"2002'den Önceki Binaların 0/0 99'u Çürük"

Esen, "2002’den önceki binaların %99’u çürük. Genelde Çankırı’da binalar yapılırken hiçbir yerden görüş alınmadan, jeofizik mühendisine başvurmadan yapıldı."

"2002'den Önceki Binaların 0/0 99'u Çürük"
11 Ekim 2019 - 13:02

İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurul toplantısı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda 2002’den önceki binaların %99’unun çürük olduğu dile getirildi.

 

Defterdarlık toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantı sonrasında basın mensuplarının, “Çankırı deprem bölgesinde. Yaşanabilecek bir büyük depremde olumsuzluklarla karşılaşmamak için, şehir merkezindeki yapılara yönelik bir derem risk çalışması yapıldı mı? Yapıldı ise riskli binaların sayısı ne?” sorusuna cevap veren Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, 2002 yılı öncesinde yapılan yapılarda bir riskin olduğunu, bundan sonraki yapıların deprem yönetmeliğine göre inşa edildiğini aktardı.

 

“Bunla ilgili stratejik planımızı hazırladık ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına teslim edeceğiz” diyen Esen, “Türkiye çapında böyle bir çalışma istediler. Riskli alanlı bölgelerle ilgi. Bunla ilgili bakanlıkta kapsamlı bir çalışma yapıyor. Nereler sağlam, nereler çürük derseniz. 2002’den önceki binaların %99’u çürük. Genelde Çankırı’da binalar yapılırken hiçbir yerden görüş alınmadan, jeofizik mühendisine başvurmadan yapıldı. Bana göre Valilik binası da öyle yapıldı. Dere yatağı. Halk olarak demeyim de bu işin başında olan insanlar olarak, kedimi de sayıyorum, böyle bir görüş alma şeyimiz yok. ‘Yaptık oldu. Arazi boştu buraya yaptık.’ Çankırı’da yaşayanlar çok iyi bilir, bana göre DSİ’nin o tarafta çok fazla yüksek bina var. O çok katlı binaların yapılmaması lazımdı. Orası eskiden beri sulak bir yer ve binaların altından hala su çıkıyor. Şuanda değil fakat ileride buna yönelik çalışma yapılabilir” dedi.

 

Bu haber 2495 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum