20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Basın Açıklaması

Çankırı Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Koordinatörü Av. Büşra Özku,l "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Basın Açıklamasında bulundu.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Basın Açıklaması
21 Kasım 2019 - 16:13

Çocuk Hakları Sözleşmesi 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda oybirliği ile kabul edilmiş, 1995 yılında da ülkemizde yürürlüğe girmiştir. Sözleşmenin kabul günü olan 20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü olarak ilan edilmiştir. Çocuk Hakları Sözleşmesi, dünyada toplam 197 ülke tarafından imzalanmış ve en fazla ülke tarafından kabul gören uluslararası belge olma özelliğine sahiptir.

 

Sözleşmedeki taraf devletlerin çocukların tüm haklarını korumak zorunda olduğu ilkesi bu sözleşmenin amacı olsa da, ne yazık ki sözleşme prensiplerinin çocukların yaşamında yeterince yer alamadığı görülmektedir. Çocuk Hakları Sözleşmesi ve devamında kurulan BM Çocuk Hakları Komisyonu’nun tüm çalışmalarına rağmen, bugün çocuklar hâlâ toplumun istismara en açık ve savunmasız grubunu teşkil etmektedir.  Zira dünya çapında ve ülkemizde çocuk işçiliği, çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddet vakıaları her geçen gün artmaktadır.

 

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nden alınan verilere göre ülkemizde 2006 yılında % 42,5 olan çocuk cinsel istismar hükümlülerinin oranı, 2016’da %58,8’e çıkarak ciddi bir artış göstermiştir. Uluslararası Af Örgütü’nün istatistikleri, dünya üzerinde 5-14 yaş grubu arasında 250.000.000 çocuk işçinin olduğunu, 12-17 yaş grubundaki milyonlarca çocuğun okula devam edemediğini ortaya koymuştur. Sorun, yasal düzenlemelerin yanı sıra özel ve kamusal alanda çocuk önceliğini esas alan anlayışın varlığı ile giderilebilecektir. Kamu kaynakları öncelikle çocukların temel hak ve özgürlükleri için kullanılmalı, yasal mevzuatlardaki adli ve idari alt yapı eksiklikleri giderilmeli, başta aileler olmak üzere toplumda çocuk hakları bilincinin geliştirilmeli, çocuklara kendilerini cinsel istismardan nasıl koruyabilecekleri ve riskleri önceden fark ederek ne tür önlemler alabileceklerine ilişkin farkındalık kazandırmak amacıyla eğitimler ve bilgilendirme çalışmaları yapılmalıdır.

 

Çankırı Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak; tüm siyasilerin partiler üstü bir anlayışla meseleye bakmaları ve çocukların maruz kaldığı sıkıntılara kalıcı çözümler üretmeleri için gerekenleri ivedilikle yapmaya davet ettiğimizi bildirerek, çocuklarımızın her türlü yasal hakkının korunmasında ve uygulanmasında takipçisi olduğumuzu, her çocuğun eşit, onurlu ve özgür birer birey olarak yaşamını sürdürmesi için tüm kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile her zaman iş birliğine hazır olduğumuzu kamuoyuna beyan ederiz

 

Çankırı Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Koordinatörü Av. Büşra Özkul

 


Bu haber 4446 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum