Şehitlerimiz Çankırı Şehitliğinde Gerçekleştirilen Törenle Anıldı

Çankırı’da, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. yıl dönümünde şehitler düzenlenen törenle anıldı.

Şehitlerimiz Çankırı Şehitliğinde Gerçekleştirilen Törenle Anıldı
19 Mart 2022 - 10:56 - Güncelleme: 19 Mart 2022 - 11:25
Şehitler Günü nedeniyle Çankırı Şehitliğinde bir anma programı düzenlendi.

Çankırı’da, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. yıl dönümünde şehitler düzenlenen törenle anıldı.

Törene Valimiz Abdullah Ayaz, Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Çankırı Barosu Başkanı Av. Mustafa Deniz, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu Genç, siyasi parti il başkanları, daire müdürleri, Şehit ve Gazi Aileleri Dernekleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit yakınları, gazilerimiz ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende şehitlik anıtına çelenk bırakıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra Valimiz Abdullah Ayaz, şehitlik defterine yazdığı cümleleri okudu.

Yazısında;

“Aziz Şehitlerimiz;

Paha biçilemeyecek ulvi fedakarlığınız sebebiyle, milletimizin her bir ferdinin büyük bir minnet borçlu olduğu sizleri yad etmek üzere, “Şehitler Günü” vesilesiyle huzurunuzda bulunuyoruz.

Büyük bir onuru ve hissiyatı bir arada yaşadığımız bu müstesna günde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir evladı olmanın haklı gururunu derinden hissediyoruz. Sizlerin sayesinde göklerde özgürce dalgalanan şanlı al bayrağımızın altında yaşamanın huzuru içerisindeyiz.

“Şehitler Günü” olarak hatıralarımızı yad ettiğimiz bu özel günde, aynı zamanda Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümünü idrak ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün liderliğinde Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasına zemin hazırlayan Çanakkale Zaferi, kahramanlık destanlarıyla dolu Türk tarihinin altın harflerle yazılmış sayfalarından biridir. Vatan ve bayrak söz konusu olduğunda bu milletin evlatlarının kenetlenerek neler yapabileceğinin en muazzam örneğidir.

Aziz Şehitlerimiz;

Biliniz ki bu vatanın evlatları emanetinize sıkı sıkıya sahip çıkıyorlar. Sizlere layık olabilmek için, sizlerden aldıkları ilhamla, aynı inanç ve kararlılıkla kutsal değerlerimizi canları pahasına korumaya devam ediyorlar.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhunuz şad olsun!” ifadelerine yer verdi.

İl Müftüsü Bürhan Keleş tarafından şehitlerimiz için yapılan duanın ardından Şehitlerimizin kabirlerine çiçek bırakıldı.

Şehitler Günü Anma Programı Gerçekleştirildi

Şehitler Günü etkinlikleri kapsamında 100. Yıl Kültür Merkezinde Anma Programı Gerçekleştirildi.

Çankırı Şehitliği’nde düzenlenen törenin ardından gerçekleştirilen anma programına Valimiz Abdullah Ayaz, Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Çankırı Barosu Başkanı Av. Mustafa Deniz, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu Genç, siyasi parti il başkanları, daire müdürleri, Şehit ve Gazi Aileleri Dernekleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit yakınları, gazilerimiz ve çok sayıda davetli katıldı.

Anma programı öncesinde Çanakkale Savaşına katılmak isteyen gönüllü Anadolu evlatlarının temsili olarak askere alma iş ve işlemleri için kayıtları alındı. Kendilerine asker üniformaları teslim edildikten sonra, asker nişanesi olan kına ellerine yakıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program, Şehit Piyade Astsubay Yüksel Kaya’nın eşi Nigar Kaya tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma ile devam etti.

Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi yönetici, öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanıp sunulan “Asker Uğurlama” isimli piyes, “Türkülere Yazdık Destanımızı” isimli oratoryonun sunumu gerçekleşti.

Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanıp sunulan programın ardından Valimiz Abdullah Ayaz ve beraberindeki heyet Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından organize edilen ve öğrencilerin eserlerinden oluşan resim ve fotoğraf sergisini gezdi.

Valimiz Abdullah Ayaz, Şehit Ve Gazi Ailelerimizle Yemek Programında Bir Araya Geldi

100. Yıl Kültür Merkezindeki anma programının sonrasında Valimiz Abdullah Ayaz tarafından Şehit Yakınları ve Gazilerimiz için yemek verildi.

Yemek programına Valimiz Abdullah Ayaz ile Eşi Hanımefendi Melike Ayaz, Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Çankırı Barosu Başkanı Av. Mustafa Deniz, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu Genç, siyasi parti il başkanları, Şehit ve Gazi Aileleri Dernekleri, şehit yakınları ve gazilerimiz katıldı.

Yemek programında Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu şehit aileleri ve gazilerimize hitap etti.

Ardından bir konuşma yapan Valimiz Abdullah Ayaz bir konuşma yaparak; “Çanakkale Zaferinden Kurtuluş Savaşına, Kurtuluş Savaşından günümüze vatan savunmasında, terörle mücadelede yurdun bugünlere ermesinde emeği geçen tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyor, gazilerimize hayırlı, sağlıklı bir ömür diliyorum. Muhakkak ki şehitlerimizin yerini dolduramayız, gazilerimizin çektiği acıları dindiremeyiz. Ancak hem şehitlerimizin emanetlerine saygı duymak hem de gazilerimizin geri kalan hayatlarında ve geride kalan yakınlarının en iyi şekilde yaşamaları için elimizden gelen gayreti göstermek başta ben ve ilimizde görev yapan tüm kamu kurum ve kuruluşu amirlerinin boynunun borcudur. İnşallah devletimiz dün olduğu gibi bugün de, bugün olduğu gibi yarın da sizlerin yanında olmaya devam edecek. Derdiniz derdimizdir. Herhangi bir sıkıntınız olduğunda kapımızı çalmaktan çekinmeyiniz.

En ufak bir sıkıntınızı kendi başınıza hallettiğinizi daha sonra öğrenmek bizleri üzecektir. Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyor, gazilerimize hayırlı sağlıklı bir ömür diliyorum.” dedi.


Valimiz Abdullah Ayaz konuşmasının ardından masaları tek tek gezerek şehit yakınları ve gazilerimizle yakından ilgilendi.

Bu haber 1364 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum