Anlatılsa da Canlı Yaşamak Başka Bir Haz Veriyor!

 

Ne Mutlu Çankırı’mızda ve ülkemizde, Yaran ağa olanlara. Ne Mutlu Yaran kültürünü yaşatanlara, Ne mutlu Yaran olarak ölenlere.

 

Hemşerilerimizi bir araya getiren ve memleket hasretlerini bir nebze de olsa dindiren bu tür etkinliklerin artarak devam etmesini diliyor, düzenleyenleri tebrik ediyor, katkıda bulunanlara şükranlarımı arz ediyor, cümleye saygılar sunuyorum.

 

“Toplumun bizlere öğrettiği örf ve adetler vardır” diyen Mustafa Çelik, “Toplum içinde yaşarken bazı adap ve edep kurallarına uymamız gerekir. Birbirimize her zaman saygılı ve hoşgörülü olunulması gerekir. Eğer saygı ve sevgi gösterirsek daha huzurlu bir dünya olur” dedi.

 

Çelik sözlerine şöyle dam etti: Gelişen dünya çerçevesinde herkesin evlatlarını en iyi şekilde yetiştirmesi gerektiğini de vurgulayarak, “Teknoloji her saniye daha da ilerliyor ve bu ilerleme aile bağlarını da koparıyor. Herkesin elinde cep telefonu yada taplet bilgisayar. Evde sohbet yok. Bir birini dinleme yok. Bu çok tehlikeli bir durum. Evlatlarımızla mutlaka sohbet edelim dertleşelim. Çocuklarımızı milli ve manevi değerlerden asla koparmayalım. Eğer çocuklarımızı bu değerlerden koparırsak geleceğimizi de koparmış oluruz” dedi.

 

Kültürün harman olduğu toprak Çankırı’mızdır. Dileğimiz odur ki bundan sonrada toplumun her kademesindeki saygın ve itibarlı insanlar bu meclislerden yetişir. Yaran olmak ayrıcalıktır, bu ayrıcalığı her Çankırılı yaşamalıdır. Her Kişi Yaran Olamaz, Er Kişi Yaran olur. Son sözümüzde şudur “Yaranımız Yarınımızdır. Kız anadan öğrenir sofra düzmeyi, Oğlan babadan öğrenir sohbet gezmeyi” saygı ve sevgilerimizle.

 

www.haberci18.com olarak “İyi ve kötü gününüzde her zaman yanınızdayız” hiç şüpheniz olmasın. Şahsımız “Bizans yalakası değiliz, memleket sevdalısıyız”…

 

Bu vesilelerle tüm başağa ve yaranağlara Ocaklarınız daim olsun derken, ömrümüz olursa, önümüzdeki sene Cenab-ı Allah kısmet ederse tekrar buluşmak üzere Allaha ısmarladık diyoruz. Cenab-ı Allah yar ve yardımcımız olsun, birlik ve beraberliğimiz daim olsun. Hoşça kalın, dostça kalın.

 

Yaran Geleneği

 

Oğuzlardan bu yana özü ahilikten gelen, daha sonra esnaf lonca teşkilatı haline dönüşen sosyal bir kurum olan yaran, başağa, küçük başağa ve yaranlardan oluşuyor.

Erkeklerin, sazlı ve sözlü vakit geçirdiği esnaf birlikteliği olan yaran gecelerinde, özellikle kış aylarında Cumartesi günleri bir araya geliniyor.

Sadece eğlence değil dayanışma biçimi olarak görülen gecelerde, katılanların birbirleriyle küs olmaması gerekiyor. Yaran müziğinde genellikle bağlama, keman, cümbüş, ut, klarnet, darbuka, kanun, def ve zilli maşa kullanılıyor. Yaran çavuşu tarafından belirlenen yaranlar, ortaya çıkarak Çankırı'ya has zeybek oynuyor.

 

Büyük Başağa Zülkif Akdoğan, Küçük Başağa İbrahim Harmancı, Yaran Reisi Tayfun Sanar, Yaranağalar; Metin Ekizceli, Ekrem Aktaş, Abdulmuttalip Çağlar, Meriç Özsu, Yasin Buğra Demirel, Ahmet Kaymak, Resul Demirci, Ahmet Kaptan, Resul Yılmaz, Murat Gücükçapraz, Mehmet Yardımcı, Etem Göktaş, İbrahim Akdoğan, Rıdvan Taşçı, Abdullah Yardımcı, Harun Karataş, Zihni Kahraman, Mustafa Efe, Ziya Karakuş, Osman Akdoğan, İbrahim Varmaz

 

Yaran Çavuşu İbrahim Kayabaşı

 

Basın Temsilcisi: Haberci18.com- Mustafa Çelik

 

Sazende: Metin Gül, Hüseyin Bayraktar

 

Aşçı: Üzeyir Tekmen, Çayzade: Ertuğrul Varmaz 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 12447 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI