Saygı, Sevgi Ve Özlemle Andık

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Çankırı Lisesi tarafından hazırlanan İl Anma Programı 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Saygı, Sevgi Ve Özlemle Andık
11 Kasım 2022 - 08:45 - Güncelleme: 11 Kasım 2022 - 11:16
Özlemle Andık

Cumhuriyetimizin Kurucusu ve Milli Mücadelemizin Önderi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK‘ü, aramızdan ayrılışının 84'üncü Yıl dönümünde şükran ve saygıyla anıldı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 84.yıldönümü nedeniyle; tüm yurtta, dış temsilciliklerde olduğu gibi ilimizde de anma programı gerçekleştirildi.

Anma programı çerçevesinde dün ilk program saat 08.55’de Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirildi. Anıt alanına çelenkler konuldu ve saat 09:05’i gösterirken sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı okundu.

Atatürk Anıtı’ndaki programın ardından ise 100. Yıl Kültür Merkezi Güzel Sanatlar Galeri Salonu’nda açılan “Atatürk Fotoğrafları” sergisi ziyaret edildi. 60 fotoğrafın yer aldığı sergi 16 Kasım 2022 tarihine kadar açık kalacak.

Anma programı çerçevesinde dün ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Çankırı Lisesi tarafından hazırlanan İl Anma  Programı 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan  programda Garnizon Komutanlığı’ndan Topçu Üsteğmen Mevlüt Eser “Atatürk’ün Askeri Kişiliği” hakkında sunum yaptı.

“Atatürk yalnız bir komutan değil, aynı zamanda büyük devlet adamlarından birisidir” diyen Eser, “Dünya tarihinde her türlü imkansızlığa rağmen inandığı fikri sahaya dökmüş ya istiklal ya ölüm parolasıyla bir milli mücadele kazanmış, çağdaş bir millet ve devlet yaratmıştır. Atatürk, en güç şartlar altında her şeyin bittiği zannedildiği zamanda bile Türk milletine güven hissinin kaybolmaması gerektiği gerçeğini eseriyle ispatlamış bir milli kahramandır. Bu niteliklere ve üstün liderlik özelliklerine sahip olan Atatürk, katıldığı tüm harplerde olduğu gibi Kurtuluş Savaşı esnasında da milli birlik ve beraberlik içerisinde tüm kaynakları seferber edebilen eşsiz bir komutan ve devlet adamıdır. Kütahya ve Eskişehir Muharebelerinde geri çekilme durumunda kalan ordumuzun, geri çekilmesini önlemek ve meclis savunmasını güçlendirmek askerlerin mücadele azim ve iradesini kuvvetlendirmek için ’Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.’ emrini vermiş bir liderdir. Atatürk’ün vatanın her karışının savunulması maksadıyla verdiği emri ordu ve millet harfiyen yerine getirmiş, bu azim ve kararlılıkla Kurtuluş Savaşı’nda başarıya ulaşılmıştır” dedi.

Eser, konuşmasının devamında ise; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk 25 Nisan 1915 günü Conkbayırı’nda askerlerine ‘Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum.

Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka komutanlar ve kuvvetler gelebilir.’ emrini vererek Çanakkale savunmasının ruhunu teşkil etmiş, askerlerin şehadetine sahip çıkmıştır. Onun bu cesaretinin kaynağı kendi deyimiyle muharebeden yağan mermi yağmuru, bu yağmurdan ürkenleri ürkmeyenlerden daha fazla ıslatır inancıdır.


Atatürk’e hayranlık uyandıracak kadar büyük asker yapacak bir çok özelliği bulunmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk üstün askeri meziyetleriyle Sakarya Meydan Muharebesi’ni çok üstün güce sahip düşmana karşı kazanmayı bilmiş ve bu zaferle Türk ulusunun geleceğini güvenceye almıştır. Atatürk, ‘Hiçbir zafer amaç değildir. Zafer ancak daha büyük bir amacı elde etmek için belli başlı bir amaçtır. Amaç düşüncedir. Zafer, bir düşüncenin elde edilişine hizmet ettiği oranda değer ifade eder.’ demektedir. Onun düşüncesi bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’dir.

Atatürk’ün askeri kişiliğinin önemli bir yönü devlet adamlığıdır. Zira ülkeyi düşmandan kurtarmanın sonrasında onu yönetmek geliştirmek ve varlığını ilelebet sürdürebilecek duruma getirmek çok önemli bir özelliktir.

1978 yılında UNESCO üyelerine bir öneriyle gelir. Öneri şu şekildedir: Bu gün UNESCO’nun üzerinde çalıştığı bütün projelerin isim babası Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bu nedenle onun doğumunun 100.yılını UNECSO üyesi 150 ülke aynı anda kutlasın. Bu öneri UNESCO tarihinde ilk defa oy birliğiyle kabul edilir.

Birleşmiş Milletlerin 150 üyesiyle dile getirdi Atatürk tanımını arz ediyorum. Atatürk, uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkılapçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, din, dil, ırk ayrımı gözetmeyen eşi olmayan devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur.” dedi.

Açılış konuşması sonrasında ise Çankırı Lisesi öğrencisi Irmak Kıdıman tarafından “Atatürk Seslense” şiiri okundu. Çankırı Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Gölgelerin Arkasında Yaşayanlar” gösterisi ise gelen konukların büyük beğenisi aldı.

Program Müzik Öğretmeni Cemre Arslan ve Uğur Uğurlu ile okul öğrencilerinin hazırladığı koro ile sona erdi.

Valimiz Abdullah Ayaz ile beraberindekiler 100. Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen Atatürk Fotoğrafları Sergisini gezdi.

Anma programı kapsamında bugün saat 14:00’de Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Salonunda Çankırı Karatekin Üniversitesi’nden Doç. Dr. Türkan Polatcı Demirkol tarafından “Atatürk’ün Liderlik Vasıfları ve Düşünce Dünyasına Etki Eden Olaylar” konulu konferans verildi.

Bu haber 1803 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • serkan
    1 yıl önce
    bugüne kadar izlediğim en etkileyici programdı tebrikler çankırı lisesi