Şehitlerimiz Çankırı Şehitliğinde Gerçekleştirilen Törenle Anıldı

18 Mart Şehitler Günü nedeniyle Çankırı Garnizon Şehitliğinde bir anma programı düzenlendi.

Şehitlerimiz Çankırı Şehitliğinde Gerçekleştirilen Törenle Anıldı
18 Mart 2021 - 19:43 - Güncelleme: 18 Mart 2021 - 19:52
Törenle Anıldılar

18 Mart Şehitler Günü nedeniyle Çankırı Garnizon Şehitliğinde bir anma programı düzenlendi.

Törene Valimiz Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç, Çankırı Belediye Başkan Vekili Mehmet Melih Yaylacı, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Çankırı Barosu Başkanı Av. Erkan Köroğlu, Vali Yardımcıları Abdullah Aslaner ve Şahin Bayhan, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende şehitlik anıtına çelenk bırakıldı. Ardından Valimiz Abdullah Ayaz, şehitlik defterine yazdığı cümleleri okuduktan sonra defteri imzaladı. Yazısında milletimiz için büyük önem arz eden 18 Mart gününü, “Şehitler Günü” olarak idrak ediyor olmanın milli gururunu ve manevi hazzını bugün bir kez daha yaşadıklarını ifade etti. “Şehitlerimiz ve gazilerimizin kahramanlıkları sayesinde vatanımız dimdik ayaktadır. Bizler de siz aziz şehitlerimizden aldığımız ilhamla, mukaddes emanetinizi daha yükseklere taşıma gayreti içerisinde, bizi millet yapan değerlerimizi daima canlı tutmaya ve yüceltmeye devam edeceğiz.” Diyen Valimiz Ayaz deftere şu cümleleri yazdı:

“Tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Deniz Zaferi’nde ve tarihimizdeki tüm mücadelelerde dökülmüş olan şehitlerimizin ve gazilerimizin kanları; vatanı, dini, hürriyeti ve istikbali söz konusu olduğunda Türk Milleti'nin neleri göze alabileceğini, neleri başarabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Bu aziz millet, hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiş, tarihin sayfalarını şanlı zaferlerle doldurmuştur.

O emsalsiz destanları yazan kahramanların varisleri olan yiğitler, dün olduğu gibi bugün de, bu cennet vatan uğruna canlarını feda etmekten çekinmiyorlar.

Bu anlamlı günde, aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da milletimiz tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir.


Vatan ve millet uğruna canlarını ortaya koyan aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz, devletimizin varlığının, birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak sonsuza kadar milletimizin gönlünde yaşamaya devam edeceklerdir. Millet olarak, şehitlerimiz ve gazilerimize minnet duygusunu daima hissediyor; bu günleri onlara borçlu olduğumuzu asla unutmuyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhunuz şad olsun!”

İl Müftüsü Bürhan Keleş tarafından şehitlerimiz için yapılan duanın ardından Şehitlerimizin kabirlerine gül bırakıldı.

Bu haber 1380 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum