19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlandı

Çankırı’da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlandı
19 Mayıs 2022 - 16:56 - Güncelleme: 19 Mayıs 2022 - 22:36
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 2 yıllık pandemi sürecinin ardından coşkuyla kutlandı.

Çankırı’da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik
ve Spor Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi.

Programa Vali Abdullah Ayaz,
eşi Hanımefendi Melike Ayaz, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Vali Yardımcısı Hamdi Bolat, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu Genç, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Buradaki programda saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu, ardından Gençlik ve Spor İl Müdürü Sadık Ak Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Çankırı'da Gençlik Yürüyüşü ile başlayan programda sporcular ve protokol üyeleri, ellerinde Türk bayraklarıyla Kucaklama Taşı'ndan Hasan Fehmi Gökşen Spor Salonu'na kadar yürüdü.


Çankırı'da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı düzenlenen törenlerle kutlandı. 7'den 70'e Türk bayrağını alan yüzlerce vatandaş, sabahın erken saatlerinden itibaren kutlamaların yapıldığı alanlara koştu. Kucaklama Taşı Meydanı önünde bir araya gelen kalabalık, müzik eşliğinde Hasan Fehmi Göksen Kapalı Spor Salonuna yürüdü. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sporcuların gösterileri ile program devam etti.

Sadık Ak'ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından halk oyunları ve spor gösterileri gerçekleştirildi, şiirler okundu, çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Çankırı Gençlik Spor İl Müdürü Sadık Ak yaptı.

Ak, "Anadolu'ya ayak bastığımız günden bugüne kadar, ülkemizin ve milletimizin bekası için gözlerini kırpmadan hayatını feda eden tüm şehitlerimize, gazilerimize, kahramanlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Ülkemizin kalkınması, güçlenmesi, dünyada söz sahibi olması için çalışan, üreten, mücadele eden herkesi şükranla anıyorum. Biz kökü tarihin binlerce yıllık derinliklerine uzanan bir millet ve devletiz" dedi.

Günün Anlam Ve Önemini Belirten Çankırı Gençlik Spor İl Müdürü Sadık Ak’ın Konuşma Metni Tamamı:


Sayın Valim, Sayın Millet Vekilim, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Garnizon komutanın, Değerli Protokol, Sevgili Gençler, Kıymetli Misafirler, Hanımefendiler, Beyefendiler; Basınımızın kıymetli temsilcileri, “Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Sizlerin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyorum.

Anadolu’ya ayak bastığımız günden bugüne kadar, ülkemizin ve milletimizin bekası için gözlerini kırpmadan hayatını feda eden tüm şehitlerimize, gazilerimize, kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.


Ülkemizin kalkınması, güçlenmesi, dünyada söz sahibi olması için çalışan, üreten, mücadele eden herkesi şükranla anıyorum.

Değerli protokol ve kıymetli gençler, Biz kökü tarihin binlerce yıllık derinliklerine uzanan bir millet ve devletiz. Sadece Cumhurbaşkanlığı Forsumuzda temsil edilen 16 devletin 2 bin 200 yılı aşkın bir geçmişi vardır. Bugün tarihe dönüp baktığımızda, Avrupa’dan Orta Asya’ya, oradan Ortadoğu’ya, Kuzey Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyada ecdadımız devlet kurmuş, hüküm sürmüştür. Tarihi süreç içerisinde Türk milleti elbette pek çok kritik süreçler yaşamıştır. Mesela yaklaşık bin yıl önce Sultan Alparslan’ın Malazgirt’te kazandığı zafer sadece iki ordunun çarpışmasının sonucundan ibaret değildir. Bu zafer, aynı zamanda milletimiz için geleceğini kuracağı yeni bir coğrafyanın kapılarının açılışının müjdecisidir.

Coğrafyamızdaki ilk devletimiz Anadolu Selçuklu’nun İznik’ten Konya’ya uzanan ve asırlar boyunca süren serencamı çok daha büyük bir doğumla neticelenmiştir. Söğüt’te toprağa dikilen Osmanlı Çınarı, 600 yılı aşkın süre boyunca üç kıta, yedi iklimde şanla, şerefle, gururla bayrağımızı dalgalandırmıştır. Osmanlı’nın 1. Dünya savaşında yenildiği, takatının kesildiği, ölüm kalım savaşının verildiği bir dönemde Gazi Mustafa Kemal, bir asır önce bugün Samsun’a herhangi bir kişi olarak değil, Osmanlı’nın en parlak, en gelecek vadeden subaylarından biri olarak ayak basmış, taze bir nefes olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temelleri atılmıştır. Türk Milletinin topyekûn verdiği bağımsızlık mücadelesi sonucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Bugün bize düşen şehadetleri dinin temeli olan ezanımıza, bağımsızlığın sembolü olan bayrağımıza, özgürlüğün kaynağı olan vatanımıza, izzet ve şerefin temsili olan devletimize sahip çıkmaktır.

Değerli protokol ve kıymetli gençler; Tarihin sayfalarını açıp şöyle bir baktığımızda, Türk milletinin idaresi altındaki yerlerde yaşayan milletlerin asırlarca huzur, refah ve barış içinde yaşadıklarını görürüz. Avrupa’nın ortalarından, Afrika’nın derinliklerine kadar uzanan geniş bir coğrafyada hüküm süren ecdattan geriye sevgiye, saygıya, muhabbete ve adalete dayalı hatıralar kalmıştır. Bugün aynı coğrafyalarda kan ve gözyaşının hakim olduğu, yetimlerin feryatlarının gök kubbeyi çınlattığı görülecektir.  Dünyada adaletin ve huzurun yeniden tesisi için Türkiye’nin güçlü olması ve tarihi misyonuna dönmesi gerekmektedir.

Osmanlı, Balkanlar’dan çekilirken tarihin en büyük soykırımını bizim milletimiz yaşamıştır. Osmanlı, Birinci Dünya Savaşı’nda dört bir yandaki cephelerde canını dişine takıp savaşırken arkadan vurulup, kadın, yaşlı, çocuk milyonlarca vatandaşını kaybetmiştir. Onca derin acıya rağmen milletimiz hiçbir zaman düşmanına benzeme gibi bir yanlışın içine düşmemiştir.

Sevgili gençler, Güçlü olmak için çok çalışmak gerekir. Vatan aşkı hiç bir engel tanımaz. Söz konusu vatan oldu mu, zoru başarır, imkansızı yaparız. Yeni dünya düzeninin ana aktörü biz olabiliriz. Böylece Ülkemize yöneltilen tüm oyunları boşa çıkarabiliriz. Bugün burada görüyorum ki gençlerimiz her şeyin farkında. Türkiye’nin dimdik ayakta durması için çalışıyorlar.

Şimdi buradan gençlerimizden bir söz istiyorum, hazır mıyız?

Gençler; 19 Mayıs ruhunu tıpkı o günkü heyecanıyla yaşatmaya var mısınız

Gençler, 23 Nisan ruhunu tıpkı o günkü heyecan ve coşkuyla sürdürmeye var mısınız?

Gençler, 29 Ekim ruhunu tıpkı o günkü heyecan ve coşkuyla sürdürmeye var mısınız?

Gençler, 15 Temmuz’da olduğu gibi milletimizin geleceği uğrunda, gerektiğinde canımız pahasına, mücadeleye var mısınız? 

Gençler, 2023 hedeflerimizi ne pahasına olursa olsun gerçekleştirmeye var mısınız? 

İşte geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlik bu, işte Asım’ın Nesli bu. İşte dosta güven, düşmana korku veren gençlik bu.

Çankırı’da gençlik haftası boyunca sürecek programlarımıza katkı veren herkese, özellikle de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü personelimize şükranlarımı sunuyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal harbimizin kahramanları başta olmak üzere bu toprakları bizlere vatan kılan ve bunun için terleriyle ve kanlarıyla sulayan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, kahramanlarımızı bir kez daha rahmetle yad ediyorum.

Bir kez daha 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı tebrik ediyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.” İfadelerini kullanarak konışmasını sonlandırdı.


19 Mayıs Resim Sergisi

Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çerçevesinde açılan 'Ata'nın İzinde Gençlik Resim Sergisi' vatandaşlardan büyük beğeni topladı.

Çankırı'da, Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çerçevesinde 'Ata'nın İzinde Gençlik Resim Sergisi' açıldı. Kent merkezinde bulunan alışveriş merkezinde açılan sergiye Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Kendir, öğrenciler, veliler ve vatandaşlar katıldı. Öğrencilerin çizdiği resimler büyük beğeni topladı.

Serginin açılışında bir konuşma yapan Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Mehtap Meydaneri, "19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bugün Selahattin inal Güzel Sanatlar Lisesi olarak 10. sınıf öğrencilerimizle birlikte görsel sanatlar öğretmenimiz Zekeriya Harmanda yönetiminde sergimizle sizlerleyiz" dedi.

Sergide 40 eserin olduğunu da belirten Meydaneri, "Bugün burada sulu boyadan oluşan toplamda 40 eserimiz var. Öğrencilerimi ve onlara destek olan öğretmenlerimizi kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum" dedi.

Sergiye katılan Çankırı İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlken Kendir ise, "Son zamanlarda adını projelerle duyuran Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisemizin bugün yine güzel bir etkinliğe imzasını atacak sergimizi hep birlikte açacağız. Bu anlamlı günde bu anlamlı sergiyi sizlerle birlikte açmaktan dolayı kıvanç duyuyorum" diye konuştu. 

Bu haber 1818 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum