İlimizde 19 Eylül Gaziler Günü Kutlama Programı Gerçekleştirildi

Topçu Üsteğmen Muhammet Çoban günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Edanur Öztürk ve...devamını okuyunuz.

İlimizde 19 Eylül Gaziler Günü Kutlama Programı Gerçekleştirildi
19 Eylül 2023 - 20:28 - Güncelleme: 19 Eylül 2023 - 20:36
Çankırı'da 19 Eylül Gaziler Günü Kutlama Programı Gerçekleştirildi

Atatürk’e “Gazi” unvanı verilmesinin yıl dönümü olan 19 Eylül, 19 Eylül Gaziler Günü kapsamında Atatürk Anıtında program gerçekleştirildi.


Gaziler Günü ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Her yıl 19 Eylül günü gerçekleştirilen Gaziler Günü kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.

Programa Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, kurum müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, askeri erkan, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katılım sağladı.

Valimiz Sayın M. Fırat Taşolar, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet Çelik, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Yüksel Teke ve Çankırı Terörle Mücadele Kahramanları Derneği Başkanı Hilmi Bayram tarafından Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasıyla program başladı. Ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşımız okundu.

Topçu Üsteğmen Muhammet Çoban günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Edanur Öztürk ve Muharip Gaziler Derneği Üyesi Gazi Hüseyin Eroğlu tarafından şiirler okundu.

Gaziler Günü programı kapsamında Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi 12/C sınıfı öğrencisi Edanur Öztürk, “Yaşasın Kahraman Gazi” şiirini okudu. Muharip Gaziler Derneği Üyesi Gazi Hüseyin Eroğlu da, “Kıbrıs Savaşı” isimli şiiri seslendirdi.

Şiir okumalarının ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çankırı Şube Başkanı Ahmet Çelik, konuşma yaptı.

Çelik, konuşmasında “Malumunuz olduğu gibi mili mücadelemiz olan Sakarya Meydan Muharebesinin zaferle kazanılmasının ardından 19 Eylül 1921 yılında rahmet ve minnetle yad ettiğimiz Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından mareşal rütbesi ve gazilik ünvanı tevcih edilmiştir. Bu nedenle 19 Eylül Gaziler günü olarak anılmaktadır.” dedi.


19 Eylül Gaziler Gününün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı gün olduğunu ifade eden Çelik, “19 Eylül Gaziler Günü Kurtuluş Savaşında, Kore’de ve Kıbrıs’ta savaşan muharip gazilerle Türkiye Cumhuriyetinin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainleri ve terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde vücutlarını kahramanca siper eden tüm malul ve muharip gazilerin şeref günüdür.” şeklinde konuştu.

Şehitlerin ve gazilerin, Türkiye’nin temel taşları olduğunu ve toplumda ulus bilincini oluşturan değerlerin merkezinde yer aldığını belirten Çelik, konuşmasının devamında “Üzerinde yaşadığımız cennet vatan toprakları kadar vatan olmayı hak etmiş dünyada toprak parçası yoktur. Çünkü cennet vatan topraklarımızın her karışı aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin asil kanlarıyla hamur olmuş, gölgesinde hür ve bağımsız olarak yaşadığımız şanlı bayrağımızın rengini ve şeklini bu mübarek kanlardan almıştır.

Dolayısıyla aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimiz Türkiye Cumhuriyetinin temel taşlarını oluşturmaktadır. Bu nedenle her makamda hakkı her sermayede alın teri ve her çorbada tuzu bulunan kahraman gazilerimize yüce Türk milletinin yüksek ahlaki özelliklerini oluşturan vefa duygusuyla sadakat göstermeliyiz. Her zaman ve her yerde vatan için en değerli varlıkları olan canlarını vermekten imtina etmeyen kahraman gazilerimize toplum olarak sahip çıkmalı ve mangal yürekli bu kahramanlar minnet ve şükranla anılmalıdır. Yüce dinimiz Allah yolunda vatan için bayrak için namus için savaşarak ölenlere şehit, sağ kalanlara ise gazi ünvanı vererek şehitlik ve gazilik gibi ulvi kavramlarına çok büyük önem vermektedir.

