Çankırı Yine Tek Yürek

Vali Ayaz, "Bize düşen 15 Temmuz'da asıl amaçlananın ne olduğunu yeni nesle her zaman anlatmak ve bir daha bu tuzağa düşmemelerini sağlamak olacaktır." dedi.

Çankırı Yine Tek Yürek
16 Temmuz 2021 - 01:24 - Güncelleme: 16 Temmuz 2021 - 02:11
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde Çankırı’da Binlerce Kişi Bir Araya Geldi

Çankırı’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında düzenlenen programda binlerce kişi meydanlarda bir araya geldi.

“Kendi Milletine Silah Çekenden Daha Alçak Kimse Yok”

"15 Temmuz darbe girişimi Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı en hain saldırılardan birisidir. Darbeciler o gece bazı bölgeleri bombalamışlar, milletin iradesini hedef aldıklarını göstermişlerdi.

Çankırı Yine Tek Yürek

Çankırı'da, 15 Temmuz hain darbe girişimin 5. yılında Kucaklama Taşı Kavşağı'ndan yürüyüş düzenlendi. Ellerindeki Türk bayrakları ile sloganlar atarak ilerleyen vatandaşlar, Milli İrade Meydanı'na kadar yürüdü. Daha sonrasında saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Tilavet sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı konuşmasına bağlanıldı.

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Sayın Valim, Kıymetli Milletvekillerim, Kıymetli Protokol, Değerli Garnizon Komutanım, Aziz Hemşerilerim, "Beş yıl önce, milletin iradesini yok sayan anlayışa karşı meydanları dolduran binlerce vatanseverin günü; 15 Temmuz 2016. 251 sivil, polis ve askerimizin şehit, gözü pek birçok vatandaşımızın gazi olduğu günün adı.  Demokrasi şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi şükran ve minnet ile anıyorum. dedi.

Esen, "Kıymetli Hemşerilerim, 15 Temmuz, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve aziz milletimize karşı tarihimizde hep denenmiş projelerden birisidir. Bugün sormamız gereken soru şudur: 15 Temmuz gecesi bizlere neler öğretti? Su uyur düşman uyumaz sözü bir kez daha karşılığını buldu. Dış güçlere karşı birleşen, Türk milletini kendi silahı ile vurmak, ünitel yapımıza kastederek yükselen Türk Milletini parçalamak, emperyalist güçlerin eline teslim etmek istendi. Türk’ün Türk’ten başka dostunun olmadığını hep birlikte bir kez daha anladık. 15 Temmuz, bu ülkenin darbeler ile yönetilemeyeceğini öğretti bize. Türkiye Cumhuriyeti’nin milli birlik ve beraberlik ülküsü üzerine kurulu olduğunu, vatan, millet, bayrak denilince her kesimin aynı amaç etrafında birleştiğini gösterdi. Tarihi hesaplaşmaların, geçmişten bugüne hiç değişmediğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın birlik çağrısına destek veren, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli başta olmak üzere, farklı görüş sergileyen siyasi liderlerin vatanın ve milletin selameti için ortak bir duruş sergileyebileceğini gösterdi. Tarihinde hiçbir ihanete teslim olmayan ve vatansız kalmayan Türk milletinin hainleri asla affetmeyeceğini öğretti. Konu vatan olunca ne siyasi görüşün ne yaşın ne de cinsiyetin önemli olduğunu gösterdi. Gözü pek, kahraman bir neslin evlatları olarak; 15 Temmuz gecesi ecdadımıza yakışır bir şekilde bayrağımızın lekelenmesine, kirletilmesine ve yere düşürülmesine izin vermedik, vermeyeceğiz. Başbuğ Alparslan Türkeş’in de dediği gibi hepimizin birer Türk bayrağı olduğunu tüm dünyaya gösterdik. O gece, bizlere pirincin içindeki beyaz taşları görmeyi öğretti. En önemlisi de hangi yılda olursak olalım, tarihimizi ve geçmişimizi unutmamayı, önemli dersler çıkarmayı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk eserinde ve özellikle Gençliğe Hitabesi’nde yazdıklarının yolumuzu aydınlatan en büyük rehber olduğunu öğretti."

Kısacası; şunu bir kez daha öğrendik: “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.”
Bir hususu özellikle vurgulamak isterim ki; kutlu vatanımız; dün olduğu gibi bugün de fedakâr anaların kınalı kuzularına, ülkemizin Mehmetçikleri’ne ve vatansever güvenlik güçlerine emanettir. Unutmayın; bizim zaferimiz; hiç düşmemek değil, düştüğümüzde bir olup şaha kalkabilmektir.

Esen şöyle devam etti: Değerli Hemşerilerim, Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Beyefendinin de yıllardır ısrarla ifade ettiği üzere, Türkiye’nin bekasını temin etmek hepimiz için vatan görevi, hatta mukaddes bir ödevdir. Milli bekayı ve milli şuuru da en iyi Çankırı’nın yarenleri bilir. Bizler, bu memleketin evlatları olarak 15 Temmuz gecesini can cana, kan kana, omuz omuza hep birlikte yaşadık. Ateş ile bir kez daha hep birlikte imtihan olduk. Bizler; anımız bir, acımız bir, adımız bir, özümüz bir olan Türk milletiyiz.

Merhum Nihal Atsız’ın da dediği gibi

Gerilir zorlu bir yay
Oku fırlatmak için;
Gece gökte doğar ay
Yükselip batmak için.

İnsan büyür beşikte
Mezarda yatmak için.
Ve kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için...


Bu duygu ve düşüncelerle ay yıldızlı bayrak yoluna feda olan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize ise aileleri ile birlikte sağlıklı, huzurlu ve ömürlü bir yaşam diliyor, derin saygı ve minnetlerimi sunuyorum.

Milletimin her ferdi ile övünüyor ve gurur duyuyorum. Her birinizi Allah’a emanet ediyorum. Ne Mutlu Türk’üm Diyene! Diyerek konuşmasını bitirdi.

Yaptığı konuşmada 15 Temmuz'un unutturulmayacağının altını çizen Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, "15 Temmuz'u unutmadık ve unutturmayacağız. Çünkü ülkemizi milletimiz devletimiz tarihi boyunca çok sayıda ihanete maruz kalmış olsa da 15 Temmuz ülkemizin ekonomide, teknolojide, demokraside, hukukta ardı ardına atılımlar yaptığı uluslararası alanda söz sahibi olmaya başladığı devletler arenasında en üst lige yükselmek üzere büyük adımlara şahit olduğumuz bir dönemde yüce dinimizi kendisine perde kılanların din, eğitim ve öğretimi kendisine vitrin olarak kullananların, milletimizin milli manevi duygularını istismar edenlerin yine bu milletin silahlarıyla gerçekleştirmeye çalıştıkları bir ihanetti. O sebeple milletimizin devletimizin bu kutlu yürüyüşe hakim kalmış 15 Temmuz 2016 tarihinden beri devletimiz enerjisini maalesef FETÖ ile mücadeleye ayırmış, kurumsal yapılarımız zarar görmüş ve her açıdan bir gerileme yaşanmıştır. Ama inşallah bugünlerin geride kaldığına şahitlik ediyoruz" dedi.

"Bize düşen 15 Temmuz'da asıl amaçlananın ne olduğunu yeni nesle anlatmak"

Vali Ayaz, "Bize düşen 15 Temmuz'da asıl amaçlananın ne olduğunu yeni nesle her zaman anlatmak ve bir daha bu tuzağa düşmemelerini sağlamak olacaktır. İnşallah milletimiz kötü günlerini geride bıraktı. Önümüzdeki süreçte devletimiz her ne kadar bir akamete uğramış olsa da başladığı kutlu yürüyüşü gerçekleştirecek hedeflere ulaşacak ve yarınlarımızı, yarınlarımızın emanetçisi gençlerimize hep beraber inşallah inşa edip teslim edeceğiz. Duam odur ki Allah milletimize devletimize bir daha bu 15 Temmuz ve benzeri ihanetleri yaşatmasın, göstermesin" ifadelerini kullandı.

Adalet Ve Kalkınma Partisi Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, “Yurdumuzda okunan selalarla 15 Temmuz ruhuyla yeniden tek yürek olduk. Rabbim hainlere fırsat vermesin. Tüm şehitlerimize rahmet olsun” ifadelerine yer verdi.

Çivitçioğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla, bir an bile düşünmeden kefenini giyerek meydanlara koşanlar bugün yine aynı meydanlarda tek yürek olduk... Kaç yıl geçerse geçsin hain darbe girişimini gerçekleştirenleri Unutmayacağız, Unutturmayacağız! Türkiye Geçilmez. Gök Kubbe bayraksız, ezansız kalır mı sandınız? Şehit kanı ile ıslanan topraklar kurur mu sandınız? Yetimin, garibin duası menzile varmaz mı sandınız? Heyhat! Yoksa bu vatanı sahipsiz mi sandınız? Büyük ve Güçlü Türkiye’nin inşaasına engel olamaya çalışanlar; Dün De, Bugün De, Yarın Da Başaramayacaksınız!" dedi.

"15 Temmuz bütün millet fertlerimizin zaferidir”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ise, "5 sene önce Çankırı'mızda 15 Temmuz'u hep beraber bu meydanda yaşadık. Gerçekten ‘Çanakkale geçilmez' dendiği gibi bugün hep beraber Türkiye geçilmez diyorsak, Allah'ın izniyle din ve devlet, vatan ve millet müdafaası hususunda Çankırı'nın yiğit evlatlarının şehadeti göze alarak meydana çıkması kendi iradesine sahip çıkması vatanına, devletine, ezanına, bayrağına sahip çıkma iradesi gerçekten başat rol oynamıştır. Nasıl Çankırı'da aziz ve asil hemşehrilerimiz bu fedakarlığı birlik beraberlikle ortaya koyduysa 81 vilayetteki aziz ve asil milletimizin bütün fertleri de bu noktada üzerine düşeni yaptığı için hep beraber bu günümüzü Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak meydanlarda milletçe hep beraber anıyoruz. 15 Temmuz o sebeple bütün millet fertlerimizin zaferidir. Bu zafere liderlik yapan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Tıpkı 100 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde dedelerimizin ninelerimizin Milli Mücadeleyi, Kurtuluş Savaşımızı vermek suretiyle özgür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kurduğumuz günlerin ruhunu istiklal ve istikbal mücadelemizi 5 sene önce milletçe tekrar ortaya koyduk" şeklinde konuştu.

Programda çeşitli dinletilerin ardından demokrasi nöbeti devam etti. 

Bu haber 3486 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • 18 li
    1 yıl önce
    Rabbim bir daha böyle kara gün göstermesin ve memleketimize ve milletimize kast eden bu hainlere fırsat vermesin inşallah. 'Herkes tuzak kurar ama Rabbiniz de tuzak kurar. O tuzak kuranların en hayırlısıdır.' Ayeti celilesindeki gibi Rabbim onların tuzaklarını, milletin birliği ve Reislerine itaati ile tuzak kurarak bozdurmuştur.