Her Şey Çankırı'mız İçin, "Yapılan Her Güzelliğin Yanındayız"

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şube Başkanı Mehmet Uçar 1074 Çankırı Fetih Müzesi Hakkında Açıklamada Bulundu.

Her Şey Çankırı'mız İçin, "Yapılan Her Güzelliğin Yanındayız"
27 Nisan 2021 - 09:48
“Yapılan Her Güzelliğin Yanındayız

www.haberci18.com İnternet Medyası olarak, “1074 Çankırı Fetih Müzesi Çankırı Tarihi İçin En Önemli Projedir. Herkesin Desteğini Bekliyoruz.”

Tam destek Allah'ın izniyle de yapılacaktır. Devletimiz ve yetkililerin sessiz kalmaması temennisindeyim bu halisane bir istektir. Duyarsız kalınmaması gerekmektedir.

Çankırı’mıza Üç, Dört Başlılık Yakışmıyor!!!

www.haberci18.com  yönetmeni olarak yazıp çizmeyelim istiyoruz ama; olmuyor, bizi zorluyorlar. Her şehrin kendi milli ve maneviyatını anlatan bir müzesi olması doğal hakkı. Bizim Çankırı’mıza da yakışan o olmalı. Yapılırsa süper olur. Ziyaretçiden geçilmez bence ve ilk olur anlamlı olur.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şube Başkanı Mehmet Uçar 1074 Çankırı Fetih Müzesi Hakkında Açıklamada Bulundu.

Yaklaşık bin yıldır işgal görmeyen ancak nüfus oranına göre en çok şehit vermiş il olan Çankırı’mıza bir Fetih müzesi artık gerekmektedir. Bizler Çankırılılar olarak Emir Karatekin Bey Fesligan Bey Kutlu Bey Sarıca paşa gibi Çankırı’mızın fethine katılan ve bu kutsal toprakları fethederek Türk ve İslam yurduna çeviren atalarımızı çok iyi tanımıyoruz.

Türkiye'de birçok ilde örneği bulunan fetih müzeleri ile o şehrin halkı tarihlerine sahip çıkmaktadırlar. Örnek verirsek Çankırı'dan yaklaşık 250 yıl sonra fethedilen ve Türk İslam yurduna dahil olan Bursa ilinde 1326 Bursa fetih müzesi bulunmaktadır. Çankırı Jeopolitik konumu itibari ile birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Yakın zamanda ''Emir Karatekin Selçuklu Efsanesi'' isimli bir kitap yazan ve yayınlayan Çankırılı Yazarımız Şükrü Altın hocamız Vakfımızı ziyaret ederek konu hakkında bizlere engin bilgilerini aktarmıştır.

Yapmış olduğumuz diğer araştırmalar ve görüştüğümüz kişiler sonucunda tarihimize sahip çıkmak adına bu projeyi hayata geçirmek adına görüşmeler yapmayı planlıyoruz. Fetih müzesi vesilesi ile bu kutsal toprakları bizlere kazandıran fetih komutanlarımızı da gün yüzüne çıkarılmayı ve yeni nesillere aktarmayı hedefliyoruz. Örnek olarak şehrimizin fethinde büyük rol oynayan Fesligan Bey’in kabri şu anda yeri bilinmekle beraber yok olmaya yüz tutmuş bir durumdadır. Ayrıca kabir taşı da günümüzde Kucaklama taşı ismi ile şehrimizin göbeğinde bulunmaktadır. Kucaklama taşı medet umma vesilesi olarak nesilden nesile batıl bir inanış ile süregelmiştir. Ancak bu taş Çankırı’mızı fethe gelen Gazi Emir Karatekin'in komutanlarından Gazi Fesligan bey'in kabir taşıdır. (Kaynak Tarihçi Yazar Şükrü Altın)Tarihimize sahip çıkmak adına başlayacağımız bu proje ile bir kenarda unutulmuş Sarıca paşa Şu anki ismi ile İmrahor camisinin avlusunda defnedilen ve gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen Gazi Kutlu Bey gibi komutanlarımıza vefamızı göstereceğiz.

Bizlerin vakıf olarak düşündüğü alan bu değerli komutanlarımızın da kabirlerinin bulunduğu ve Emir Karatekin bey'in fetih sırasında ordusunu konaklattığı alan olan ve birçok Selçuklu askerinin de kemiklerinin bulunduğu Alparslan Türkeş Parkının yan tarafında bulunan alandır. Burada yapılacak olan fetih müzesi ile kentimizin çehresi değişecektir. Kültür ve turizmimiz  açısından şehrimize değer katacak olan bu proje ile şehrimize gelen turistler daha bilinçli bir ziyaret yapacaktır. Bu müze bir kompleks gibi düşünülmelidir. Kompleks içerisinde Fethin yanı sıra İstiklal Çanakkale Kore Kıbrıs İç güvenlik ve 15 Temmuz şehitlerimizin de hatıralarının yer alacağı bir şehitler müzesi düşünüyoruz. Aynı zamanda Tüm geçmiş Türk devletlerinin de tanıtıldığı halkımızın da ziyaret edip dinlenebileceği bir park alanı oluşumu düşünmekteyiz.

Bu vesile ile bizlerin fitilini ateşlediği bu proje için bizler vakıf olarak Valiliğimiz, Belediye Başkanlığımız, Milletvekillerimiz, Siyasi partilerimiz; Bürokratlarımız, iş adamlarımız, STK’larımız ve Tüm Çankırı halkımızın desteğini bekliyoruz.


Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şube Başkanı Mehmet UçarBu haber 3361 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum