Çankırı'da Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 578 Oldu

Valimiz Abdullah Ayaz kahvaltıdan sonra 2021 yılını değerlendirdiği toplantıda başta Valiliğimiz olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının 2021 yılında gerçekleştirdiği çalışmaları istatistiksel olarak açıkladı.

Çankırı'da Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 578 Oldu
10 Ocak 2022 - 20:27 - Güncelleme: 10 Ocak 2022 - 20:35
Çankırı Valisi Abdullah Ayaz 2021 Yılını Değerlendirdi

Valimiz Abdullah Ayaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle ilimizde görev yapan basın mensupları ile kahvaltı ve 2021 yılı değerlendirme toplantısında bir araya geldi.

Koç Otel’de bugün gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Şahin Bayhan da katıldı. İlk önce basın mensuplarıyla kahvaltıda buluşan Valimiz Ayaz, tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladığını ifade etti. Valimiz Abdullah Ayaz kahvaltıdan sonra 2021 yılını değerlendirdiği toplantıda başta Valiliğimiz olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının 2021 yılında gerçekleştirdiği çalışmaları istatistiksel olarak açıkladı.

Sağlıktan asayişe, sosyal yardımlardan gençlik ve spor çalışmalarına, eğitimden kültüre kadar birçok alanla ilgili istatistikler paylaşan Valimiz Abdullah Ayaz, 2021 yılının koronavirüs gölgesinde ancak verimli bir yıl olduğunu ifade etti.

Açıklamalarına koronavirüs istatistikleriyle başlayan Valimiz Ayaz, aşı konusuna dikkat çekti. İlimiz ve ilçelerimizin 1.,2. ve 3. doz  aşı rakamlarını paylaşan Valimiz Abdullah Ayaz, halen aşı olmayan vatandaşların bir an önce aşı olması gerektiğini vurguladı.


2021 yılında gerçekleştirdiği ilçe ve kurum ziyaretlerinin yanı sıra Şehit ailesi ve Gazilerimize yapılan ziyaretlerden de söz eden Valimiz Abdullah Ayaz, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığının 2021 yılı asayiş çalışmaları hakkında detaylı bilgi verdi.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, bu hafta itibarıyla kentteki koronavirüs vakalarında artış yaşandığını belirterek, tedbirlere uyulması ve eksik aşıların tamamlanması konusunda uyarıda bulundu.

Hem Çankırı hem Türkiye hem de dünya için 2022 yılının daha iyi bir yıl olması temennisinde bulunan Ayaz, yılın ortalarına doğru salgın gölgesinden kurtulmayı ümit ettiklerini söyledi.

Çankırı'da 2021 yılında toplamda 326 bin 435 doz aşı yapıldığını belirten Ayaz, şöyle devam etti:

"Buradan bir kere daha sesleniyoruz, bu hafta itibariyle yeni bir yükseliş trendine de girdik, yaklaşık 3 aydır Sağlık Bakanımızın da açıkladığı verilerden gördüğünüz üzere bir düşüşteydi ve genel olarak çok iyiydi. Hastane çok rahatladı ama geçen hafta itibariyle hafif bir yükseliş var, yani Omicronun şehre giriş yaptığını değerlendiriyoruz. Yine tedbirlere uyulması ama daha önemlisi eksik aşıların tamamlanması şu an en büyük önceliğimiz." diye konuştu.

Çankırı'da bugün itibarıyla koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 578 olduğunu dile getiren Ayaz, 2021 yılında 289 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini kaydetti.

Valisi Abdullah Ayaz, kadına yönelik şiddetle ilgili 2021 yılında 576 işlem yapıldığını, 6 kişiye elektronik kelepçe tedbiri uygulandığını söyledi.

Vali Ayaz, kentteki bir otelde düzenlediği toplantıda kurumların 2021 yılında yaptığı çalışmaları değerlendirdi.

Kentin asayiş açısından düzgün olduğunu, 2021 yılında kişilere karşı suçlarda hafif bir artış yaşandığını belirten Ayaz, "Çok ciddi büyük hadiseler yok ama mala karşı işlenen suçlarda bir azalma var. Jandarma  bölgesinde de kişilere karşı işlenen suçlarda bir hafif artış olmasına rağmen bu da tabii ki pandemi sebebiyle kırsaldaki yoğunluğun arttığını da göz önüne alırsak mala karşı işlenen ve diğer suçlarda da 2021'de azalış olduğunu görmekteyiz." dedi.

Kadına yönelik şiddetin de sık sık gündemlerine gelen bir konu olduğunu, bu konuyu hassasiyetle takip ettiklerini aktaran Ayaz, "Kadına yönelik şiddetle ilgili olarak da 576 işlem yapıldı maalesef, 6 elektronik kelepçe tedbiri uygulandı, 2 elektronik kelepçe devam etmekte. Buradaki en önemli hedefimiz önleyici faaliyetlere ağırlık verip bu şiddet ortaya çıkmadan inşallah engelleyebilmek, önleyebilmek. Ortaya çıkarsa da en etkin şekilde hem şiddete uğrayan bireyin korunması, hem de hadisenin devam etmemesi gereken tedbirleri almak." ifadelerini kullandı.

Emniyet kemerine de çok önem verdiklerini, bununla ilgili 2021 yılında 6 bin 604 ceza uygulandığını ve 954 bin 886 lira ceza kesildiğini ifade eden Ayaz, 2021 yılında toplamda 9 ölümlü, 513 yaralamalı, 626 da maddi hasarlı kazanın meydana geldiğini aktardı.

Eğitim alanında 46 milyon liralık yatırımın Çankırı'ya kazandırıldığını dile getiren Ayaz, şunları kaydetti:

“Avrupa Birliği Projeleri kapsamında 310 bin avro hibe ilimize kazandırıldı.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizde üretilen ürünler vasıtasıyla 1 milyon 158 bin 932 lira döner sermaye geliri elde edilmiştir. 2021 yılı içinde 2 bin 300 adet kitap ile birlikte okul kütüphanelerimize 145 bin adet kitap bulunmaktadır. 2021 yılında il halk kütüphanemizde 98 bin 717 kitap bulunmaktadır ve 45 bin 615 okuyucuya hizmet vermiştir. İl Özel İdaresi ise köy bazlı asfaltlılık oranımız yüzde 97, köy bazlı nüfus oranımız yüzde 99'dur. 360 köyümüz asfaltlı, 10 köyümüz stabilize kaplamalı. Tüm köy yollarında 810 proje tamamlanmış olup, projeler için 45 milyon 254 bin 522 lira tahsis edilmiştir."


Diğer kamu kurumlarının çalışmalarını da açıklayan Valimiz Ayaz, 2022 yılının başta ilimiz olmak üzere tüm ülkemiz için hayırlı ve başarılı bir yıl olması dileklerinde bulunarak toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Bu haber 2237 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum