Bugun...Yaran Reisi Tayfun Sanar, Metin Ekizceli, Ekrem Aktaş Ve İbrahim Varmaz Yaranağalar Ocaklarını Ağız Tadıyla Yaktılar
Tarih: 20-03-2017 09:29:45 Güncelleme: 25-03-2017 08:49:45 + -


5.ci Ocak sahipleri Reis Tayfun Sanar, Metin Ekizceli, Ekrem Aktaş, İbrahim Varmaz yaranağalar ocak sıralarını hem kendilerine, hemde yaran meclisine yakışır bir şekilde savdılar. Misafirleri ise TBMM çalışanları idi.


Yaran Reisi Tayfun Sanar, Metin Ekizceli, Ekrem Aktaş Ve İbrahim Varmaz Yaranağalar Ocaklarını Ağız Tadıyla Yaktılar

Yaktılar

 

Reis Tayfun Sanar, Yaranlar Metin Ekizceli, Ekrem Aktaş, İbrahim Varmaz Yaranağalar Muhteşem Bir Ocak Yaktılar. Reis ve yaranağaların Yaran Gecesi’ne her zaman olduğu gibi şehir içi, şehir dışı, yurt dışından seçkin misafirler katıldı.

 

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü etkinlikleri programları vesilesi ile yaran meclislerine bir hafta aran veren Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları kaldıkları yerden ocaklarını yakmaya devam etti.

 

11 Mart 2017 Cumartesi akşamı 5.ci Ocak sahipleri Reis Tayfun Sanar, Metin Ekizceli, Ekrem Aktaş, İbrahim Varmaz yaranağalar ocak sıralarını hem kendilerine, hemde yaran meclisine yakışır bir şekilde savdılar.

 

Gelenek ve görenekleri ile Türk insanını birbirine bağlayan tek il Çankırı ve onun vazgeçilmeyen yaranıdır.

 

Yaran oyunları ile başlayan gecede yaşlılar, gençler, Çankırı’nın sekiz asırlık geleneğini Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Evinde doyasıya yaşadılar. Yaran Evinde adabına göre oturan misafirler, başağa önderliğindeki yarenlerle Yaren Meclisini tanıma fırsatı buldu. Çankırı yaran kültürü geleneklerinin anlatıldığı gecede gençler, yaran kültürünün olmazsa olmazı yer sofrasında bir araya geldi. Reis Tayfun Sanar’ Metin Ekizceli, Ekrem Aktaş, İbrahim Varmaz Yaranağalar’ın ocak misafirleri, söylenen maniler, yöresel lezzetler, oynanan orta oyunları ile oldukça renkli ve keyifli zaman geçirdi.

 

Sadece eğlence değil dayanışma biçimi olarak görülen gecelerde, katılanların birbirleriyle şen şakrak (Güler yüzlü) olmaları göz kamaştırmaya yetiyor da artıyor.

 

Ellerin yıkanmasının ardından yaran takım yemeği ikramında bulundu.

 

Davetlilere Yayla çorbası, Çabada Güveç, Tereyağlı Pirinç Pilavı, Üzüm Hoşafı, Elde sarılmış Yaprak Sarma dolma, Bamya yemeği ve yöremize has Baklava Tatlısı, çay ikram edildi. 

 

Oldukça güzel ve eğlenceli geçen gece yenen yemek ve sofra duasıyla kısa bir süre dinlenme faslına geçildi. Yaran ocaklarımızda kesinlikle abartılı bir şekilde eğlence uygulanmıyor.

 

Çankırı’nın yöresel kültür mirasında önemli bir yere sahip olan Yaran kültürünü yaşatmak için bir araya gelen yaranlar genciyle, yaşlısıyla ülkeyi kaosa sürüklemek isteyen iç ve dış terör örgütlerine karşı okunan kuranlar ile okunan hatimler ile elleri sema ya açarak yapılan dualar ile birlik ve beraberlik mesajı verdi.

