Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş Dobra Dobra Konuştu (Özel Haber)

Vali Aktaş, "Şehitler, yaranlar diyarı, Tuzun Başkenti Çankırı Devletine bağlı, huzur içinde yaşanan, insanları son derece saygılı ve Türk geleneksel kültürüne, değerlerine sahip çok güzel bir ilimiz” dedi.

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş Dobra Dobra Konuştu (Özel Haber)
11 Ocak 2020 - 18:48 - Güncelleme: 11 Ocak 2020 - 20:38

Dobra Dobra Söyledi!

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Açık ve Net Söyledi; “Ankara Yolu Üzeri KYK Yurtlarının Bulunduğu Yere Yeni Devlet Hastanesinin Yapılmasını İstemem” Dedi.

Vali Hamdi Bilge Aktaş “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla Çankırı’da yerel ve ulusal düzeyde görev yapan yazılı ve internet basın temsilcileriyle dün kahvaltıda bir araya gelmişti.

İlimizde faaliyet gösteren Hacı Baba Kafe’de verilen kahvaltıya Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız ile basın mensupları katılarak hem 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü, hem de 10 Ocak İdareciler günü kutlandı, karşılıklı tebrikleşmeler gerçekleşti.

Samimi bir ortamda geçen kahvaltıda konuşan Vali Aktaş, gazetecilerin çok önemli kamu görevi de ifa ettiklerini belirterek  “Gazeteci olmazsa idareci biraz daha ileri gidip despotik bir yapıya girebilir. Gazeteciler bu anlamda çok önemli kamu görevi ifa ediyor. Herkesin görevini doğru, ahlaki şekilde yapması lazım. Etik kurallara uygun, toplumun değerleriyle barışık, adil, şeffaf şekilde görevimizi yapmalıyız. Birkaç istisna hariç Çankırı’da basınımızla güzel bir şekilde çalışıyoruz. Çankırı’da güzel şeyler yapılıyor. Basınımızı her zaman yanımızda görmek istiyoruz, görüyoruz da” dedi.

Admin Çelik, “Sakınmadan, Çekinmeden Konuşan İnsanın Canını Yerim” dedi.

Asli unsurun Çankırı halkı olduğunun altını çizen Vali Aktaş, “Halkımıza sağlıklı, huzurlu bir süreç temenni ediyorum. Çankırı’mız buna layık. Devletine bağlı, huzur içinde yaşanan, insanları son derece saygılı ve Türk geleneksel kültürüne, değerlerine sahip çok güzel bir ilimiz” diye övgü dolu sözlerle Çankırı’dan bahsetti.

Basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Vali Aktaş, Çankırı’ya neler yapılabilir konusunda bakanlar geldiğini, kendisinin Ankara’da temaslarda bulunduğunu, Çevre ve Korgun-Kurşunlu Yolu’nun Çankırı için önemli olduğunu, Altyapı ve Ulaştırma Bakanının gerekli talimatları verdiğini söyledi.

Şehrimiz Valisi Hamdi Bilge Aktaş’a Sorulması ve Cevapsız Kalmaması Gerekli Bir çok Soru da www.haberci18.com İnternet Medya sahibi Mustafa Çelik’den geldi.

İşte Çelik’in Sorusu: İlimiz Valisi olarak her alanda Çankırı’yı ve insanlarını çok sevdiğinizi söylüyorsunuz. Peki, Çankırı’yı çok sevmenize rağmen; Çankırı’nın her konuda geri kalmışlığının cevabını hep halktan alıyoruz. 10 Ocak İdareciler günü olarak bu soruya Çankırı’yı yöneten şehrimizin Valisi olarak sizin cevap vermenizi istiyorum.

“Sayın Valim sizce Çankırı neden geri kaldı, İstenilen yatırımları alamadı. Verilen sözler yerine neden getirilemedi? 

Çankırı’nın hali içler acısı, merkezde resmi daire kalmadı Esnaf kan ağlıyor. Buna sebep olanlar Çankırı’yı çok iyi bitirdiler. Bizleri hep kandırdılar. Çankırı için şahsınız neler yaptı, yapmak isteyipte yapamadıklarınız oldumu?

Şehri yöneten başta Vali ve Belediye Başkanıdır. Dahasını sıralayacak olursak Parti Milletvekilleri, siyasi Parti İl, İlçe Başkanlarıdır. İlimiz Valisi olarak Parti Milletvekilleri, siyasi Parti İl, İlçe Başkanları ile gerçekten bu insanlarla koordineli çalışma imkanına sahip oldunuz mu veya Sayın Vali bey sen dur biz Çankırı’yı Ankara’dan idare ederiz mi dediler? Sorun nerede?

Güzel Şeyler Oluyor

“Çankırı’nın önünde çeşitli alternatifler var. Devletin, Türkiye’de en üst düzeyde sanayi ve tarımda destek verdiği illerden birisi de Çankırı” diyen Vali Aktaş şunları dile getirdi:

“Ben Eskişehir’de çalıştım. Tarım ve sanayide elverişli bir ildi ama buranın aldığı desteğin beşte birini almıyordu. Çankırı’da nitelikli olup da iş bulamamak söz konusu değil. İşçi bulanamadığından Ankara ve Kırıkkale’den işçi geliyor. Çankırı’nın en büyük sıkıntısı Ankara’ya çok yakın olması. Gelişememesinin en büyük nedeni bu. İnsanlar Ankara’ya göçüyor, ya da günlük ihtiyacını oradan karşılıyor. TKDK ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından en üst düzeyde destek veriliyor.” dedi.

Köyden göçün nedenlerinden birini de sohbetlerden öğrendiğine göre köylerde kız ailesinin kızını tarım ve hayvancılıkta çalışana vermemesine bağlayan Vali Aktaş” Mesele bu. Elimizden geleni yapıyoruz.” İfadesinde bulundu.

Vali Aktaş, turizm konusunda çalışma içerisinde olduklarının altını çizerek “Tuz Mağarası ile ilgili ciddi girişimler var. Ilgaz’da Doruk Otel yıkılacak.

İçinden işletmeci çıktı. Ayakta kalması mümkün olmayan bir bina. Türkiye’de kayak anlamında Ilgaz kadar avantajlı başka bir yer yok. Transit yoldan 15-20 dakikada kayak merkezine gidebiliyorsunuz. Böyle bir yer daha yok. Buranın en güzel yeri Doruk. Tarım ve Orman Bakanımız ile Gençlik ve Spor Bakanımız gelecek. Ilgaz’da Gençlik Merkezi ve iyi bir tesis yapabilirsek futbol kulüplerimizde kamp yapmaya gelebilir. Kültür ve Turizm Bakanımızın da aynı grupla gelmesini talep ettim. Çankırı tarafında tesislerle ilgili ciddi eksiklik var. İnşallah bu açık kapatılır. Tuz, kaplıca ve Ilgaz entegre olarak turizmde kullanılabilir. Bununla ilgili bazı gayretler içindeyiz” şeklinde çalışmalarından bir bölümünü aktardı.

Yaz Nüfusu

Çankırı’nın yaz nüfusunun kış nüfusunu ikiye katladığını vurgulayan Vali Aktaş, “Belediyeler ve İl Özel İdaresi’ne Devletten gelen para ikametgâh kaydına göre dağıtılıyor. Mesela köyde kışın 50 kişi yaşıyor. Yazın bu sayı 250’ye çıkıyor. Ama o köy için gelen para 50 kişilik. 250 kişi hizmet bekliyor, İstanbul ve Ankara’da gördüğünü köyünde de görmek istiyor. Hem köyde hem şehir de yaşayana ‘gel ikametgâhını köye taşı da şehre faydan olsun’diyoruz” dedi.

Yeni Yapılacak Hastane Yeri Bizleri Yordu. Bu Soruya Cevabınız Nedir?

Ankara’dan bazı girişimlerle Yeni Devlet Hastanesi ile ilgili yer olarak (Ankara yolu üzeri KYK Yurtlarının bulunduğu yer) belirlediklerinin altını çizen Vali Aktaş “Ama ben oraya yapılmasını istemem. Şehrin 10 km. dışında. Fakiri-fukara nasıl gider? İl Özel İdaresi Köy Hizmetleri Müdürlüğü’nün tesislerinin bulunduğu bir yer var (Kırkevler Mahallesi eski adıyla Köy Hizmetleri). Milletvekillerimize de bunu ifade ettim. Oranın bir boşaltılıp hastanemizi oraya yapalım. Faydası hem şehrin dışına çıkmamış olacak hem de mevcut hastane ile entegre çalışabilir. Kırkevler Sosyal Konutlar’da Emniyet Müdürlüğü’ne ait lojmanlar var. Yıkılıp bu amaçla kullanılabilir. Benim arzum hastanenin eski Köy Hizmetlerinin bulunduğu alana, oraya yapılması.” Dedi

KYK Yurtlarının bulunduğu yer konusuna açıklık getiren vali Aktaş “Yapılmak istenen yerde yurtlar vardı kendiliğinden çöktü. Hastane sitesini oraya yapmak istesek bile zeminini çok sağlamlaştırmamız gerekir. Bu da yapılacak binanın yarısına mal olur. Alternatifleri ben öneriyorum. Neticede karar Sağlık Bakanlığı’ndan çıkıyor. İl Özel İdaresi Köy Hizmetleri tesislerinin olduğu yere sıcak bakılıyor. İl Jandarma Komutanlığı’nın yerini istiyorlar ama neticede yer bulup, ödenek çıkartıp binayı yapıp çıkarmak lazım. Nereden bakarsanız 3-4 sene. Hastaneyi ne zaman yapacaksınız. O nedenle bana pratik gelmiyor” ifadelerini kullandı.

Kahvaltı çektirilen toplu fotoğraf ile sona erdi.
Bu haber 3848 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ahmet
  1 yıl önce
  Sayın Valim ısrarla 10 km uzağa hastane yapıp hasta insanları sürüklemeye çalışanlara siz bari dur deyin. Rant için uğraşanlara vatandaş zamanı geldiğinde cevabını verir ama iş işten geçmiş olur. Yazık devletin milletin parasına yazık millete.
 • Songul
  1 yıl önce
  Neden yapılmasının biz buradan ta kirkevlere iki otobüsle gidiyoruz hastaneye biz buralarda zenginmiyiz çok da güzel olurdu yada eski hastanenin yerine yenisi yapılsaydı acaba vali bey bizim mahalleyi biliyormu. deveciler buyrun bizim mahalleye otobüs de inmiyor yukarı caddeye çıkıyor halk neyse herkes rant pesinde.