Bu nedenle şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir. Kahraman gaziler birlik ve bütünlüğümüzün yaşayan sembolleri olan sizlerin bu onurlu günü kutlamanın derin heyecanı içerisindeyiz. Modern çağda karşılaştığımız çelişkilerin başında geçmiş ile geleceğe hak ettikleri değeri vermede yaşadığımız zorluklar gelmektedir.

Bir taraftan değişen ve gelişen modern dünya entegrasyonunun mutluluğunu yaşarken diğer taraftan farklı olmadan geçmişe olan bağlantımızın zayıfladığını ve tarih bilincimizin zamanla kaybolmakta olduğunu görüyoruz. Bir ulusun var oluşunu yaşayan anıtları olan siz kahraman gazilerimizin varlığı daha da önem kazanmaktadır. Sizler geçmişle gelecek arasında mutlaka olması gereken güçlü bağın ve toplumda ulus bilincini oluşturan değerlerin merkezinde yer almaktasınız. Sizler muharebe meydanlarında en değerli varlıklarınız olan canlarınızla bu vatana hizmet etmiş olmanın onuru ve gururunu yaşamaktasınız. Sizler en zor durumda dahi vatan sağ olsun diyebilen devletine ve milletine sarsılmaz bir sadakat duygusuyla bağlanmış çelikten yapılan birer kale konumundasınız. Sizler aziz şehitlerimizin bu fani dünyadaki şahitleri ve madalyalarısınız.

Dosta güven düşmana korku veren yapınızla yaralı düşman askerini sırtında taşıyan engin hoşgörü ve tevazu sahibi yüksek karakterli Koçyiğitlersiniz.
Sizlerin göstermiş olduğu eşsiz fedakarlık ve feragat örneğinin bu dünyada karşılığı yoktur. Göğsünüzde onurla taşıdığınız madalyalarınız sorumluluğunuzu daha da artırarak sizleri bu cennet vatana hizmetkar kılmıştır.

Anayasanın 61. Maddesi devlet vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle malul ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar hükmünden hareketle Türkiye Cumhuriyeti devletinin sizlere verdiği önemi işaret etmiştir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti sizlerle gurur duymaktadır. Muzaffer ordularımızın başkomutanı ve en büyük muharip gazi Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimize verilmesi gereken öneme binaen, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimiz ile şehitlerimizin aziz hatıralarını yücelterek onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir.

Dolayısıyla 19 Eylül Gaziler Günü gibi milli ve manevi değerleri bünyesinde toplayan bu anlamlı günü kahraman gazilerimizle birlikte yad eden devletimizin seçkin temsilcilerine ve hemşerilerimize sayın valimizin yüksek şahsında müteşekkiriz.Bu duygu ve düşüncelerle cennet vatan topraklarımız için canlarını veren aziz şehitlerimiz ve hayatını kaybeden kahraman gazilerimize Allah’tan rahmet hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar dilerim.” İfadelerine yer verdi.

Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet Çelik’in konuşmasının ardından anıt alanında düzenlenen program sona erdi. Programın ardından Vali Mustafa Fırat Taşolar ve beraberindeki heyet gaziler, şehit yakınları ve gazi aileleriyle bir süre sohbet etti.

Anıt alanında düzenlenen programın ardından gazilerimiz ile aileleri ve şehit ailelerimiz onuruna Valiliğimiz tarafından yemek verildi.

Yemek programına Valimiz Sayın M. Fırat Taşolar ile Eşi Hanımefendi Didem Taşolar’ın yanısıra, AK Parti Grup Başkan Vekili Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Vali Yardımcıları İsmail KÜRECİ, Recep YÜKSEL, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu Genç, siyasi partilerin il başkanları, daire amirleri, STK temsilcileri, gazilerimiz ile aileleri ve şehit ailelerimiz katıldı.

Bu haber 2050 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum