18 Mart Şehitleri Anma Günü Programı Gerçekleştirildi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Çanakkale’de canı pahasına düşmana geçit vermeyen kahraman ecdadımızı ve istikbalimiz uğruna hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.

18 Mart Şehitleri Anma Günü Programı Gerçekleştirildi
18 Mart 2023 - 20:23 - Güncelleme: 18 Mart 2023 - 22:37
18 Mart Şehitler Günü nedeniyle Çankırı Şehitliğinde anma töreni gerçekleştirildi.

Çankırı Şehitlik Anıtına çelenk bırakılmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunularak, akabinde İstiklal Marşımız hep birlikte söylendi, şehitlerimiz için dua edildi, saygı atışı yapıldı.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nde Çankırı Valiliği tarafından çeşitli programlar düzenlendi. İlk olarak Çankırı Şehitliğinde gerçekleştirilen programda, şehitler için Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı ve dua edildi. Düzenlenen programa Çankırı Vali Vekili İsmail Küreci, Garnizon Komutan Tuğgeneral Salih Büyük, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Belediye Başkan Vekili Özlem Demirci, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu, ÇAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Çiftçi, Baro Başkanı Avukat Mustafa Deniz, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu Genç, siyasi parti temsilcileri, Şehit ve Gazi Aileleri Dernekleri, STK temsilcileri, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Çankırı Valisi Vekili İsmail Küreci, şehitlik defterine yazdığı cümleleri okudu.


Çankırı Vali Vekili İsmail Küreci’nin şehitlik defterine yazdığı cümleler:

Aziz şehitlerimiz;

Vatan ve kutsal değerler uğruna toprağa düşerek makamların en şereflisine mazhar olan sizleri "Şehitler Günü" vesilesiyle yâd etmek üzere huzurunuzda bulunuyoruz.

Bugün milletçe şanlı al bayrağımızın altında birlik ve beraberlik içinde huzurla yaşayabilmemizi, siz kahraman vatan evlatlarının, Türk milletinin istiklali ve istikbali için mübarek kanlarınızı dökerek canlarınızı feda etmenize borçluyuz. Bu özel gün vesilesiyle bir kez daha huzurunuzda en derin saygılarımızı, en derin hürmetlerimizi ve en kalpten minnet duygularımızı arz ediyoruz.

Sizlerin aziz hatıralarını yâd ettiğimiz bu müstesna günde, tarihin sayfalarına altın harflerle yazılmış Çanakkale Zaferi'nin 108. yıl dönümünü de idrak ediyoruz.

1915'te ecdadımızın tek yürek olarak bir kahramanlık destanı yazdığı ruh, bugün de milletimizce sürdürülmekte ve ortaya konulmaktadır. Ülkemizde yaşanan üzücü deprem afeti nedeniyle bu vatanın evlatları birlik ve beraberliğin, dayanışmanın en güzel örneklerini sergilemektedirler.

Aziz şehitlerimiz; ve Bizlere emanet ettiğiniz kutsal vatanımızı payidar kılmak için canla başla mücadele etmeye her zaman devam ediyoruz. Tarih boyunca olduğu gibi bugün de milletimizin her bir ferdi, sizlerin cesaret kahramanlıklarınız rehberliğinde vatan, millet, bayrak ve mukaddesat uğruna şehadet ruhuyla sorumluluğunu yerine getirmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Vatan size minnettardır. Ruhunuz şad olsun!

Garnizon Komutanlığı’nca görevlendirilen subay tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

Tören sonunda şehitlikte yatan şehitlerimizin kabirlerine çiçek bırakıldı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonunda il anma programı gerçekleştirildi.

Anma programı Çankırı Karatekin Ünüversitesi Hukuk fakültesi konferans salonunda düzenlenen konferansla devam etti. Programda, günün anlam ve önemini anlatan bir konuma yapan Şehit Topçu Er Ahmet Esen’in oğlu Hasan Esen 3 yaşındayken babasının şehit düşmesinden sonra yaşadıklarını anlattı.

Esen'in anlattıkları salonu dolduran vatandaşlara duygusal anlar yaşattı.

“İl Anma Programı”, 29 Ağustos 1995 tarihinde Kırklar-Kıbrıs'ta şehit düşen Topçu Er Ahmet Esen’in oğlu Hasan Esen’in konuşması ile devam etti. Hasan Esen konuşmasında, Şehit kavramının önemine vurgu yaparak, babasına dair hatıra ve anılarını katılımcılarla paylaştı. Esen konuşmasında; “Aradan geçen 28 yıllık süreçte şehit oğlu olmanın haklı gururunu da içimde taşıdım, taşımaya da devam ediyorum. Şimdi ise baba kelimesine vakıf olmadığım halde çocuklarım da bu duygudan yoksun büyümesinler diye iki çocuğuma iyi bir baba, şehit babama layık bir evlat olma gayreti içerisindeyim. Bugün tüm zorluklara rağmen bu seviyelere geldiysem önce Rabbimin sonra annem ve devletim sayesindedir.

Çok şükür ki bizleri hiçbir zaman namerde muhtaç etmediler. Maddi manevi sürekli destekçimiz oldular. “Vatan sağ olsun.” düsturuyla başımız dik, alnımız ak bir şekilde; şehit ailesine yakışır şekilde onurlu yaşamayı öğrettiler.” ifadelerine yer vererek duygu içerikli bir konuşma gerçekleştirdiler.


Daha sonra Çankırı TOBB Fen Lisesi tarafından düzenlenen şiir ve tiyatro gösterileri ise vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Gösterinin ardından öğrenciler tarafından hazırlanan fotoğraf sergisi gezildi.

Çanakkale Geçilmez

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Çanakkale’de canı pahasına düşmana geçit vermeyen kahraman ecdadımızı ve istikbalimiz uğruna hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.

Bu haber 2649 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum