Esnafın Dayanacak Gücü Kalmadı

Cumhuriyet Halk Partisi Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin, "korana virüsü nedeniyle özellikle esnafların çok sıkıntılı günler yaşadığını aktararak, salgın döneminde 700 bin esnafın dükkanını kapattığını söyledi."

Esnafın Dayanacak Gücü Kalmadı
11 Ekim 2020 - 09:41 - Güncelleme: 11 Ekim 2020 - 09:53
Güç Kalmadı

Esnafın Nefes Alması İçin CHP’den 17 Maddelik Reçete

Cumhuriyet Halk Partisi Çankırı Teşkilatı, Türkiye genelinde yaptıkları ortak basın açıklaması ile zor durumdaki esnafın sesine kulak vererek  nefes almaları için 17 maddelik reçete sundu.

CHP İl Başkanı İlhan Tekin, makamında düzenlediği basın toplantısında Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan korana virüsü nedeniyle özellikle esnafların çok sıkıntılı günler yaşadığını aktararak, salgın döneminde 700 bin esnafın dükkanını kapattığını söyledi.

“Ülkemiz ağır bir salgın sürecinden geçmektedir” diyen Tekin, “Tüm yurttaşlar bu süreçten olumsuz etkilenirken en ciddi sıkıntıyı yaşayan kesimlerin başında esnaflarımız gelmektedir.

Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkanını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkanını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır.

Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken artık dayanacak gücü kalmamıştır.

Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaflar ya da tezgâhına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir” dedi.

Krizin ağır faturasının esnafa yansıdığını da aktaran Tekin, “TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandemi’nin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır.

Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkanı olmayan pazarcılar, 500 bin kâğıt toplayıcısı, 30 bin simitçi, 10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de hükümet tarafından hem görmezden gelinmiştir.

İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir” dedi.

Toplanan vergilerden esnafa yardım yapılmadığını da dile getiren Tekin, “Saray hükümeti 8 ayda 510 milyar 418 milyon vergi toplamıştır.26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç almış, Merkez Bankası’nın 44 milyar 460 milyon liralık kârını hazineye transfer etmiş, Merkez Bankası’na 66 milyar liralık kâğıt para bastırmıştır.

Merkez Bankası’nın kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık dövizi de satarak onu da kullanmıştır. Saray Hükümeti’nin 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır.

İktidar bu 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış, üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklemiştir.

Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır” dedi.

Tekin son olarak ise, “Genel Başkanımızın 6 Ekim Salı günü grup toplantısında dile getirdiği “Esnafımız için 17 talep’’ başlıklı önerimizi bir kez daha seslendiriyoruz;

1-Acilen bir esnaf Bakanlığı kurulmalıdır.

2-Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır.

3-Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir.

4-Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır.

5-Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM’ler haftanın bir günü kapatılmalıdır.

6-Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır.

7-Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır.

8-Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.

9-Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmedir.

10-Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.

11-Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır.

12-Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.

13-Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.

14-Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.

15-Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.

16-Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.

17-Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.

İçinden geçtiğimiz Pandemi süreci sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir. Başka esnaflarımız olmak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır. İktidarın yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmedir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz” dedi.


Cumhuriyet Halk Partisi Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin
 
Bu haber 5203 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Dertli
  1 yıl önce
  Ne diyorsun sen ya hu milletin yediği önünde yemediği arkasında. Herkes çatır çatır alış verişine devam ediyor. Esnaflardan almıyorlar mı. Senin dediğin esnaflar kim? Başkan efendi.
 • 18 li
  1 yıl önce
  Ya başkan Allah aşkına Türkiye'nin meseleleri seni aşar. Sen önce Çankırı'nı dertlerine deva olacak önerilerde bulun. Millet şakır şakır alış veriş yapıyor. AVM ler, kafeler, lokantalar, oteller ve plajlar ağzına kadar dolu. Sen ne krizinden bahsediyorsun acaba? Pazarlar ana baba günü gibi çalışıyor. Düğünler gırla gidiyor. İllaki dünyada yaşanan büyük bunalım ve sıkıntılar var. Tabi ki bundan Türkiye de etkilenecek. Ancak şükürler olsun en az etkilenen ülkelerden biri biziz. Bütün saldırılara, sabotajlara ve vatan hainlerinin hainliklerine rağmen.