 

Reis ocağında “Bu müessesede kötü alışkanlıklara yer verilmez. Aynı zamanda İslam ahlakına aykırı davranışlar da hoş karşılanmamaktadır. Bu müessesede 3 kapalı 3 açık olmak üzere 6 temel ilkenin varlığı anlatıldı. Her ahi ve yaranın evi, sofrası ve kapısı açık olmalıdır. Gözü, dili ve beli ise kapalı olmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

 

Ankara ve diğer şehirlerden gelerek ocak sahiplerini sevindiren misafir ağalar ortak görüşlerini mikrofonlarımıza söylediler. “Hemşerilerimizi bir araya getiren ve memleket hasretlerini bir nebze de olsa dindiren, bu tür etkinliklerin artarak devam etmesini diliyor, düzenleyenleri tebrik ediyor, katkıda bulunanlara şükranlarımızı arz ediyor, cümleye saygılar sunuyoruz.” Dediler.

 

Kalk git kahvelerinin ikramından sonra çalınan Cezayir Türküsü ile yaran meclisi ilerleyen gece saatlerinden sona gece sona erdi. Tayfun Sanar reis’in, Metin Ekizceli, Ekrem Aktaş, İbrahim Varmaz Yaranağalar’ın ocağını şenlendiren misafirler ile toplu hatıra fotoğraf çektirildi, misafirler uğurlandı.

 

Kültürün harman olduğu toprak Çankırı’mızdır. Dileğimiz odur ki bundan sonrada toplumun her kademesindeki saygın ve itibarlı insanlar bu meclislerden yetişir. Yaran olmak ayrıcalıktır, bu ayrıcalığı her Çankırılı yaşamalıdır. Her Kişi Yaran Olamaz, Er Kişi Yaran olur. Son sözümüzde şudur “Yaranımız Yarınımızdır. Kız anadan öğrenir sofra düzmeyi, Oğlan babadan öğrenir sohbet gezmeyi” saygı ve sevgilerimizle birlikte Ocağınız daim olsun Başağalarım, Yaranağalarım diyoruz.

 

25 Mart 2017 Cumartesi Günü Akşamı Büyük Başağa Zülkif Akdoğan, Küçük Başağa İbrahim Harmancı ocağı yakılacaktır.

 

Yaran ocağında mahalli oyunların yanı sıra  hem düşündüren hemde ders veren orta oyunlar sergilendi. Orta oyunlarında ifade edilen adalet, merhamet ve hakikat değerleri ile bütün insanlığı buluşturması gerektiği sonuçların çıkartıldığı ocaklar, yaran meclisi mekânımız yerli, yabancı misafirağalar ile dolup taşıyor. İzdiham yaşanıyor. Öz kültürümüzü bu şuurla ileriye taşımaya çaba gösteriyoruz.

 

Büyük Başağa Zülkif Akdoğan, Küçük Başağa İbrahim Harmancı, Yaran Reisi Tayfun Sanar, Yaranağalar; Metin Ekizceli, Ekrem Aktaş, Abdulmuttalip Çağlar, Meriç Özsu, Yasin Buğra Demirel, Ahmet Kaymak, Resul Demirci, Ahmet Kaptan, Resul Yılmaz, Murat Gücükçapraz, Mehmet Yardımcı, Etem Göktaş, İbrahim Akdoğan, Rıdvan Taşçı, Abdullah Yardımcı, Harun Karataş, Zihni Kahraman, Mustafa Efe, Ziya Karakuş, Osman Akdoğan, İbrahim Varmaz, Yaran Çavuşu İbrahim Kayabaşı, Sazende: Metin Gül, Hüseyin Bayraktar, Aşçı: Üzeyir Tekmen ile birlikte çayzade her ocakta olduğu gibi bu ocakta da hazır bulundular.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 10729 defa okunmuştur.

Etiketler :
METİN KOÇ / 21-03-2017 11:10:00

KARDEŞLİĞİN DOĞDUĞU, SEVGİLERİN BİRLEŞTİĞİ, BELKİ DURGUN, BELKİ YORGUN, YİNE DE MUTLU, YİNE DE UMUTLU, YİNE DE SEVGİ, KARDEŞLİK, DUSTLUK ARKADAŞLIK VE BARIŞ DOLU OLARAK YAKMIŞ OLDUĞUNUZ YAREN OCAĞINIZ HAYIRLI OLSUN. BAŞTA BAŞ AĞALAR OLMAK ÜZERE TÜM YAREN AĞALARIMI KUTLUYORUM. OCAKLARINIZ SÖNMESİN. DAİMA YANSIN. ALLAH YARAN GECELERİNİZİ DAİM ETSİN.FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI