Çankırı'da Gaziler Günü Kutlandı

Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Çankırı'da Gaziler Günü Kutlandı
19 Eylül 2022 - 20:28 - Güncelleme: 20 Eylül 2022 - 11:36
19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle tören gerçekleştirildi.

Çankırı Anıt Alanı'nda düzenlenen törende Vali Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ile şehit ve gazi dernekleri temsilcileri tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Atatürk ve tüm şehitler manevi huzurunda saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın seslendirilmesini 29. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığından Personel Üst Teğmen Tarık Kalkan günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Kalkan, Atatürk’e gazilik ve mareşallik rütbesinin veriliş kararlarını belirttikten sonra gazilik unvanını Atatürk’ün sözlerinden alıntı yaparak “Gazi, Türk ordusunu yüceltmiş gazilik unvanının bizim kültürümüzde taşıdığı müstesna değeri veciz şekilde ortaya koymuştur “ dedi.

Gazilere seslenen Kalkan, Kurtuluş Savaşında günümüze kadar süren harekatlar ve bugün yurtta huzur içinde yaşıyorsak bunun şehit ve gazilerin eseri olduğunu vurguladı, yüce Türk ulusu ve onun göz bebeği Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman mensuplarının bu ulvi değerleri  yaşatmak için neleri göze alabileceğini gösterdiklerinin altını çizerek gazilerden övgü dolu sözlerle bahsetti, Türk Silahlı kuvvetlerin mensubu olarak gurur duyduklarını  sözlerine ekledi.


Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Ahmet Çelik 19 Eylül Gaziler Günü'nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasını sağlayan ve devletin bekası uğruna canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı bir gün olduğunu söyledi.

Muharip Gaziler Dernek Başkanı Ahmet Çelik, “19 Eylül Gaziler Günü” tören konuşmasında şu ifadelerle devam etti:

19 Eylül Gaziler Günü, bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasında ve deletimizin bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gündür.


19 Eylül; Kurtuluş savaşı’nda kore’de, kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile türkiye cumhuriyetinin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutları siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür.

19 Eylül Gaziler Günü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, TBMM tarafından gazi unvanı ile taçlandırdığı gündür.

Türk’ün ebedi vatanı olan anadolu’daki 1000 yıllık varlığını sona erdirmek isteyen emperyalist güçler, 1.Dünya Savaşı sonunda ülkemizi dört bir yandan işgal ettiler. Bu işgal ile yetinmeyip, vatanımızı parçalamayı amaçlayan sevr anlaşmasını milletimize zorla kabul ettirmek üzere yunan ordusunu küçük asya hayalleriyle 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’den anadolu’ya sürdüler.

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde türk ordusu, yunan ordusunu Polatlı yakınlarında Sakarya’da 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun ve en kanlı meydan muharebesinde yenerek, bozguna uğrattı. Çareyi kaçmakta bulan yunan ordusu, bir sene sonra Dumlupınar’da aynı akıbete uğratılarak 9 Eylül 1922’de topraklarımızdan tamamen atıldı.

Sakarya Meydan Muharebesi, Türkün ateşel imtihanı ve anadolu halkının ölüm-kalım mücadelesi olmuştur. Sakarya meydan muharebesi, yaklaşık 238 yıldır Avrupa’dan geri çekilen Türk ordusunun son savunma savaşı olmuştur. Sakarya meydan muharebesi, kurtuluş savaşının seyri ve kaderi değişmiş, kısacası Anadolu’nun düşmandan kurtuluşu için kırılma noktası olmuştur.

Türk milleti adına TBMM’si 19 Eylül 1921 tarihinde bu emsalsiz zaferin anısına, zaferin mimarı, başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e “gazilik’’ unvanı ile “mareşallik’’ rütbesi tevcih etmiştir.

Üzerinde yaşadığımız toprakların bizler için vatana dönüşmesi, bayrağımızın özgürce dalgalanması, şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıklarının eseridir. Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır. Ülkemizde şehidi ve gazisi olmayan aile yok gibidir.

Aziz milletimizin asırlardır anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi;Ölürsem Şehit, Kalırsam Gazi’’ deyişinde saklıdır. Ülkemiz dün olduğu gibi bugün de dış destekli terör örgütlerinin, Doğu Akdeniz’de ege’de, Suriye ve Irak’ta sömürücü emperyalist devletlerin tehdidi altındadır. Emperyalist devletlerin ve onların maşası terör örgütlerinin hedefleri; ülkemizde karışıklık çıkartmak, türk ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyetini bölünmüş ve zayıf bir ülke haline getirmek, dolayısıyla emperyalist güçlerin menfaatlari doğrultusunda sömürü planı olan sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır.

Bugüne kadar sergilenen her türlü hainlik, Türk Silahlı Kuvvetlerinin vatansever ve kahraman askerleri ile kahraman polis, güvenlik korucusu ve vatandaşlarımız tarafından önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır.

Asil türk milletinin bağrından çıkmış, şanlı ve şerefli türk ordusu dün olduğu gibi bugün ve yarın da vatanımızın bölünmez bütünlüğünün sigortası, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır.

İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır.
19 Eylül savaş meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakâr ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür.

Kahraman Gaziler,Gaziler Gününüz’’ Kutlu Olsun

Hiç düşünmeden ve geriye bakmadan vatan, millet, bayrak için yediden yetmişe emperyalist devletlerin topyekûn saldırılarına karşı mücadele ederek bize bu cennet vatanı emanet eden şehitlerimiz ile, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi bu özel günümüzde rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olanlara sağlık ve mutluluklar diliyorum.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmanın ardından Kore Gazisi Mustfa Kurt ve bir öğrenci tarafından şiir okundu.

Anıt Alanı'ndaki törenin ardından 100. Yıl Kültür Merkezi'nde "Gazilerimize Vefa" adlı fotoğraf sergisi açıldı.

Bu haber 1023 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum